Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Skontrolujte si znamienka

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Spálili ste sa v lete? Už si na to ani nespomeniete? Pozor, vaša koža na to nezabudla. Môže vám to pripomenúť o päť, desať, dvadsať rokov. Ukážte svoje bodky lekárovi už teraz.

Prezrite si svoju kožu

So sexi znamienkami krásy môžeme bez problémov prežiť celý život. Treba však vedieť, že aj malilinký, nevinný fliačik s rozmermi trikrát tri milimetre sa vplyvom mechanického dráždenia, napríklad šatstvom, alebo slnečného žiarenia môže zmeniť na zabijaka menom melanóm. Na konci leta je ideálny čas skontrolovať si všetky svoje znamienka. Pretože v prognóze ochorenia hrá veľkú úlohu čas, pri podozrivom znamienku ihneď navštívte lekára.

Každé tri mesiace

Dermatológovia radia, aby si každý človek raz za tri mesiace prezrel vo veľkom zrkadle kožu na celom tele, na chrbte pomocou druhého zrkadla. Ak zistíte, že niektoré znamienko mení farbu, zväčšuje sa, má nepravidelný tvar a okraje, určite vyhľadajte lekára.

Na koho sa obrátiť?

Našli ste si podozrivé znamienko a neviete, čo s ním? „Vyšetrenie patrí do kompetencie odborného lekára. Dermatológ vám môže znamienko vyšetriť priamo na koži pomocou špeciálneho prístroja, dermatoskopu, ktorý znamienko niekoľkonásobne zväčší a ukáže prípadné skryté nerovnosti rozloženia pigmentu alebo známky aktivity rastu. Na základe tohto vyšetrenia lekár môže určiť diagnózu a stanoví ďalší postup, napríklad jeho vybratie,“ hovorí dermatológ MUDr. Vladimír Hegyii.

Kto znamienko vyreže?

Dermatológ by mal určiť, aké je to znamienko a ako ho treba vybrať. Ak zistí, že je to nezhubný kožný novotvar, chirurg ho môže bez obáv odstrániť. Ak však ide o podozrenie na nádorové bujnenie, dermatológ odporučí vyrezať znamienko aj s príslušným bezpečnostným lemom, čiže zdravou kožou, ktorá ho obrubuje. Znamienka sa zásadne odstraňujú chirurgicky. Nikdy nie laserom. Laser nepreniká dostatočne do hĺbky, a tak hrozí, že sa znamienko neodstráni celé. Navyše, pri takomto ošetrení laser znamienko zničí a potom niet vlastne čo poslať na histologické vyšetrenie. Absolútnu istotu, či nejde napríklad o malígny melanóm, poskytne jedine histologické vyšetrenie.

ČO SI TREBA VŠÍMAŤ

Na znamienku si všímajte 5 znakov:
1. Asymetria: čo je úplne okrúhle, je len zriedkakedy zhubné, pozor na asymetrické tvary, zubaté okraje
2. Ohraničenie: čo je neostro ohraničené, je podozrivé
3. Farba: čierne sfarbenie či výskyt viacerých farieb súčasne je podozrivý
4. Priemer: znamienko, ktoré je väčšie ako pol centimetra alebo ktoré sa zväčšuje, je podozrivé
5. Povrch: ak má znamienko hrboľatý povrch, je tiež podozrivé

MÝTY A PRAVDA O ZNAMIENKACH


Len vyčnievajúce sú nebezpečné
Omyl.

Všetci si myslia, že znamienka, ktoré sú v rovine kože, nie sú nebezpečné a treba sa zbaviť len tých, ktoré vyčnievajú. Vo väčšine prípadov je opak pravda. Pri väčších, vystúpených znamienkach ide často o nezhubné záležitosti, ale nebezpečná môže byť práve miniatúrna trojmilimetrová nevinná bodka, ktorú si sám človek na svojej koži vôbec nevšimol.

Každé znamienko treba pre istotu dať von
Ani to nie je múdre.

Vo všeobecnosti platí zásada, že kým sa so znamienkom nič nedeje, nie je na exponovanom mieste a nemení sa, môžete ho nechať na pokoji. Ale keď nejakým spôsobom začne na seba upozorňovať, je potrebné, aby ste v takom prípade vyhľadali odborného lekára – dermatológa, ktorý určí ďalší postup.

Znamienka netreba radšej vôbec „babrať“
Omyl.
Najmä starší ľudia si nechcú dať vybrať ani klinicky zjavný malígny melanóm, ktorý rýchlo metastázuje do lymfatických uzlín a neskôr do orgánov. Vtedy je už neskoro a šance na prežitie sa výrazne znižujú.

Kto by nemal váhať ani minútu

Rakovina kože sa týka každého. Niektoré faktory však môžu zvyšovať riziko jej vzniku. „Napríklad veľký počet znamienok, jeden či viac prípadov melanómu v rodine, pigmentové lézie väčšie ako pol centimetra, opakovane spálená pokožka, najmä v detskom a dospievajúcom veku,“ hovorí MUDr. Alexandra Novotná, ktorá používa vo svojej ambulancii digitálny dermatoskop. Pomocou špeciálnej digitálnej kamery sa znamienko nasníma a počítač ihneď porovná množstvo špecifických rysov kožných lézií, ktoré oko nepostrehne. Kedy začať s prevenciou? Už od šestnástich rokov by si mal každý nájsť čas na preventívnu kožnú onkologickú prehliadku aspoň raz ročne. Skúsený lekár je schopný za pomoci dermatoskopu odhaliť začínajúce nádorové bujnenie a uchrániť tak pacienta pred tým, aby sa nádor plne vyvinul.

Vyberáme pre vás niečo PLUS