Rakovina vaječníkov? Tieto symptómy neprehliadajte! Eve zachránilo život to, že ihneď utekala k lekárovi
9. 5. 2017, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 11:48)

Zdroj: Shutterstock
Varovné signály zákernej choroby nikdy neprehliadajte! Ak včas navštívite lekára, môžete vám to zachrániť život.
Na tento typ nebezpečnej rakoviny ročne na svete zomierajú tisícky žien. Vzniká vo vaječníkoch, najčastejšie u žien okolo 50, ale pri dedičnej predispozícii aj oveľa skôr - môže dokonca postihnúť aj celkom mladé dievčatá a ženy okolo 20.
Evu (32) zachránilo to, že nad zmenami vo svojom organizme iba nemávla rukou. "Mala som 23, život bol taký jednoduchý a krásny!" Ale keď sa začala cítiť mimo, počúvala signály tela. " Strácala som energiu, nič som nevládala, bola som stále unavená a cítila som permanentný tlak na brucho, ktorý som si nevedela vysvetliť. Počúvla som varovanie tela a hneď išla ku gynekológovi."
Rakovina vaječníkov sa nemusí prejavovať žiadnymi signálmi, alebo spôsobuje bolesti v podbrušku, nadúvanie, úbytok hmotnosti či problémy pri jedení, ktoré sa často pripisujú iným ochoreniam. A hoci je dosť ťažké zachytiť rakovinu vaječníkov v ranom štádiu - iba 20 % sa zachytí takto skoro - existuje liečba, ktorá môže pomôcť. Pri včasnom zachytení choroby prežije viac ako 94 % pacientok viac ako 5 rokov. Problém však je práve so včasným podchytením tejto zákernej rakoviny, väčšinu objavia až v 3. alebo vo 4. štádiu. Podľa niektorých lekárov pred rakovinou vaječníkov chráni užívanie hormonálnej antikoncepcie a pôrod.
Zdroj: Shutterstock
Ako rozoznať najčastejšie intímne problémy?
Čo treba vedieť, aby nebolo neskoro?
1. Pravidelne chodievajte na preventívne gynekologické prehliadky.
2. Lekárovi povedzte všetko, každú pochybnosť, každú bolesť, každú zmenu, ktorá sa s vaším organizmom deje.
3. Bolesti brucha nikdy nepodceňujte, povedzte o nich lekárom a nedajte sa odbiť tým, že to nič nie je. Najmä ak sa pravidelne opakujú alebo sa zhoršujú.
4. Pri podozrení na rakovinu vaječníkov vás musia riadne vyšetriť - vyšetrenie by malo zahŕňať vyšetrenie panvy, ultrazvuk a taktiež krvný rozbor, ktorý ukáže hladinu proteínu CA 125 v bunkách vaječníkov.
5. Nehanbite sa ísť k lekárovi a povedať mu o vašich podozreniach!