Skolila vás chrípka? Nie je jedno, či si dáte ibuprofén alebo paracetamol! Čítajte, prečo!
12. 2. 2015, 7:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:24)

Zdroj: Archív
Do postele vás skolila chrípka a bolí vás celý človek? Po akých pilulkách siahnuť? Zvoliť radšej tie s ibuprofénom alebo s paracetamolom? Na čo si dať pozor?
Bežnými liekmi toto vírusové ochorenie nevyliečite, ale zmierniť príznaky, ktoré ho sprevádzajú, sa našťastie dá. Po akých pilulkách siahnuť? Zvoliť radšej tie s ibuprofenom, alebo s paracetamolom? Medzi týmito dvoma účinnými látkami sa ľudia rozhodujú najčastejšie.
Najúčinnejšie na príznaky chrípky, ako sú horúčka či bolesti hlavy, sú antipyretiká (znižujú horúčku) a analgetiká (tlmia bolesť). Najbežnejšími liečivými látkami sú tu paracetamol a ibuprofén.

Zdroj: Shutterstock
Ilustračné foto
Paracetamol nájdete v paralene, paracetamole, Panadole, ale aj v horúcich nápojoch, ako je Coldrex. Ibuprofén zase v Ibalgine alebo napríklad Nurofene. Obe dve tieto látky majú obmedzené pôsobenie a vo chvíli, keď dávky zvýšite viac, než je odporúčané, môžu sa objaviť vedľajšie účinky. Preto si dávajte pozor, aké zloženie má liek, ktorý užívate.
Strážte si denné dávky liekov
V prípade paracetamolu je to 4000 mg na deň, čo zodpovedá ôsmim tabletkám o bežnej sile 500 mg. Pri ibuproféne je maximálna denná dávka 2400 mg, môžete si vziať teda najviac šesť Ibalginov 400. Obidve účinné látky môžete vzájomne kombinovať, nikdy by však jedna alebo druhá nemali prekročiť stanovené dávkovanie. Aj preto je také dôležité čítať príbalové letáky. Môže sa stať, že beriete naraz dva lieky, ktoré sa síce na prvý pohľad môžu zdať odlišné, ale obsahujú rovnakú účinnú látku. Typickým príkladom je kombinácia paralenu a horúcich nápojov, ktoré tiež obsahujú paracetamol.
Zdroj: abl
Lékaři před dlouhodobým užíváním ibalginu
V prípade chrípky by ste mali dať prednosť ibuprofénu. Táto vírusová infekcia je často sprevádzaná silnou bolesťou hlavy, od ktorej vám lepšie pomôže práve ibuprofén. Na rozdiel od paracetamolu má totiž aj protizápalové účinky, vie teda bojovať aj s bolesťami kĺbov, ktoré chrípku sprevádzajú. Aj keď v tej chvíli človek nemá úplne myšlienky na jedlo, Ibalgin by mal užívať s jedlom alebo po jedle. Znižuje a tým riziko vedľajších účinkov.
Pozor na vedľajšie účinky Ibalginu!
Ibuprofén má ale tiež svoju negatívnu tvár, a to sú nežiaduce účinky, na ktoré nie je dobré zabúdať. "Oproti paracetamolu viac zaťažuje žalúdok a črevá, navyše ovplyvňuje zrážanlivosť krvi, takže ak má niekto žalúdočné vredy, vredy na dvanástniku, Crohnovu chorobu, poruchy zrážanlivosti alebo užíva lieky na riedenie krvi (predovšetkým warfarín), potom ibuprofén nie je vhodný. V takej chvíli chorému poslúži rovnako dobre paracetamol. Aj ten má síce svoje nežiaduce účinky, ale oveľa menšie.
Zdroj: archív
lieky
Chorí by ale nemali zabúdať na to, že tieto lieky chrípku neliečia, ale len tlmia jej príznaky. Preto si naordinujte pokoj na lôžku, aspoň sedem dní, potom ešte chvíľu dodržujte pokojový režim. Zásobte sa dostatkom vitamínu C a ďalšími prírodnými antioxidantmi, ktoré pomôžu vášmu telu zbaviť sa škodlivých látok.