Na tento typ nebezpečnej rakoviny ročne na svete zomierajú tisícky žien. Vzniká vo vaječníkoch, najčastejšie u žien okolo 50, ale pri dedičnej predispozícii aj oveľa skôr - môže dokonca postihnúť aj celkom mladé dievčatá a ženy okolo 20.

Evu (32) zachránilo to, že nad zmenami vo svojom organizme iba nemávla rukou. "Mala som 23, život bol taký jednoduchý a krásny!" Ale keď sa začala cítiť mimo, počúvala signály tela. " Strácala som energiu, nič som nevládala, bola som stále unavená a cítila som permanentný tlak na brucho, ktorý som si nevedela vysvetliť. Počúvla som varovanie tela a hneď išla ku gynekológovi."

Rakovina vaječníkov sa nemusí prejavovať žiadnymi signálmi, alebo spôsobuje bolesti v podbrušku, nadúvanie, úbytok hmotnosti či problémy pri jedení, ktoré sa často pripisujú iným ochoreniam. A hoci je dosť ťažké zachytiť rakovinu vaječníkov v ranom štádiu - iba 20 % sa zachytí takto skoro - existuje liečba, ktorá môže pomôcť. Pri včasnom zachytení choroby prežije viac ako 94 % pacientok viac ako 5 rokov. Problém však je práve so včasným podchytením tejto zákernej rakoviny, väčšinu objavia až v 3. alebo vo 4. štádiu. Podľa niektorých lekárov pred rakovinou vaječníkov chráni užívanie hormonálnej antikoncepcie a pôrod.

Ako rozoznať najčastejšie intímne problémy?
Ako rozoznať najčastejšie intímne problémy?
Zdroj: Shutterstock

Čo treba vedieť, aby nebolo neskoro?

1. Pravidelne chodievajte na preventívne gynekologické prehliadky.

2. Lekárovi povedzte všetko, každú pochybnosť, každú bolesť, každú zmenu, ktorá sa s vaším organizmom deje.

3. Bolesti brucha nikdy nepodceňujte, povedzte o nich lekárom a nedajte sa odbiť tým, že to nič nie je. Najmä ak sa pravidelne opakujú alebo sa zhoršujú.

4. Pri podozrení na rakovinu vaječníkov vás musia riadne vyšetriť - vyšetrenie by malo zahŕňať vyšetrenie panvy, ultrazvuk a taktiež krvný rozbor, ktorý ukáže hladinu proteínu CA 125 v bunkách vaječníkov.

5. Nehanbite sa ísť k lekárovi a povedať mu o vašich podozreniach!