Pred rokom mi diagnostikovali endometriózu. Podstúpila som operáciu, no opäť sa mi vytvorila cysta. Snažím sa otehotnieť a bojím sa ísť dať zaočkovať proti kovidu, či otehotniem, a ak, neovplyvní to bábätko? 

Simona (34)

Radí MUDr. Dezider Timko, gynekológ a sexuológ

MUDr. Dezider Timko
Zdroj: shutterstock, archív

Endometrióza je celkom nepríjemná záležitosť, ale máte po operácii, takže by to malo byť v poriadku. To, že sa vytvorila cysta, predpokladám, že na vaječníku, sa môže stať. Nepíšete, aká a či ju treba sledovať. Gravidita nie je kontraindikáciou na vakcináciu, takže vrelo odporúčam. Ak otehotniete, i dieťatko bude po pôrode viac chránené proti kovidu. Teda čím skôr sa dáte zaočkovať, tým lepšie pre vás. Kovid môžete dostať i počas tehotenstva a priebeh ochorenia môže mať rôznu intenzitu, na to treba myslieť. Druhou dávkou sa môže očkovať aj v tehotnosti. Endometrióza nie je prekážkou očkovania proti kovidu, ako píšem vyššie, plod nie je ohrozený, bez obáv.

Opýtajte saodborníka!
Na návštevu lekára často nie je čas, no niekedy sa jednoducho hanbíme opýtať lekára na riešenie chúlostivých ženských problémov. Ak vás niečo trápi, opýtajte sa anonymne nášho gynekológa, ktorý každý týždeň odpovie na vaše ženské alebo sexuálne otázky. Píšte na nižšie uvedené kontakty a pridajte heslo Gynekológ!
[email protected]
WhatsApp +421915731094
@NCprezeny
@novycasprezeny