Vírusy útočia a s chrípkou ležia v posteli tisícky Slovákov. Podľa posledných hlásení sa dokonca počet pacientov s týmto ochorením za posledný týždeň zdvojnásobil. Ak máte prvé príznaky, ako sú únava, bolesti hlavy a kĺbov a zvýšená teplota, nemusíte hneď siahať po pilulkách. Pomôžu aj overené domáce recepty starých mám. Nezabudnite hlavne, že chrípku treba vyležať a prijať dostatočne veľa tekutín aspoň 4 až 5 litrov denne.
Čaj na začínajúcu chrípku
Ak máte prvé príznaky chrípky, vyskúšajte čaj z 2 kávových lyžičiek bazového kvetu a šípok, 1 kávovej lyžičky medovky a materinej dúšky. Bylinky zalejte horúcou vodou a nechajte 15 minút lúhovať. Pridajte šťavu z jedného pomaranča.
Cibuľová šťava s medom
Cibuľa má antibiotické účinky, ktoré sa využívajú hlavne pri liečbe horných dýchacích ciest, teda kašľa a nádchy. Cibuľa rozpúšťa hustý hlien a uľahčuje vykašliavanie. Medzi najznámejšie ľudové recepty patrí šťava z nakrájanej cibule a medu. Nechajte ju postáť a potom si ju dávkujte po lyžičkách.
Chren s medom
Málokto vie, že chren spolu s cesnakom sa zvykne ľudovo označovať aj za ,,penicilín“. Pôsobí proti baktériám, ktoré spôsobujú infekcie dýchacích a močových ciest a navyše pôsobí aj na zdravé trávenie. Dajte si nastrúhaný chren s medom v pomere pol na pol. Túto zmes užívajte po lyžičkách aspoň 3-krát denne.
Nastrúhaný zázvor
Môžete ho jesť čerstvý, ale ešte lepší je nastrúhaný v jedle alebo v nápoji. Čaj s nastrúhaným zázvorom je výborný hlavne pri prechladnutí. Do šálky dajte dve polievkové lyžice čerstvo nastrúhaného koreňa zázvoru a zalejte ich vriacou vodou. Nechajte odstáť 5 až 10 minút a podľa chuti oslaďte medom.
Strúčiky cesnaku
Cesnak stimuluje potenie, podporuje čistenie dýchacích ciest a zlepšuje odkašliavanie. Ak nechcete surový cesnak, v lekárni sa dá kúpiť aj účinná cesnaková tinktúra silný extrakt, ktorý sa lepšie vstrebáva a nespôsobuje žalúdočné ťažkosti.