Reklama

Sedávate s nohou pod zadkom? Kŕčové žily sa už na vás tešia!

Ilustračné foto

Zdroj: Eva

Reklama

Skontrolujte si, ako v tejto chvíli sedíte. Práve ste si prehodili nohu cez nohu? Alebo si na jednej z nich sedíte? Nerobte to. Pýtate sa prečo? Vysvetlíme vám.

Kŕčové žily trápia každú druhú ženu a nevyhýbajú sa ani mužom. Občas si za to môžeme samy. Nesprávnym sedením si totiž dobrovoľne brzdíte krv v žilách, a to je zle. Prekrížené nohy, nohy vo vysokých topánkach zasunuté dozadu pod stoličku alebo nebodaj jedna noha pod zadkom, tak toto vašim nohám vyslovene škodí.

Vyrábame si kŕčové žily

Medzi najčastejšie tradičné zlozvyky, ktorých následkom bývajú kŕčové žily, patrí prekladanie jednej nohy cez druhú pri sedení. Tento rizikový faktor je naozaj dokázaný, nejde len o mýtus. Ak máte nohy skrčené v pravom uhle viac ako päť hodín, takmer sa nehýbete a máte dobrých pár kíl navyše, pravdepodobnosť, že sa vám upchá niektorá z hlbokých žíl, je veľmi veľká. Ak si na jednu dokonca sadnete, prietok krvi žilami ešte viac zabrzdíte.

Môžu za to aj rodičia

Samozrejme, prekrížené nohy nie sú hlavnou príčinou kŕčových žíl či varixov. Tých je nao zaj veľa. To, ako žijeme, jeme, nešportujeme. Náchylnosť na toto ochorenie je aj dedičná. Ak ním trpí vaša matka či babička, mali by ste sa svojim žilám v nohách venovať skôr, než sa zapália. Ak ich mal váš otec, riziko, že diagnózu zdedíte, je až 70-percentné. Po matke je tento „darček“ asi 40-percentný. Rozhodujúcu úlohu však naozaj zohráva štýl a spôsob nášho života.

Neviete, či ich máte?

Väčšinou ich pri bežnom pohľade vidno ako fialové alebo modré žilky či metličky pod kožou. Môžu bolieť aj pri jemnom dotyku. „Niekedy sa dajú kŕčové žily len nahmatať alebo ich vôbec nevidieť. Typickým príznakom je pocit tupej bolesti v nohách, pocity tepla či pálenia. Stav sa zhoršuje v horúcom počasí a pri menštruácii. Pozornosť by ste mali zbystriť už vtedy, ak vám nohy občas mierne opúchajú v členkoch a len čo nohu dostanete do vyvýšenej polohy, opuchy sa rýchlo stratia,“ radí angiologička profesorka MUDr. Viera Štvrtinová.

Môžu byť aj nebezpečné

Nepekné fialové hrče nie sú len kozmetickým problémom. Ak sa kŕčové žily či zápalové ochorenia žíl neliečia včas, môžu byť veľmi nebezpečné. Aj pri malom náraze sa môže vytvoriť krvná zrazenina a miesto sa zapáli. Neošetrené kŕčové žily môžu spôsobiť nebezpečnú trombózu v hĺbkových cievach a ak sa zrazenina dostane do pľúc, môže spôsobiť i embóliu. Neodtekajúca krv v nohách zase nedostatočne prekrvuje celé tkanivo a hrozia opuchy, ba aj otvorené rany.

Ako si ich vyliečime samy

Možností je neúrekom. Niekedy stačí vyložiť si nohy na stôl. Pomáha však najmä bicyklovanie, prechádzky, plávanie a cvičenie vo vode. Pri bicyklovaní je vhodné našľapovať na pedále špičkami nôh, nie pätami. „Výborná je aj chôdza po mäkšom, napríklad lesnom povrchu, nie po betóne,“ odporúča Viera Štvrtinová. Pri výraznejších kŕčových žilách by sme podľa nej nohy v žiadnom prípade nemali trápiť posilňovaním. Ak sa rozhodneme cvičiť, nesmieme zabudnúť na kompresívne podkolienky, prípadne pančuchy. Kompresívna terapia pomocou obväzov a pančúch dodnes patrí k najúčinnejším metódam pri ochorení žíl. Je však veľmi dôležité, aby ste nosili takú veľkosť, akú vám predpíše lekár.

Možno sa ich zbaviť navždy?

Spôsobov, akými sa dajú odstrániť, je niekoľko. Na rýchlu úľavu pri bolesti sa používajú masti, gély, kapsuly, výživové doplnky s rastlinnými výťažkami a vitamíny. Kým sú malé metličky na nohách predovšetkým kozmetickým problémom, dajú sa odstrániť laserom, v ťažkých prípadoch je už potrebný operačný zákrok. Mali by ste však navštíviť lekára internistu, vhodné je absolvovať vyšetrenie v cievnej (angiologickej) ambulancii, prípadne ísť na sonografické vyšetrenie priechodnosti postihnutých ciev.

Tipy a cviky, ako si udržíte ľahké nohy

Po schodoch hore choďte vždy pešo. Dole to nie je až také dôležité. Chôdza nahor po schodoch totiž jedinečne podporuje prietok krvi, ktorú naženie smerom hore.
Lýtkové svaly precvičíte aj takto: Zdvihnite sa na špičky, vydržte tri sekundy a potom sa opäť postavte na chodidlá.
● Aspoň raz denne si osviežte nohy striedavo studenou a vlažnou sprchou, vždy smerom zdola nahor.
● Pite väčšie množstvá tekutín, najlepšie minerálky.
● Každý deň absolvujte aspoň malú prechádzku.
● Vždy, keď je možnosť, vyložte si nohy hore, krúžte a kývajte chodidlami, prešľapujte na mieste.
● Obmedzte dlhodobé státie, ale aj nesprávne vysedávanie na stoličke.
● Nenoste vysoké podpätky, úzke nohavice, škrtiace podkolienky.
● Aj pritesné topánky môžu narobiť problémy.
● Nepritláčajte okraj stoličky do podkolennej jamky.
● Nedávajte si horúce kúpele, škodí aj príliš častý pobyt v saune, prehnané opaľovanie, horúčava, to všetko spomaľuje krvný obeh.

Spevnite si ich aj zvnútra

Pančuchy sú super pomôcka, no dobré je spevniť stenu žíl aj zvnútra. Výborná je najmä pohánka, krupica, krúpy, vločky a všetky potraviny, ktoré obsahujú spevňujúci rutín. Mali by ste tiež prijímať dostatok vlákniny vo forme celozrnných potravín, pretože aj zápcha môže viesť k tvorbe kŕčových žíl.