Reklama

Skráťte si maródku! Vieme, ako urýchliť hojenie rán

Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Na Slovensku lekári ročne vykonajú takmer 300-tisíc rozličných operačných zákrokov. Len operácii žlčníka sa u nás vlani podrobilo takmer 12-tisíc ľudí.

Pomerne vysoko v rebríčku sa nachádza chirurgické odstránenie slepého čreva a ešte pred ním s počtom 15-tisíc zákrokov vedú traumatické operácie kostí. Viete, ako urýchliť hojenie rán a čím skôr sa vrátiť do „normálneho“ života?

Ak nejde o nič akútne, ľudia operáciu odkladajú z mesiaca na mesiac, a to hlavne pre obavy, že si rekonvalescencia vyžiada veľa času, nebudú môcť pracovať, čo znamená, že prídu o značnú časť svojho pravidelného príjmu. Čas hojenia pooperačnej rany sa však dá skrátiť! Tento liečebný postup sa nazýva systémová enzymoterapia a ľuďom vo svete pomáha po operáciách pri návrate do bežného života už desiatky rokov.

Operácia je vedomé poranenie

Operačným zásahom lekára do organizmu vzniká rana tak, ako pri každom väčšom či menšom poranení. Výsledkom je poškodenie tkaniva a zničenie niektorých ciev, čo náš imunitný systém vyburcuje k náprave škody. Následnou reakciou je zápal.

Je to prirodzený nástroj imunity, ktorého cieľom je obnova poškodených tkanív a obrana proti škodlivinám, ktoré do nich prenikli. Na zápale sa podieľa cievny a lymfatický systém, faktory zaisťujúce zrážanie krvi a ďalšie zložky imunity. Za ideálnych podmienok zápal ako akútna reakcia rýchlo a bez následkov odznie a rana sa zahojí.

Prečo hojenie niektorých rán trvá dlhšie?

• Jednak to závisí od rozsahu poškodenia – určite dlhšie potrvá zahojenie po výmene bedrového kĺbu ako ranky po vytrhnutí zubu múdrosti.

• Proces hojenia však do značnej miery závisí aj od veku pacienta (s pribúdajúcimi rokmi sa rany hoja dlhšie).

• Hojenie môžu ovplyvniť aj niektoré choroby, napr. cievne ochorenia, poruchy lymfatického systému alebo cukrovka.

Hojeniu môžeme pomôcť aj sami

Liečebný postup zvaný systémová enzymoterapia je postavený na týchto na pohľad jednoduchých, zato účinných princípoch:

• Základom je systematické podávanie presne vyvážených dávok proteolytických enzýmov, ktoré štiepia bielkoviny a usmerňujú priebeh zápalu.

• Pri pravidelnom dodávaní enzýmov zvonka tieto látky výrazne redukujú opuch, krvný výron a podliatiny – ďalšie zo sprievodných javov hojenia rany – a urýchľujú tým jej hojenie, zmierňujú bolesť aj obmedzujú výskyt pooperačných komplikácií.

• Vďaka užívaniu enzýmov sa tvoria iba malé, menej nápadné jazvy pripomínajúce tenkú bledú čiarku (namiesto zhrubnutého pásu kože).

Skráťte si péenku

• Dôležité je včasné nasadenie enzýmov a starostlivé dodržiavanie odporúčaného dávkovania a užívania.

• Prípravok systémovej enzymoterapie, napr. voľnopredajný liek Wobenzym, sa v prvých dňoch po operácii berie vo vysokých dávkach (až 20, maximálne 30 tabliet denne), pričom treba zachovať interval – minimálne pol hodiny pred jedlom a najskôr dve hodiny po jedle.

• Nesprávne užívanie znižuje účinok liečby. Správne užívaný enzýmový liek vás postaví na nohy rýchlejšie a nabudúce sa už termínu plánovanej operácie nemusíte báť.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!