Rázštep pery a podnebia je nepríjemný, ale vyliečiteľný
9. 11. 2010, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:59)

Zdroj: Shutterstock
Dieťa s rázštepom je od narodenia pod dohľadom celého tímu odborníkov. Už v treťom mesiaci absolvuje prvú operáciu.
Pravidelne ho sledujú pediater, chirurg, foniater, logopéd aj čeľustný ortopéd.
Rázštep pery a rázštep podnebia sa môžu objaviť u pacienta izolovane, ale ťažšia forma je, ak sa objavia súčasne, to znamená, že je rozštiepená pera aj podnebie naraz. „Na Slovensku sa ročne rodí približne 40 až 50 detí s rázštepovou chybou a čo sa týka incidencie, dá sa povedať, že je to v rámci európskeho normálu,“ hovorí MUDr. Július Hájek, plastický chirurg, Klinika plastickej, estetickej a rekonštrukčnej chirurgie UN Bratislava. Napriek vymoženostiam a pokroku v medicíne nie je príčina rázštepov pery a podnebia doteraz úplne objasnená. Podľa doktora Hájeka ide o multifaktoriálne ochorenie, to znamená, že na jeho vzniku sa spolupodieľa niekoľko faktorov. „Najväčším percentom môže za vznik rázštepov genetika, keď niekto z rodiny už mal rázštepovú chybu, na druhom mieste sú to prekonané ochorenia matky v prvom trimestri gravidity, potom sú to zlé vplyvy životného prostredia (nevhodná strava, nevhodné zdravotné návyky),“ dopĺňa doktor Hájek.
Rázštep sa dá zistiť ultrazvukom
Už počas tehotenstva možno u dieťatka zistiť rázštep ultrazvukom. „Pri amniocentéze zistíte vývojovú poruchu plodu, ale nie rázštep,“ vysvetľuje doktor Hájek. „Amniocentéza signalizuje, že je nejaká porucha, ale nezistíte, že ide o rázštep pery alebo podnebia. Existujú aj ďalšie, ale invazívne metódy, pri ktorých sa dostávame do tela matky a tam hrozí riziko poškodenia plodu.“ Niektoré vývojové chyby vedia chirurgovia odstrániť už vtedy, keď je dieťa v tele matky, rázštepy sa však týmto spôsobom zatiaľ nedajú odstrániť.
Rázštepový tím lekárov
Dieťatko by sa tak malo do dvoch týždňov po narodení, najneskôr do jedného mesiaca, objaviť v rázštepovej poradni, kde ho čaká celý tím odborníkov: pediater, chirurg, genetik a čeľustný ortodont, neskôr foniaterlogopéd. Títo odborníci venujú pozornosť dieťaťu pri každej kontrole, ktorá sa vykonáva minimálne raz do roka. Zmyslom každoročných návštev je predísť možným poruchám vývinu rečí, včas podchytiť poruchy sluchu a prevencia zubných kazov, pretože detí s rázštepmi sú výrazne náchylnejšie na vznik zubného kazu ako zdravé detí, a to pri rovnakých stravovacích návykoch.
Pred operáciou
Pediater
Zhodnotí celkový stav dieťatka, jeho vývin, či netrpí inými vrodenými chybami a podľa celkovej dispozície navrhne termín prvej operácie, samozrejme, keď je dieťatko donosené, dobré priberá, papá, tak najskôr po treťom mesiaci sa môže pristúpiť k operácii pery. Poradí, ako kŕmiť dieťa, pretože kŕmenie dieťaťa s rázštepom trvá o 15 až 30 minút dlhšie ako bábätka bez rázštepu. Prevažná väčšina detí s kompletným rázštepom pery a podnebia nedokáže papať z prsníka. V tomto prípade pomáha dočasné vytvorenie podnebnej platničky.
Chirurg
„Chirurg zhodnotí rozsah rázštepu – pery, podnebia a v spolupráci s čeľustným ortopédom dohodnú predoperačnú ortodontickú (čeľustnú) prípravu, ale len v prípade, ak je potrebná,“ dodáva Hájek.
Ortodont
„Ortodontická príprava spočíva v tom, že sa najskôr urobí z polyakrylátu odtlačok rázštepu (podobne ako pri zuboch) a vyrobí sa takzvaná ortodontická platnička, ktorá plní funkciu úpravy oblúka, z ktorého vyrastajú zuby. Rázštep neznamená len oddelenie častí v zubnom oblúku, ale aj rôzne posunutie a aj deformáciu nosa. Úlohou ortodonta je maximálne, ako sa dá, korigovať posuny v čeľustiach, a tým uľahčiť chirurgovi prácu. Ortodontická príprava sa robí len pri rázštepe pery a tvrdého podnebia, nevykonáva sa pri izolovanom rázštepe mäkkého podnebia,“ vysvetľuje doktor Hájek.
Po operácii
Genetik
Zisťuje anamnézu, odoberá matke a dieťaťu krv na zistenie prítomnosti protilátok proti vírusom, o ktorých sa všeobecne vie, že spôsobujú rázštep. Vypočítava percento pravdepodobnosti výskytu rázštepu u ďalšieho dieťaťa, ak rodičia plánujú ešte ďalšieho potomka.
