Zrejme sa vám to nebude príliš pozdávať, lebo je pravda, že fekálna transplantácia je vec, ktorá ešte stále desí mnohých ľudí. Príde im nechutné. Veda je ňou posledných desať rokov posadnutá a prináša ďalšie dôkazy o tom, že je to budúcnosť liečby mnohých ochorení. A tiež pomyselný elixír mladosti. Transplantáciou stolice z mladého zdravého jedinca staršiemu človeku možno totiž nielen zastaviť úpadok kognitívnych funkcií - prejav demencie - ale tiež ho úplne zvrátiť. A nielen to. Metóda lieči chronické ochorenia čriev, depresie, a dokonca aj obezitu.

Táto liečba dokáže zastaviť starnutie a demenciu, ako aj depresiu i obezitu
Zdroj: Shutterstock.com

Štúdia talianskych a britských neurológov potvrdzuje to, o čom sa už nejaký čas hovorí. Teda že naše črevá sú druhým mozgom. V akej kondícii máme čreva, ktoré ovplyvňujeme životosprávou, to sa odráža na neurologickom mozgu v hlave. Zdravá a druhovo bohatá črevná mikroflóra v črevách ovplyvňuje centrálnu nervovú sústavu, imunitný systém a metabolizmus tak zásadne, že zmena v jej skladbe sa takmer ihneď prejaví vo všetkých týchto systémoch tela.

Táto liečba dokáže zastaviť starnutie a demenciu, ako aj depresiu i obezitu
Zdroj: Shutterstock.com

"Starnutie je nezvratný proces, ktorý začína ihneď po narodení a vedie k zdravotným problémom fyzického tela i úpadku psychickej pohody a kognitívnych funkcií. Výskum dokazuje, že starnutie môže súvisieť so zmenami v črevnej mikroflóre. V súčasnosti sa nám javí, že existujúca komunikácia medzi črevami a mozgom je dôležitým hráčom v utváraní nášho správania a kognitívnych funkcií," tvrdí doktor David Vauzour z University of East Anglia, ktorý na výskume spolupracoval s kolegami z Florentskej univerzity.

Táto liečba dokáže zastaviť starnutie a demenciu, ako aj depresiu i obezitu
Zdroj: Shutterstock.com

"Náš výskum dokazuje význam vzťahu medzi mozgom a črevami pri starnutí a poskytuje silné opodstatnenie k vývoju liečby zameranej na obnovu mikrobiomu čriev do podoby, ktorú mala v mladosti, aby sa tak zlepšili kognitívne funkcie aj kvalita života," uviedol profesor Claudio Nicoletti z Florentskej univerzity.