Na širokej nohe: Nová metóda operácie vybočeného palca
31. 7. 2011, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:53)

Zdroj: anc
Ženy s vybočeným palcom trpia ako malá morská víla, ktorej kroky sprevádzala krutá bolesť. Našťastie je tu nová operačná metóda.
Vybočený palec, hrboľ na nohe, tesné topánky a neznesiteľná bolesť pri každom kroku. Halux valgus je diagnóza žien a operácia je takmer vždy neodvratná. Našťastie, dnes už nemusí byť taká drastická. Vďaka modernému zákroku si budete môcť ľahkým krokom vykračovať v krátkom čase a s minimom bolesti. Haluxy sa totiž už aj na Slovensku operujú metódou, ktorá si vyžaduje len krátku hospitalizáciu, rýchlu rekonvalescenciu a hlavne – prináša trvalý efekt.
Ďakujem pekne, mami
Krivé prsty, zdeformované chodidlá a veľké bolestivé výrastky na predpriehlavkových kostiach sú väčšinou nechceným dedičstvom, ktoré ste dostali do daru. Ak mala haluxy vaša mama a jej mama, pravdepodobne sa im nevyhnete ani vy a už ste na to zrejme aj prišli. Táto diagnóza postihuje aj mužov, ale len veľmi zriedka. Najčastejšími pacientkami sú ženy v strednom a staršom veku, no ani tridsiatničky nie sú výnimkou a neraz sa k ortopédovi dostávajú aj mladé dievčatá. Dedičnú deformáciu totiž urýchľuje a zhoršuje najmä nevhodná obuv – vysoké topánky s úzkou špicou. Ak ste teda mladosť šarmantne prekráčali v nepohodlných, zato štýlových ihličkách, čoskoro za to kruto zaplatíte. Chodidlo, jeho kosti a kĺby sa totiž vyvíjajú až do 18 rokov života a dovtedy na nohu nepatrí „dospelácka“ topánka. Sebe už nepomôžete, no stále máte čas varovať svoju dcéru a vnučku. Prvé príznaky haluxov môžu prísť veľmi skoro. Noha sa nenápadne rozšíri a topánky vám začnú byť úzke. Neskôr vybočí veľký palec a začne sa tlačiť na ostatné prsty. Tie sa začnú dvíhať, deformovať, stávajú sa tzv. kladivkové, postup ne sa celkom naruší priečna klenba nohy a pridávajú sa ďalšie bolestivé komplikácie. Nakoniec si nedokážete obuť takmer žiadne topánky a každý krok je peklo. Najvyšší čas ísť pod nôž.
Klasika verzus titán
Existuje niekoľko metód operácie haluxu a tú najvhodnejšiu pre vašu nohu a jej stupeň poškodenia určí špecialista. Pri tých klasických v hlavnej úlohe vystupujú pílka, dláto, kladivko, silná dlhodobá bolesť, sadra a niekoľkotýždňová rekonvalescencia. Prebytočné kosti a výrastky na nich sa odpília, osekajú, vykrivené prsty sa zdrôtujú, noha sa dlho a bolestivo hojí. Navyše sa často stáva, že hrboľ na kosti po čase znova narastie a ťažkosti sa opakujú.
Oblieva vás pot? Veríme. Moderná medicína našťastie ponúka aj inú cestu. Operácia pomocou titánovej platničky nepripomína horor. „Pri takejto operácii uvoľňujeme palec a odstraňujeme na vnútornej časti nohy hrboľ. Na rozdiel od iných operácií fixujeme deformovanú časť chodidla titánovými platničkami s nevstrebateľným vláknom a súčasne upravujeme aj priečnu klenbu nohy,“ vysvetľuje doktor Vladimír Pullmann zo súkromnej kliniky a objasňuje aj ďalšie výhody. „Pacienti udávajú o 60 až 70 percent nižšiu bolestivosť než pri klasickej operácii a po 2,5 hodine po zákroku odchádzajú domov v pooperačnej topánke s našľapovaním na nohu.“ Titánová platnička ostáva v nohe natrvalo a fixuje ju, takže haluxy sa neobnovia. Zhruba po 11 – 12 dňoch vám vyberú stehy, štyri týždne po operácii musíte nosiť pooperačnú topánku, no ak máte sedavé zamestnanie, už po týždni môžete nastúpiť do práce. „Po štyroch týždňoch pacient absolvuje lymfomasáž a po ôsmich môže nohu začať naplno zaťažovať,“ hovorí špecialista. Po troch až štyroch mesiacoch už budete fungovať úplne bez obmedzení a môžete vytiahnuť zo skrine aj vysoké topánky. „Je to tak, dokonca máme skúsenosť, že jedna pacientka bola po 8 týždňoch od operácie na plese, kde bez problémov tancovala,“ spomína doktor Pullmann.
Poisťovňa nepreplatí všetko Tento typ operácie haluxov robí na Slovensku zatiaľ jediná klinika. Hoci zdravotná poisťovňa prepláca celý operačný zákrok, materiál pri nej použitý – súpravu pozostávajúcu z vrtáka, vodiaceho drôtu a dvoch titánových platničiek – si pacient hradí sám a je to suma 490 €. „My operujeme predovšetkým ľahšie stupne haluxov bez kladivkových prstov. Samozrejme, dajú sa operovať aj ťažšie stupne, ale náklady na tento typ operácie potom narastajú, keďže treba použiť ďalšie súpravy na korekciu prstov. Na naše pomery a pomery pacienta je to pridrahé,“ hovorí doktor Vladimír Pullmann.
Nôžky v pohodlí
Dobré topánky a pravidelná starostlivosť o nohy vám pomôžu predísť haluxom, alebo aspoň obmedziť nepríjemnosti a výrazne spomaliť zhoršovanie stavu. Ideálne sú topánky s 1,5 až 3 cm klinovým podpätkom – vtedy sa záťaž prenáša rovnomerne na celé chodidlo. Dôležitá je mäkká výstelka, prípadne vložka, ktorá tlmí nárazy a šetrí kĺby. Chodidlami cvičte, hýbte, masírujte ich. Rozťahujte a sťahujte prsty na nohách, krúžte chodidlom, ohýbajte nohu v členku, dvíhajte prstami predmety zo zeme, píšte nohami vo vzduchu. Masírujte si chodidlá váľaním loptičky alebo valčeka po zemi a aspoň raz za čas zverte nôžky profesionálnemu masérovi.