Špargľu by sme mali jesť tak často, ako sa len dá, lebo je podľa mnohých odborníkov na zdravú výživu je to najzdravšie jedlo sveta. V niektorých krajinách ju ľudia varia, pečú a pripravujú na množstvo spôsobov - u nás však máme pred "kráľovnou zeleniny" stále rešpekt. Možno ju len nevieme správne pripravovať alebo nepoznáme, aké úžasné blahodárne účinky má táto chutná zelenina na naše zdravie. Čítajte ďalej a dozviete sa aj jedno, aj druhé.

1. Pomáha pri odstraňovaní odpadových látok z tela

Vysokému obsahu draslíka a kyseline asparagínovej, ktoré špargľa obsahuje vďačíme za dostatočné odvodňovanie organizmu a vylučovaní toxických látok.

2. Udržiava štíhlu postavu

Špargľa je skutočne veľmi nízkokalorická - 100 g čerstvej dužiny má iba 20 kalórií.

3. Znižuje zlý cholesterol

Keďže sa v špargli nachádza vysoký podiel vlákniny, prispieva k regulácii vyprázdňovania čriev a veľmi účinne bojuje so zápchou. Tým znižuje hladinu zlého cholesterolu a vyrovnáva hladinu cukru v krvi. Odborníci dokonca tvrdia, že jedálny lístok bohatý na vlákninu znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.

4. Zmierňuje opuchy

V mnohých tradičných medicínach sa špargľa používa na zmierňovanie opuchov a zlepšenie stavu pri syndróme dráždivého čreva.

5. Ničí škodlivé radikály

Čerstvé špargľové kmene obsahujú skutočne výnimočne vysoké množstvo antioxidantov ako sú luteín, zeaxantín, karotény a krypto-xantíny. Dohromady tieto flavonoidy významne zbavujú telo škodlivých radikálov a znižujú tak riziko vzniku rakovinových, nervovo degeneratívnych a vírusových ochorení. Celková sila antioxidantov podľa vedeckých meraní je 2150 µmol TE/100 g.

6. Zlepšuje regeneráciu buniek

Vysoký podiel vitamínov skupiny B ako tiamín, riboflavín, niacín či pyridoxín je základom pre bezproblémové procesy v bunkách.

7. Bojuje proti osteoporóze a Alzheimerovej chorobe

Vzácny vitamín K nenájdete len tak hocikde - zato v špargli je ho požehnane. Tento vitamín zohráva dôležitú úlohu pri stavbe zdravých kostí, zubov a nechtov. Rovnako je nevyhnutný pre zdravie nášho mozgu - bez neho môže dôjsť k poškodeniu neurónov a vzniku závažných neurologických ochorení.

8. Prospieva pri vysokom či nízkom tlaku krvi

Meď, železo, mangán a draslík patria tiež k pokladom, ktorými špargľa disponuje. Vďaka draslíku sa náš tlak udržiava v norme, meď potrebujeme na tvorbu červených krviniek a železo zasa na dýchanie buniek.