Rýchla pomoc na každý deň: Pripravte si najlepšie čaje proti bolesti hrdla!
17. 10. 2022, 17:31

Zdroj: Getty/FreshSplash
Neexistuje vhodný čas na boľavé hrdlo. Škriabania v krku, suchého kašľa alebo nepríjemného prehĺtania sa chcete vždy zbaviť čím skôr.

Zdroj: Pexels/Pixabay

Zdroj: Getty/FreshSplash

Zdroj: Pexels/Кристина Александрова
Galéria k článku
Problémy sú väčšinou spôsobené bakteriálnymi alebo vírusovými infekciami, ktoré postihujú tkanivo hrdla a spôsobujú zápal, opuch a bolesť. Môžu nás zaskočiť v každom ročnom období. V lete niekomu stačí zjesť viac zmrzliny, alebo vypiť ľadový bublinkový nápoj... a nepríjemný pocit v hrdle je na svete.
Jednou z rýchlych a účinných metód, ktoré vám vedia priniesť úľavu je uvariť si teplý čaj. Ale ktorý?!
Zázvorový čaj
Jemne štipľavý zázvor obsahuje zlúčeniny s protizápalovým účinkom. Predávajú ho balený v nálevových vreckách, ale najlepšie je priamo si nastrúhať do hrnčeka kúsok čerstvého koreňa a zaliať horúcou (nie vriacou) vodou.
Na zjemnenie chuti môže pridať trochu škorice, ktorá zlepšuje aj imunitu. Ak vám nevadí sila zázvoru, tak si môžete požuvať v ústach surový kúsok na dezinfekciu ústnej dutiny.
Kurkumový čaj
Nie každý má práve rád chuť kurkumy, ale jej antivírusové, antibakteriálne a hlavne protizápalové vlastnosti nad ňou v tejto chvíli jasne víťazia. Okrem boľavého hrdla je vhodná aj pri tráviacich problémoch a celkovo chrípkových stavoch.
Zdroj: Pexels/Кристина Александрова
Ilustračný obrázok
Bazalkový čaj
Zatiaľ čo bazalka pravá je hojne využívaná v gastre na dochutenie, jej sestrička bazalka posvätná (tulsi) je skvelým prírodným liekom. Obsahuje vitamíny A a C, a nájdete v nej zinok, železo či vápnik. Je nabitá antioxidantmi a antimikrobiálnymi látkami, ktoré bojujú s bakteriálnymi a vírusovým infekciami. Siahnite po nej aj pri ochoreniach horných dýchacích ciest (kašeľ, bronchitída, astma...)
Šípkový čaj
Nápoj plný vitamínu C a antioxidantov na zlepšenie imunity. Vyluhované šípky majú protizápalové účinky. Môžete si ho kúpiť (alebo zmiešať) aj s ibištekom, čím dostane sladšiu chuť.
Kamilkový čaj
Buď ho milujete alebo nenávidíte, ale zdravotné účinky mu nemožno uprieť. Vďaka svojim dezinfekčným a protizápalovým účinkom je ideálnym pri boľavom hrdle na pitie alebo kloktanie. Možno neviete, ale počas menštruácie pomáha kamilkový (harmančekový, rumančekový) zmierňovať bolesti v podbrušku.
Zdroj: Pexels/Mareefe
Ilustračný obrázok
Mätový čaj
Dobrý, ale pite ho s mierou. Obsahuje mentol, ktorý môže vysušovať tkanivá hrdla. Na prestriedanie s ostatnými spomínanými čajmi neostanú jeho protizápalové účinky opomenuté. Rovnako dobre pomôže aj pri tráviacich problémoch, bolestiach hlavy alebo „dračom“ dychu.
Čierny čaj
Vďaka svojim zlúčeninám (tanínom) môže pomôcť znížiť zápal a bolesť hrdla. Okrem priameho pitia s ním môžete počas dňa aj účinne kloktať.
Zelený čaj
Jeho jemne trpká chuť dodá vášmu hrdlu potrebnú starostlivosť. Svojimi protizápalovými účinkami pomôže pri opuchu tkaniva hrdla. V jeho prospech hovorí aj obsah vitamínov C a A.
Univerzálna rada na záver: Ak si do nasledujúcich čajov pridáte med a citrón, tak popri zlepšení chuti zosilníte aj priaznivé účinky nápoja.
Autor: Liana Benz