Aj vám celé roky hovoril tréner, aby ste v snahe o pekný zadoček drepovali? Možno teda budete teraz trochu prekvapení, keď vám povieme, že na tento účel existuje jeden ešte dôležitejší cvik. Uhádnete, ktorý?

 

Ide o deadlift. Neberte to tak, že drepy nie sú dobré, no deadlift je ešte o niečo lepší. Na rozdiel od drepov, ktoré posilňujú najmä spodnú časť vášho tela, budete precvičovať nielen nohy a zadok, ale zapojíte aj ruky a chrbát.

Čo to znamená v praxi? Čím viac svalov zapojíte, tým menej budete mať v budúcnosti tuku a viac svalov - a celkovo budete spaľovať viac. Potrebujete ešte nejaký iný dôvod, prečo by ste mali vyskúšať deadlift?

Robíte tento cvik aj vy? Mala by sa ho naučiť každá žena!
Zdroj: Shutterstock

Podľa odborníkov je bezpečnejší než drepy. Takže nielenže budete využívať viac svalov naraz, ale okrem toho je aj menej riskantný, a teda existuje menšia pravdepodobnosť, že si nejako ublížite.

Ako ho však robiť správne? Dáme vám pár tipov, no minimálne zo začiatku by s vami mal deadlift urobiť aj tréner alebo niekto, kto ho ovláda, aby ste ho cvičili dobre. Na čo si dať teda pozor?

Po prvé by ste mali vždy radšej používať tyč, nie samotné váhy, aj keby ste si na ňu nedali žiadne váhy. Bradu by ste mali tlačiť dozadu, špičky prstov by mali byť rovné, respektíve možno trochu nasmerované von. Tréner tiež radí, že by ste mali mať ruky v polohe, akoby ste pod pazuchami stláčali citróny...

Deadlift
Zdroj: Shutterstock

Váš spodný chrbát zostáva v neutrálnej pozícii, pretože akékoľvek prehýbanie by mohlo spôsobiť, preťaženie. Vaše brušné svaly a aj chrbtové svaly by mali byť maximálne spevnené a tyč, ktorú pomaly spúšťate dole musí zostať celý čas pri tele, pretože inak by ste si iba preťažovali chrbát a neposilňovali tie svaly, ktoré chcete.

Tiež je veľmi dôležité, aby ste urobili správne samotný pohyb. Uistite sa, že tyč držíte v rovnakých vzdialenostiach pre obe ruky, že ju spúšťate do kolien rovnomerne. Ak zvládnete deadlift, časom vám dôjde, že máte nielen krajší a pevnejší zadok, no ste silnejšie aj vo vrchnej časti tela.