Rozbúcha sa vám z ničoho nič srdce? Častejšie si uvedomíte tlkot či preskočenie? Príčina je...
8. 5. 2022, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:05)

Zdroj: Shutterstock
Normálne tlkot srdca vedome necítime. Ak sa však zrýchľuje, citeľne pulzuje a vy si to uvedomíte, treba spozornieť....
Ak si uvedomíte búšenie srdca, môže ísť, samozrejme, o akútny stres alebo veľkú radosť, ktoré vedia rozbúchať srdce. Ak však nejde o tieto príčiny, je nevyhnutné, aby ste sa poradili s lekárom alebo kardiológom.

Záťaž i choroba
Búšením srdca sa prejavujú rôzne ochorenia. Tie sa môžu týkať srdcovo - cievneho systému alebo iných telových systémov. Ale nie vždy je za ním práve choroba. Vyskytuje sa aj pri záťaži. Tá môže byť fyzická či psychická. Pri psychickej ide často o stres a úzkosť.
Ako to vyzerá?
Vnem charakterizujú ako silné, pomalé alebo rýchle búchanie srdca, nepravidelnú činnosť, vynechávanie tepu. Často ide o nepríjemnú skúsenosť, ktorá trvá iba chvíľu alebo sa opakuje, vracia. Niekedy sa mení frekvencia a dĺžka prestávok. V niektorých prípadoch pretrváva.
Zdroj: Shutterstock
Ak si búšenie srdca čoraz častejšie uvedomujete, choďte sa radšej vyšetriť.
O čo ide?
Môže za tým byť vysoký krvný tlak, ohrozené sú hlavne ženy nad 50 rokov. Extrasystoly, náhle nepravidelné búšenie srdca, sa častejšie začnú vyskytovať v druhej polovici života, preto by to mal radšej skontrolovať kardiológ. Hyperaktívna štítna žľaza môže viesť tiež k tachykardii a mala by sa liečiť. Závažné sú stavy, ak dochádza k zníženej hladine kyslíku v krvi. Medzi takéto chorobné procesy sa radia ochorenia respiračného, teda dýchacieho systému. Príkladom je chronická obštrukčná bronchitída, astma a iné ochorenia pľúc.