Foniater, logopéd
„Potom, ako dieťa rastie, pristupuje ďalší odborníci, a to foniater a logopéd, pretože kvalita reči je jediným meradlom úspešnosti operácie podnebia. Ako dieťa začína tvoriť prvé hlásky, vyšetrí ho foniater-logopéd a ten upozorní rodiča na eventuálne chyby a aj to, ako ich môže odstrániť. Malé dieťa najskôr začína korigovať svoju reč s pomocou rodičov, až neskôr, keď sa dá s dieťaťom pracovať, môže chodiť k odborníkovi, aby ešte pred nástupom do školy malo spoločensky únosnú reč,“ vysvetľuje Hájek. Okrem reči je podľa doktora Hájeka dôležité sledovať aj sluch. „Deti s rázštepmi podnebia sú pre anatomickú blízkosť Eustachovej trubice náchylné na zápaly tejto trubice, tie prechádzajú aj do vnútorného ucha, v dôsledku čoho relatívne vysoké percento detí slabšie počuje,“ dodáva doktor. V minulosti, keď sa ešte nevenovala taká pozornosť aj sluchu, sa totiž stávalo, že dieťa v škole neprospievalo. Príčina bola v tom, že dieťatko dobre nepočulo. Tieto deti sú tiež náchylnejšie na infekty horných dýchacích ciest, na chrípky a prechladnutia.
Prvá operácia v troch mesiacoch
Ak je dieťa dobre vyvinuté, netrpí žiadnou inou chybou, je dobre živené, dostane operačný termín. Rázštepové chyby sa operujú v celkovej anestézii a prvá operácia je väčšinou naplánovaná do obdobia medzi 3. až 6. mesiacom života dieťaťa, keď už je natoľko vyvinuté, že dokáže tolerovať 1- až 2-hodinovú operáciu. Pri jednostrannom rázštepe pery trvá operácia 60 až 80 minút, pri obojstrannom 2 hodiny, izolované mäkké podnebie sa operuje 40 minút, kompletné podnebie (mäkké aj tvrdé) hodinu až hodinu a pol. Po prepustení z prvej operácie je rodič poučený a chodí s dieťaťom minimálne 1-krát ročne do rázštepovej poradne. Ďalšia operácia, a to korekcia nosa, nasleduje, až keď má dieťa 15 rokov (dievčatá) a chlapci od 17 rokov.
O deťoch s rázštepmi sa posiela správa
Len čo sa dieťa narodí s rázštepom, novorodenecké oddelenie odošle takzvanú hlásenku na kliniku plastickej, estetickej a rekonštrukčnej chirurgie do Bratislavy, ktorá je spádovou nemocnicou pre západné a stredné Slovensko, na východnom Slovensku chodia deti do Košíc. Ani jedno dieťa sa podľa doktora Hájeka nestratí z dohľadu. O každom jednom dieťatku s rázštepovou chybou príde na kliniku správa. Matka je inštruovaná, že sa musí dostaviť k svojmu pediatrovi a ten už vie, čo má robiť. Pediater dohodne aj termín prvej návštevy do rázštepovej poradne. „Keby sa aj náhodou stalo, že sa do dvoch mesiacov od pôrodu matka s dieťaťom nedostavia, voláme príslušného pediatra. Máme okamžitú spätnú väzbu, tieto detičky sú pod dôslednou kontrolou,“ dodáva doktor. Narodenie dieťaťa s rázštepom je pre každú matku aj rodinu šok. „Naše pracovisko už viac než 15 rokov pravidelne posiela inštruktáž do vzdialenejších okresov pôrodnickému personálu, aby už aj sestra na sále vedela poskytnúť prvú psychopomoc, dokázala informovať matku, že je to síce nešťastie, ale je to riešiteľné a vyriešiteľné,“ vysvetľuje Hájek.
Pred operáciou:
1. dieťa musí byť zdravé
2. nebolo málokrvné
3. malo primeraný svalový tonus
4. nemalo poruchy dýchania
5. malo vyvinutý kašľací refl ex
6. bolo očkované naposledy mesiac
pred plánovanou operáciou
7. malo požadované vyšetrenia
Detí s rázštepmi sa rodí viac ako v minulosti
Výskyt rázštepov má podľa MUDr. Radomíra Kokavca v našej populácii klesajúcu tendenciu. Je to spôsobené lepšou informovanosťou laickej verejnosti, lepšou prenatálnou starostlivosťou, znížením úmrtnosti, presnejšími štatistickými údajmi a, samozrejme, aj faktom, že úspešná komplexná liečba, t. j. pacient správne artikuluje, má primeraný estetický vzhľad, sociálne sa adaptuje, nie je vyčlenený zo spoločnosti, dáva predpoklady na prirodzené rozmnožovanie potomstva s touto genetickou predispozíciou. Určitej časti rázštepov možno predísť zmenami vo výžive a v životnom štýle. Lekári odporúčajú v prvom trimestri gravidity konzumáciu kyseliny listovej (cereálie), potravín bohatých na prírodné foláty (droždie, špenát, listová zelenina, brokolica) a podávanie multivitamínov s obsahom kyseliny listovej, zinku a ostatných minerálnych a stopových prvkov. Štúdie preukázali, že užívanie kysliny listovej a zinku znížilo riziko opakovaného výskytu rázštepov pery a podnebia o viac ako 65 %.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!