Reklama

Spaľovače tuku: Skutočne zázračné riešenie, alebo iba marketing?

Reklama

Chudnutie je pre mnohé ženy dlhodobou výzvou a občas výsledky neprichádzajú tak rýchlo, ako by sme si priali. V takej chvíli často zvažujeme doplnky stravy nazývané „spaľovače tuku“ – s nádejou, že nám pomôžu zrýchliť metabolizmus a získať vysnívanú postavu.

Čo sú spaľovače tuku a môžu pomôcť ženám k lepšej siluete?

Pod názvom „spaľovače tuku“ si zvyčajne predstavujeme prípravky alebo doplnky stravy, ktoré majú za cieľ podporiť metabolizmus, zvýšiť jeho rýchlosť a zlepšiť schopnosť tela využívať tuky ako zdroj energie. Kľúčovou ideou je, že ak sa organizmus dostane do stavu, v ktorom rýchlejšie spaľuje kalórie a tuky, dochádza k efektívnejšiemu chudnutiu. To sa môže stať napríklad zvýšením termogenézy, zrýchlením metabolizmu alebo povzbudením organizmu k vyššej spotrebe energie.

V praxi však treba rozlišovať medzi komerčne vyrábanými doplnkami a prírodnými látkami, ktoré sa často označujú za spaľovače. Samotné užívanie spaľovača tuku nestačí na zásadný úbytok hmotnosti, pokiaľ nevložíte do procesu aj pravidelný pohyb, primeraný denný príjem kalórií a dostatok odpočinku. Inými slovami, spaľovače tuku nikdy nenahradia vyváženú stravu a cvičenie – môžu byť len pomyselnou „čerešničkou na torte“ či miernou podporou v boji proti nadbytočným kilám.

Termogenické spaľovače a L-karnitín

Medzi najznámejšie spaľovače patria tie termogenické. Obsahujú často kofeín, výťažky zo zeleného čaju či čierneho korenia, ktorých cieľom je zvýšiť telesnú teplotu a zrýchliť metabolizmus. Môžete tak spáliť o čosi viac kalórií, no účinok býva skôr mierny. Pri vyšších dávkach stimulantov navyše hrozia vedľajšie účinky, ako napríklad nespavosť, podráždenosť alebo zvýšený krvný tlak.

Na trhu sa často spomína aj L-karnitín – aminokyselina, ktorá pomáha transportovať mastné kyseliny do mitochondrií, kde sa využijú ako zdroj energie. Pokiaľ je však váš organizmus dostatočne zásobený a pravidelne sa nehýbete, výraznejší účinok neočakávajte. Aby L-karnitín skutočne podporil chudnutie, treba ho užívať v kombinácii s fyzickou aktivitou.

CLA a prírodné spaľovače

Konjugovaná kyselina linolová (CLA) býva takisto prezentovaná ako spaľovač tuku. Nachádza sa napríklad v hovädzom mäse či mliečnych výrobkoch a údajne môže mierne obmedziť ukladanie tukov. Jej prínos nie je taký dramatický, ako tvrdia niektoré reklamy, no pre niektorých ľudí môže znamenať malý krok vpred. 

Za prírodné spaľovače sa pokladajú aj štipľavé koreniny (čili, zázvor), ktoré povzbudzujú termogenézu, alebo škorica, pomáhajúca stabilizovať hladinu cukru v krvi. Z dlhodobého hľadiska dokáže metabolizmus mierne podporiť aj dostatok vody a primeraný príjem bielkovín.