Rozhýbte lenivé črevá!
19. 6. 2008, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:58)

Zdroj: Archív
Zväčšený objem brucha, nafúknutosť, nadmerná tvorba vetrov alebo zápcha. To sú „maličkosti“, ktoré nám vedia riadne znepríjemniť život a môžu spôsobiť veľké zdravotné problémy.
Problémy so stolicou si môžete ľahko vypestovať, ide takmer o civilizačný zlozvyk. Viete, že takmer tretina populácie dokonca pravidelne trpí zápchou? Následky vôbec nemusia byť banálne. Slováci sa už roky udržujú na najvyššej priečke v úmrtí na nádory hrubého čreva vo svete. „Hektické životné tempo, režim na pracovisku a všeobecný nedostatok času – to všetko sú príčiny, prečo odkladáme odchod na toaletu. Signál na vyprázdnenie je možné vedome potlačiť. Stolica zostáva v čreve dlhšie, pokračuje zahusťovanie a v určitom bode prestávate pociťovať nutkanie na stolicu – vypli ste reflex,“ vysvetľuje, ako si škodíme, MUDr. Miriam Šišuláková, gastroenterologička.
Kedy ide už o problém?
Mnoho ľudí sa trápi, ak „nemôžu“ dva alebo tri dni. A ak to pretrváva i na ďalší deň, prepukne panika. Vo väčšine prípadov však nie je dôvod obávať sa. Niektorí ľudia musia ísť dvakrát denne, kým iní iba dvakrát týždenne. „V oboch prípadoch nie je dôvod na obavy, s vyšším vekom býva spomalený postup stravy, čo môže byť aj dôsledkom iných pridružených ochorení, ako je cukrovka, znížená funkcia štítnej žľazy, užívanie niektorých liekov,“ hovorí lekárka. Pri zápche ide o stav, keď sa človek nemôže vyprázdniť vôbec alebo nedostatočne. Počet stolíc je u každého z nás iný, od troch denne po približne tri do týždňa. O zápche sa hovorí pri absencii stolice alebo pri nepravidelnej tuhej stolici spojenej s tlakom v bruchu, nadúvaním. Našťastie, lekári majú aj dobrú správu, pravidelné črevné návyky sa dajú obnoviť.
Čo ešte pomáha
- Vyskúšajte čaj z koreňa štiavu, ktorý pôsobí ako prírodné preháňadlo.
- Na črevá priaznivo pôsobia živé jogurty a surová kyslá kapusta.
- Jedzte dostatok vlákniny – denne by to malo byť 25 až 30 gramov. Stačí, ak si okrem bežných potravín dáte na raňajky misku ovsených vločiek, na desiatu jablko a na večeru varenú kukuricu plus jednu mrkvu. Proti zápche môžu zabrať aj sušené marhule a slivky, veľmi dobré sú jablká a nie veľmi zrelé banány.
- Kopcovú čajovú lyžičku ľanových semienok nechajte niekoľko hodín postáť v pohári vody a potom ich spolu s vodou vypite. Užívajte 2- až 3-krát denne.
- Výborné sú aj prírodné šťavy zo zeleniny (kel, špenát) a ovocia (hrozno, červený melón, papája).
- Vyskúšajte šťavu z dvoch mrkiev, polovice jablka a hrste žeruchy.
5 rád, ako zlepšiť trávenie
1. Zavodnite sa
Hrubé črevo vstrebáva až 2 litre vody denne. Ak konzumujete príliš málo tekutín v potrave a v nápojoch, stolica sa stáva tvrdou. Potrebné množstvo tekutín pre zdravého človeka by sa malo v bežnom prostredí pohybovať medzi 2 až 2,5 litra denne. Tekutiny nepredstavuje len voda, ale aj ostatné nápoje. Pozor, niektoré nápoje, naopak, odvodňujú. Do tejto skupiny patrí káva s kofeínom, silné kakao, silný čierny čaj, sladké 100-percentné džúsy a šťavy. Nezabudnite, že mlieko a mliečne nápoje (jogurtové nápoje s probiotickou kultúrou) tiež obsahujú tekutinu, je dobré ich zaraďovať aj do pitného režimu.
2. Zmeňte stravovanie a prečistite sa
Uprednostňujte diétu s vysokým obsahom vlákniny, vo forme zeleniny, ovocia, obilných zŕn a otrúb. V čreve naviazaním s vodou dochádza k napučaniu vlákniny a k zväčšeniu objemu stolice. Prednostne jedzte nešúpané ovocie (jablká, hrušky), surovú zeleninu, orechy, figy, sušené slivky, celozrnný chlieb, ražný chlieb a iné celozrnné produkty, ako napríklad müsli.
3. Počúvajte signály tela
Zakaždým, keď vám črevo vyšle signál, aby ste išli na potrebu, mali by ste ísť na toaletu. Začnite deň pohárom odstátej vody, ideálne z večera do rána, výdatnými raňajkami s dostatočnou vlákninou a kyslomliečnym výrobkom. Potom by ste mali ísť na záchod. Posnažte sa, a ak to nejde, nie je to koniec sveta. Možno to pôjde nabudúce. Nikdy nezadržujte stolicu. Len čo cítite potrebu, choďte priamo na vec. Kdekoľvek je to možné, choďte na záchod približne v rovnakom čase, každý deň, aj vtedy, keď necítite potrebu. Žalúdočno-črevný reflex je obnoviteľný.
4. Jedzte kyslomliečne výrobky
Ideálne sú tie, ktoré obsahujú jogurtové kultúry a probiotickú kultúru so špeciálnym účinkom, napríklad Bifidobacterium DN –173010. Neužívajte žiadne lieky, ktoré neboli predpísané vaším lekárom. Pravidelné užívanie preháňadiel je „najistejšia cesta, ako sa nezbaviť zápchy“.
5. Viac sa pohybujte
Každý deň si doprajte aspoň 30 minút pohybu, patrí sem aj bežná chôdza, dobiehanie na autobus, prechádzka so psom, práca v domácnosti, na záhrade, ale aj chodenie po nákupoch.
Ak sa aktivita čreva spomaľuje, oneskoruje sa transport natrávenej masy a vstrebáva sa z nej viac vody, týmto sa stolica stáva tvrdou, málo objemnou, čím sa sťažuje jej vyprázdňovanie. Optimalizácia funkcie čreva znamená začať sa viac pohybovať. Pohyb nie je užitočný len pre črevo, ale aj pre kardiovaskulárny systém.