Ranný beh dokáže perfektne naštartovať organizmus
23. 5. 2010, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:25)

Zdroj: Shutterstock
Behanie uvoľňuje napätie, odbúra stres, pomáha vyčistiť hlavu, zlepšuje imunitný systém. Uvidíte, koľko energie budete mať počas celého dňa.
Poukázať na potrebu pravidelného pohybu je aj cieľom Svetového dňa Pohybom ku zdraviu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila tento deň, prislúchajúci na 10. máj, do svojho kalendára už v roku 2002.
„Pohyb je prirodzenou vlastnosťou ľudského organizmu, ktorý bez pohybu trpí. Naším zámerom je preto upozorňovať na riziká fyzickej pasivity, ktorá je príčinou množstva zdravotných problémov a ochorení a viesť ľudí k primeraným pohybovým aktivitám,“ uviedla MUDr. Darina Sedláková, MPH, riaditeľka Kancelárie SZO na Slovensku.
Posilňuje srdce
Pravidelný vytrvalostný beh je výbornou prevenciou infarktu, pretože posilňuje srdce, trénuje krvný obeh, znižuje cholesterol i krvný tlak. U pravidelne športujúcich dochádza k vzniku nových kapilár, ktoré lepšie zásobujú svaly kyslíkom.
Zlepšuje dýchanie – pľúca
Behanie podporuje funkciu pľúc, zväčšuje ich kapacitu, čo má za následok väčšiu výkonnosť, lepší prenos kyslíka a zásobenie živinami.
Zbavuje kilogramov
Pravidelné behanie zlepšuje látkovu výmenu a trávenie, spotrebováva energiu, čo pomáha pri chudnutí. Pri behu sa dokonca chudne väčšmi ako pri squashi alebo aerobiku. Ak bežíte rýchlosťou 10 km/hod., spálite v priebehu hodiny 1 900 – 2 000 kJ.
Pomáha proti rednutiu kostí
Zlepšuje pevnosť a hustotu kostí a tým je vhodnou prevenciou proti osteoporóze.
Zlepšuje koordináciu pohybov
Behaním si posilňujete svalstvo, zlepšujete pohybovú koordináciu, lepšie držanie tela, je vhodnou prevenciou plochých nôh (posilňujete nožnú klenbu).
Odbúrava stres (mozog – psychika)
Dobre prekysličený mozog umožňuje človeku lepšie myslieť, zvyšuje jeho vnímavosť a pamäť. Má nezanedbateľný vplyv na psychiku, odbúrava napätie a stres, uvoľňuje organizmus.
Odďaľujete starnutie
Keďže vytrvalostné športy umožňujú uvoľňovanie hormónov šťastia – endorfínov, výsledkom je dobrá nálada, lepší pohľad na život, predchádzanie civilizačným ochoreniam.
Posilňuje imunitu
Telesný pohyb má pozitívne účinky na obranné sily tela. Účinná je už aj pravidelná chôdza.
Poraďte sa s lekárom
Ak plánujete začať s pravidelným behaním, poraďte sa s lekárom. Urobte tak hlavne vtedy, ak máte po tridsiatke, alebo ste naposledy športovali pred desiatimi rokmi, prípadne nie ste si istí svojím zdravím, alebo už trpíte nejakým ochorením.
Nevynechajte strečing pred behaním aj po skončení
Precvičenie stehenného svalu, kolena aj lýtka
Postavte sa rovno, jednou rukou si chyťte členok a pätu tlačte smerom k zadku. Koleno zohnutej nohy sa snažte držať pri kolene nohy, na ktorej stojíte.
Precvičenie panvovej časti aj stehenného svalu
Zo stoja urobte výpad, noha by mala tvoriť pravý uhol, chrbát rovný, druhá noha je napnutá. Nohy vystriedajte.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!