Reklama

Senná nádcha či korona? Ak alergiu nedostanete pod kontrolu, hrozí vám... TO by nechcel NIKTO

Boj so sennou nádchou komplikuje koronavírus

Zdroj: shutterstock

Reklama

Jar je tu a vy ste sa vyzbrojili tonami vreckoviek a sprejom do nosa. Ako rozpoznať sennú nádchu od covidu-19? A čo na ňu vôbec zaberá?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Viete ako rozoznať alergiu od vírusu? My vám to prezradíme

    S jarou prichádzajú teplejšie dni i sezóna alergií. V marci a apríli sa vo vzduchu zvýši koncentrácia peľu a pretrvá až do júna. Toto obdobie je náročné pre alergikov, ktorí na peľ reagujú kýchaním, slzením, upchá sa im nos, pociťujú svrbenie. V horšom prípade môže alergia na peľ prerásť do ekzému či astmy.

    Prirodzený nábeh?

    Možno sa u vás ešte neprejavila, možno sa tak ani nikdy nestane, no ak máte v rodine výskyt alergie, je u vás zvýšené riziko, že drieme pod povrchom a čaká na svoju príležitosť. No pozor, to, či alergiu mať budete, alebo nie, nie je len otázka dedičnosti. Vplýva na to aj životný štýl či zmeny vonkajšieho prostredia. Pravda je, že až 40 percent ľudí má vrodené predpoklady na niektorý typ alergie.

    Kýcham, kýchaš, kýchame

    Teplé dni pribúdajú a lákajú na prechádzku. A tak v uliciach či prírode stretávame mnoho usmoklených ľudí so zaslzenými očami. Pri alergii nádchu spôsobuje alergén, ktorý zapríčiňuje zápal nosovej sliznice. To znamená, že nás začne svrbieť nos, podnebie, hrdlo, oči. Následne začneme kýchať ako slon, z nosa nám tečie, a aby toho nebolo málo, ešte sa aj upchá, takže nemôžeme poriadne dýchať. Nezriedka si to odnesú naše oči, ktoré môžu dostať zápal a opuchnú nám spojivky. Pri alergii môže dôjsť k zvýšenej teplote či únave, čo sú rovnako príznaky kovidu, no netreba sa hneď ľakať.

    Zdroj: shutterstock

    Okrem tabletiek môžete vyskúšať postupné zvykanie si na alergén.

    Čo na ňu zaberá?

    Najrýchlejší spôsob, ako si uľaviť od alergických príznakov, je vziať si antihistaminikum – liek, ktorý redukuje množstvo histamínu v tele, čím znižuje kýchanie a svrbenie. Vezmite si ho vtedy, keď pocítite príznaky. Ak viete, že prídete do styku s alergénom, užite ho predtým. V prípade, že máte kožnú reakciu, pomôže vám krém alebo gél, ktorý uľaví od svrbenia a začervenania.

    Pri upchatom nose siahame po sprejoch. Tie slúžia len na krátkodobú liečbu (pri dlhodobom užívaní sa môže vytvoriť závislosť). Ak alergia nevynechala oči, siahnite po kvapkách, ktoré zmiernia svrbenie a slzenie. Jednou z možností je aj imunoterapia, keď sa v malých množstvách niekoľko rokov vystavujete alergénu, aby si naň organizmus zvykol do tej miery, že naň nebude tak vážne reagovať.

    Pomoc z prírody

    Slaná voda sa už roky považuje za skvelého pomocníka nielen pri alergii. Nosná sprcha vyčistí od hlienu a otvorí sínusové priechody. Pomôcť môže aj antioxidant kvercetín, ktorý sa prirodzene nachádza v jablkách, bobuľovom ovocí, čiernom čaji či červenej cibuli. Spomínaná látka pomáha znížiť príznaky alergie prejavujúce sa pri kožných formách. Siahnuť môžete aj po bylinkách – žihľavový čaj zo sušených listov blokuje produkciu histamínu, pri nepríjemných vyrážkach siahnite po nechtíku lekárskom, tinktúra z kaliny siripútkovej zaberá pri zúžení priedušiek a dýchavičnosti, pri alergických problémoch s očami vyskúšajte obklad z nevädze poľnej a čaj či sirup z divozelu veľkokvetého, ktorý môžete pestovať aj na záhrade, uvoľní hlien, zmierni podráždenie horných dýchacích ciest a lieči sliznicu. Nezabúdajte, že pravidelný pohyb zlepšuje imunitu a pomôže znížiť aj alergické reakcie.

    Zdroj: shutterstock

    Pomoc z prírody

    Príznaky alergie vs covidu-19

    Alergia:

    kýchanie, kašeľ, svrbenie a pálenie očí, začervenanie očí, slzenie, zápal spojiviek, tlak za očami, bolesť hlavy v oblasti čela, vodnatá nádcha, dýchavičnosť, podráždenie pokožky, opuch na mieste alergickej reakcie, mierne zvýšená teplota, zvýšená únava

    COVID-19:

    horúčka, suchý kašeľ, únava, bolesť hrdla, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, strata chuti a čuchu, hnačka, zápal spojiviek, kožná vyrážka, zmena farby prstov, sťažené dýchanie, dýchavičnosť, bolesť a tlak na hrudi, strata reči, nemožnosť pohybu covidu-19

    Zdroj: shutterstock

    Proti upchatému nosu pomáha preplachovanie pomocou soľného roztoku alebo len čistou vodou.

    Alergikom odporúčame:

    • Sledujte peľový kalendár. Vyhnite sa pobytu vonku, keď je koncentrácia peľu najvyššia, teda ráno a vtedy, keď fúka; ideálna je prechádzka po daždi.

    • Vyvetrať treba, no ak to nie je nevyhnutné, majte dvere a okná zatvorené (zabránite alergénom dostať sa dovnútra).

    • Majte vždy poruke tabletku, sprej či kvapky ako prvú pomoc.

    • Zaobstarajte si čističku vzduchu.

    • Po príchode z vonkajšieho prostredia operte oblečenie a doprajte si sprchu – peľ sa totiž zachytáva všade. Častejšie perte aj posteľnú bielizeň – pri vetraní sa na nej môžu zachytiť čiastočky peľu.

    • Častejšie vysávajte.

    • Vyhýbajte sa potravinám, ktoré môžu byť nositeľom peľu.

    • Keď začnete kýchať, začnú vás svrbieť oči alebo slziť, opláchnite si tvár studenou vodou.

    • Šoférujte so zatvorenými oknami.