Reklama

Rakovina pľúc: Nenápadný zabijak neohrozuje len fajčiarov! Ročne zasiahne tisíce Slovákov...

Rakovina pľúc: Nenápadný zabijak neohrozuje len fajčiarov. Ročne zasiahne tisíce Slovákov!“

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Rakovina pľúc už dávno nie je ochorením iba starších mužov, tuhých fajčiarov. Rozvíja sa nenápadne, zväčša bezbolestne a ročne ju diagnostikujú až 3-tisíc Slovákom.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Mama Bibiany Ondrejkovej: Preventívna prehliadka mi zachránila život

    Za posledné roky stúpa jej výskyt i u žien, nefajčiarok. Toto zákerné ochorenie je najťažšie liečiteľný typ rakoviny, a tak zaradenie sledovania pľúc do prevencie (tak­zvaný skríning) môže zachrániť tisíce ľudských životov. Nachádza sa aj v programovom vyhlásení vlády SR a odborníci dúfajú v spustenie implementačnej fázy v roku 2025. „Ide o systematické cielené vyhľadávanie začiatočných a málo pokročilých štádií karcinómu pľúc u bezpríznakových (zdravých) ľudí. Je to veľmi jednoduchý úkon pre pacienta, spočíva v nízko dávkovom bezpečnom CT hrudníka,“ vysvetľuje doc. MUDr. Štefan Laššán, PhD., MPH, prednosta kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky v bratislavskej ružinovskej nemocnici. „Veľmi by sme si želali, aby sme skríning karcinómu pľúc mali na Slovensku dostupný aspoň pilotne,“ dopĺňa rádiológ a krajský odborník MZ SR pre VÚC Nitra MUDr. Dominik Juskanič, PhD. Miera vyliečenia v prvom a druhom štádiu je totiž 80 až 95 percent! U nás je až 68 percent pacientov diagnostikovaných až v metastatickom štádiu. Vo vyspelých krajinách Európy je toto číslo pod 40 percent. A tu sa rozdiely medzi nami a vyspelými európskymi krajinami len začínajú.

    Zdroj: NIE RAKOVINE

    Radí doc. MUDr. Štefan Laššán ,PhD., MPH,prednosta kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky

    Môžu za ňu cigarety?
    Hoci fajčenie je hlavný vinník, pretože v jeho dôsledku vzniká 90 percent prípadov rakoviny pľúc u mužov a 80 percent prípadov u žien, rakovina pľúc však nie je len o fajčení. Medzi rizikové faktory patrí aj znečistené ovzdušie, rodinná anamnéza, niektoré povolania a ochorenia pľúc. Najčastejšie nádorové ochorenie u mužov a tretie najčastejšie u žien väčšinou prezradí dlhotrvajúci kašeľ. Preto, ak kašlete dlhšie ako tri týždne, cítite zmenu kvality dýchania, dýchavičnosť či pískanie na prieduškách, treba vyhľadať lekára.

    Nedostatok lekárov
    Situácia dnes je však taká, že je málo pneumológov. Až natoľko, že niektoré okresy takúto ambulanciu ani nemajú. „Preto apelujeme na zlepšenie podmienok pre udržanie a vstup nových ambulancií a nových odborníkov pneumológov do systému zdravotnej starostlivosti,“ vraví Jana Pifflová Španková, prezidentka NIE RAKOVINE, ktorá dlhodobo bojuje za práva a lepší život pre všetkých onkologických pacientov. Toto úsilie vyústilo aj do vzniku piatich pacientskych poradní NIE RAKOVINE po celom Slovensku. Sú v nich ľudia so spoločnými skúsenosťami s onkologickými ochoreniami, ktorých cieľom je vzájomná emocionálna a morálna podpora.

    Nemajú čas nazvyš
    Prezidentka NIE RAKOVINE ďalej vraví, že najhoršia situácia v onkológii je práve s karcinómom pľúc. Prečo? Pacient naráža na kolos administratívy, prekážok a popritom bojuje o svoj život. „Zistili sme, že čas od prvých príznakov po začatie liečby na Slovensku je neraz niekoľko mesiacov, pričom vo vyspelých štátoch sa pohybuje okolo 30 až 50 dní! Žiaden onkologický pacient nemá toľko času,“ vraví zhrozene. Liečba závisí od štádia, v ktorom sa karcinóm zachytí. Vďaka modernej liečbe dokáže byť nielen prognóza, ale aj kvalita života a psychická stránka pacientok a pacientov na úplne inej úrovni než v minulosti, no dostupnosť takýchto inovatívnych liekov na Slovensku je v porovnaní s Európou stále nedostatočná.

    Pomalými krokmi
    Aj keď sa niečo aj u nás na Slovensku postupne zlepšuje, stále zostávajú problematické niektoré liečby (napríklad malobunkového karcinómu pľúc), ktoré aktuálne nemajú úhradu zdravotnými poisťovňami. Tri najnovšie EFPIA reporty  ukazujú, že rozdiely v čase, za ktorý sa európski pacienti dostanú k novým liekom, pretrvávajú. Napríklad v takom Nemecku je to 126 dní, na Slovensku 577 dní.

    Bibiana Ondrejková: Jej mama nemala príznaky
    Herečka a moderátorka Bibiana Ondrejková má s rakovinou pľúc tiež skúsenosť. Príbeh svojej mamy Marcely dáva za príklad, ktorý ilustruje dôležitosť prevencie: „Vďaka pani doktorke, ktorá trvala na röntgene a potom ďalších vyšetreniach, mala mama dobrú východiskovú pozíciu v boji s týmto ochorením. Hneď po diagnostikovaní adenokarcinómu podstúpila operáciu a nádor jej vyoperovali. Bola a je v rukách špičkových odborníkov. Dôležitý je včasný záchyt ochorenia bez metastáz. Nemusela podstúpiť rádioterapiu ani chemoterapiu, absolvuje pravidelné kontroly,“ zdôrazňuje Bibiana, ktorá je aj spoluzakladateľka NIE RAKOVINE. Jej mama nemala žiadne príznaky pľúcneho ochorenia. Presnejšie, žiadne si nevšimla. Po lekároch „behala“ pre iné problémy. Lekárka jej navrhla aj preventívny röntgen pľúc, ktorý odhalil rakovinu. Presne toto je pre rakovinu pľúc typické a tragické: množstvo prípadov sa zachytí iba náhodne, v rámci iných vyšetrení.

    Kde nájsť pomoc
    Organizácia NIE RAKOVINE má päť pacientskych poradní po celom Slovensku. Edukujeme a bojujeme za overené možnosti prevencie, skoršie a presné diagnostiky a modernú liečbu podľa nových typov ochorení. Viac nájdete aj na webe:www.nierakovine.sk

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.