Reklama

Rodičia, pozor! 8 tipov, ako naučiť dieťa správne písať

Borisko predvádza zásady pri písaní.

Zdroj: Vlado Anjel

Reklama

Aj v ére počítačov je ešte stále dôležité správne písanie. Názorne vám predvedieme, ako uľahčiť deťom jeho nácvik.

„Rodičia by mali už v ranom veku dieťaťa venovať pozornosť upevňovaniu všeobecných zásad správneho písania. Nesprávne zafixované návyky sa totiž veľmi ťažko odstraňujú,“ hovorí špeciálny pedagóg Marcel Kubinský. Ponúkame vám návod na zdravé písanie a sedenie. Predvedie vám ho osemročný Borisko, ktorého sme nafotili priamo v škole.

Dôležité sú držanie pera, natočenie papiera aj zdravé sedenie v lavici. Myslite na to, že prvé návyky si začína vytvárať už od 2 rokov, keď chytá do ruky pastelky či ceruzky.

1. Zdravé sedenie

Ako vidno z bočného pohľadu, Borisko sedí na celej stoličke. Obe chodidlá má celou plochou položené na podlahe a kolená sú mierne od seba asi na šírku dvoch pästí. Panva má byť mierne preklopená dopredu a chrbát vzpriamený. Pozor na časté „hrbenie“. Správne sedenie je dôležité nielen pre efektívny nácvik písania, ale hlavne pre zdravý vývoj chrbtice a pohybového aparátu dieťaťa.

2. Uvoľňovacie cviky

Uvoľnenie ruky sa odporúča ešte pred začatím písania, ale aj počas neho. Deti majú rady rôzne riekanky, ktorými sprevádzajú pohyb ruky. Napríklad: Tancuje, tancuje mačička (dieťa krúži zápästím oboma rukami proti sebe), točí sa jej suknička (dieťa krúži zápästím oboma rukami od seba). Okrem zápästia treba uvoľniť aj celú ruku a prsty. Napríklad naznačiť pršanie dažďa s pohybom celých paží zhora nadol.

3. Stačí 10 minút

Čas písania by nemal na začiatku školskej dochádzky presahovať 10 minút. V predpísaných písankách formátu A5 sú to 4 riadky. Tento čas treba rešpektovať aj pri písaní domácich úloh. „Písanie na nečisto“, pri ktorom dieťa napíše najskôr celú úlohu na cvičný papier a potom do zošita, je nevhodné, lebo ruka je už unavená a písanie úlohy sa mu už teraz nedarí.

4. Natočenie papiera

Sklon papiera, na ktorý dieťa píše, ovplyvňuje aj sklon písma. Správne natočenie je u prvákov smerom vľavo, tak aby pravý roh zošita smeroval doľava nahor. U ľavákov je to naopak natočenie u nich nie je podmienkou. Pokiaľ žiakovi vyhovuje mať riadky vodorovne, rešpektujme to.

5. Sklon písma

Ideálny sklon písma je 75 °, ale akceptovateľný je sklon v rozmedzí od 60 ° do 90 °. K správnemu sklonu pomáha dieťaťu otočenie zošita - pravák natáča pravý roh smerom hore.

6. Držanie pera

Pero treba držať palcom a prostredníkom. Ukazovák by mal byť položený ľahko zhora, palec pero drží a prostredník ho podopiera. Pozor! Veľký tlak alebo kŕčovité držania písacích potrieb môže byť príčinou roztraseného písma. Aby bol rodič pre dieťa príkladom, aj on sám by mal doma správne držať pero a malému dieťaťu ho vkladať do rúk už od začiatku, ako bude chcieť kresliť alebo písať.

7. Osvetlenie

Myslite na to, že dieťa si nesmie pri písaní tieniť. Svetlo má dopadať na písaciu plochu u pravákov mierne zľava a spredu, nie priamo zboku, u ľavákov z pravej strany. Svetlo nemá byť príliš intenzívne, aby dieťa neoslňovalo a nepoškodzovalo mu zrak. Lampa nesmie vytvárať žiadne farebné efekty a svetelné kontrasty.

8. „Trojuholníkové“ pero

Na začiatku školskej dochádzky používajú deti ceruzky, pri kreslení fixky alebo voskovky s mäkším hrotom. Neskôr začínajú písať perom, voľba pera závisí od učiteľa, resp. od rodiča. Vhodné sú perá, pastelky, ceruzy s ergonomickou úchopovou zónou v tvare trojuholníka, ktorá navádza dieťa na správne držanie.

Máte doma prváka? Prihláste ho do súťaže o Naj prváčika! Fotky školáčikov z ich prvého dňa v škole posielajte na lesk@lesk.sk. Nezabudnite pripísať aj meno a školu!