Speleoterapia: Jaskyne vedia liečiť
20. 5. 2009, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:20)

Zdroj: Nový čas pre Ženy
Na našom území je ich asi 5 500 a návštevníkom nie sú k dispozícii len na spoznávanie a obdivovanie prírodných krás.
Jaskyne slúžia aj na liečbu chronických a alergických chorôb dýchacích orgánov.
Kto chce byť zdravý, využije hádam všetky možnosti na vyliečenie, ktoré sa mu ponúkajú. Speleoterapia – tak sa nazýva liečebná metóda, ktorá využíva jedinečné vlastnosti jaskynného prostredia, hlavne aerosólu, na liečbu ochorení. Za pomoci zdravotných pracovníkov to môžete vyskúšať už v troch jaskyniach na Slovensku, a to v Bystrianskej, Belianskej a Jasovskej jaskyni.
Deti ležia, dospelí sa hýbu
Formou pobytu alebo ambulantne rehabilitačno-rekondičnými aktivitami to môže vyskúšať každý, nielen chorý človek. V Bystrianskej jaskyni sa táto terapia vykonáva už od roku 1972 od mája do septembra, v Belianskej je to od konca decembra do polovice novembra a Jasovskú jaskyňu kvôli speleoterapii môžete navštíviť od februára do októbra. Už onedlho by sa k týmto trom mala pridať aj ďalšia jaskyňa, Domica. Ako to celé prebieha? „Detskí pacienti sa po vstupe do jaskyne so spacími vakmi a dekami uložia na ležadlá, odpočívajú a počúvajú rozprávky. V prípade dospelých ide o prechádzku jaskyňou spojenú s pohybovými aktivitami,“ hovorí Ľubica Nudzíková zo Správy slovenských jaskýň.
Jeden pobyt za pár eur
Aby bola terapia účinná, treba si na ňu rezervovať dostatok času. Pobyt v jaskyni trvá dve až tri hodiny. Koľko taký špás stojí? „Na rok 2009 je stanovený poplatok pre jednu osobu na 1,20 eura/36,15 Sk za hodinu,“ odpovedá.