Robíte pre svoje zdravie a telo dosť alebo je stále niečo dôležitejšie? NEPODCEŇUJTE prevenciu!
5. 10. 2023, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:21)

Zdroj: shutterstock
Chodíme do práce, staráme sa o svoje rodiny, domácnosti, jednoducho sa snažíme stihnúť všetko najlepšie, ako vieme.Ale za akú cenu?
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Nepreceňujme šťastie a ani nepodceňujme prevenciu, pretože 30-tisíc Sloveniek s rakovinou prsníka je stále priveľa. Tá si totiž už dávno nevyberá, týka sa každej ôsmej ženy a je najčastejším onkologickým ochorením u žien. Ružový október je medzinárodný mesiac povedomia o rakovine prsníka a pripomína nám, že stále je čo zlepšovať v oblasti informovanosti o tomto ochorení a najmä o dôležitosti jeho prevencie. Zároveň je dobré si uvedomiť, že i napriek zvyšovaniu povedomia máme všetko vlastne vo svojich rukách a to doslova. Napriek tomu stále platí, že približne 30 percent žien s touto diagnózou na Slovensku je diagnostikovaných až v pokročilých štádiách rakoviny prsníka. Výpočet zaneprázdnených žien, ktoré zastavila až rakovina, nemá konca-kraja.
Zbytočná smrť
Smutným faktom tiež zostáva, že napriek tomu, že nám to možno zaberie raz mesačne päť minút, reálne vykonáva samovyšetrenie asi desať percent žien. A tak v priemere až 300 žien ročne zomrie úplne zbytočne, pretože pravidelne neabsolvujú vyšetrenie, ktoré je schopné odhaliť toto ochorenie včas a keď sa ešte dá liečiť. A samozrejme, netreba zabúdať a najmä podceňovať pravidelné gynekologické prehliadky, preventívnu mamografiu medzi 40-kou a 50-kou a skríningovú mamografiu vo veku 50 až 69 rokov.
Nové lieky, nová nádej
Včasná diagnostika znamená aj skoré nasadenie účinnej liečby. „Žijeme v dobe, keď moderné lieky proti rakovine prsníka menia toto ochorenie na chronické, a život s ním môže byť plnohodnotný a kvalitný,“ potvrdzuje onkologička MUDr. Bela Mriňáková, PhD., MHA, MPH. Prichádzajú stále nové typy liekov. V poslednom období priniesli novú nádej napríklad konjugáty protilátok a liečiva (ADC z anglického antibody-drug conjugates). Vďaka tomu bola Európskou liekovou agentúrou schválená vysoko účinná liečba pre pacientky s HER2+ rakovinou prsníka, ktorá prepísala všetky relevantné postupy liečby.
Môže to byť genetické
Svetoznáma herečka Angelina Jolie si dala odstrániť oba prsníky a rovnako aj jej kolegyňa Christina Applegate. Prečo? Obe podstúpili preventívnu dvojitú mastektómiu, pretože im bol diagnostikovaný takzvaný BRCA gén. Rakovina prsníka totiž môže byť aj dedične podmienená a práve u nositeliek spomínaného génu je riziko vzniku tejto rakoviny, ale aj rakoviny vaječníkov alebo podžalúdkovej žľazy, niekoľkonásobne vyššie. Preto je potrebné genetické vyšetrenie pacientky a v prípade pozitivity aj rodinných príslušníkov. Rozhodnutie Angeliny Jolie vyvolalo veľký záujem na celom svete a tým, že zvýšila povedomie aj o takejto možnosti, zachránila zrejme tisíce životov žien, ktoré ani netušili, že takéto ochorenie môžu mať zapísané v génoch. Aj toto je dôkaz toho, že osveta o prevencii, pri ktorej zohrávajú zásadnú úlohu samovyšetrenie prsníkov a pravidelný mamografický skríning, je niečo, čoho nikdy nie je dosť.
Pink October alebo Ružový október je medzinárodný mesiac povedomia o rakovine prsníka. Je dôležité zvyšovať povedomie o tejto chorobe, ktorou trpí až 30-tisíc Sloveniek.
Bojujú za onkologických pacientov
Organizácia NIE RAKOVINE má jasný cieľ, ktorý chce v osvete o tomto ochorení dosiahnuť. „Chceme, aby boli prevencia a pravidelné samovyšetrenie úplnou samozrejmosťou. Aby právo na dostupnú liečbu nebolo otázkou, ale voľbou. Chceme byť hlasom tých, ktorí kričia, no nepočuť ich,“ vraví Jana Pifflová Španková, prezidentka NIE RAKOVINE, ktorá dlhodobo poukazuje aj na to, že na Slovensku chýbajú inovatívne lieky na liečbu karcinómu prsníka, ktoré sú v okolitých štátoch bežné. „Nové spôsoby liečby zlepšujú vyhliadky pacientiek s rakovinou prsníka na lepší a dlhší život, niektorých aj na vyliečenie. Naše aktivity prinášajú viac podpory aj informácií, napríklad o aktuálne dostupnej modernej liečbe, medicínskych postupoch a metódach,“ vysvetľuje neúnavná bojovníčka za onkologických pacientov.
NIE RAKOVINE dlhodobo obhajuje práva onkologických pacientov a spolupracuje so špičkovými odborníkmi. Komplexné informácie o téme nájdete na www.nierakovine.sk alebo na bezplatnej infolinke 0800 800 183. Pomôcť môžete aj vy a úplne jednoducho. Kúpte si ľubovoľnú krásnu podprsenku od obľúbenej značky Intimissimi. Aj takto pomôžete šíriť povedomie o ochorení a prevencii. Za každú predanú podprsenku počas októbra dostane organizácia NIE RAKOVINE jedno euro. Výťažok bude použitý na podporu pacientskych poradní, v ktorých vyliečené pacientky pomáhajú ženám, ktoré práve bojujú s rakovinou prsníka.
MIRRORCHALLENGE!
Rada sa fotíte pred zrkadlom? Urobte tak doma, v obchode, vo fitnescentre, kdekoľvek a odfoťte sa gestom, ktoré symbolizuje samovyšetrenie prsníkov. Stačí dať jednu ruku nahor, k hlave, a urobiť cvak, nezáleží či máte obyčajné tričko, športovú podprsenku alebo večernú róbu! Publikujte fotku ako príbeh na Instagrame a pošlite výzvu ďalej – označte dve ženy, na ktorých vám záleží. Nezabudnite viditeľne označiť profil @nie_rakovine a pridať hashtag #mirrorchallenge.