Reklama

Spokojné bruško, spokojná MYSEĽ! Neveríte? V črevách sa toho odohráva viac ako by ste TUŠILI

Šťastné bruško - spokojné leto!

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Petra Mitringová

Petra Mitringová

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Počas teplých mesiacov na nás číhajú rôzne nepríjemnosti s trávením ako hnačky, nafukovanie či pokazený žalúdok. Aby ste tento rok mohli hodiť starosti za hlavu, vytiahnite do boja zbrane najväčšieho kalibru – baktérie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Štíhla na poslednú chvíľu. S našimi tipmi bude väčšie bruško minulosťou.

    Jedzte „pravé“ jedlo

    Zdroj: Shutterstock

    Ovocie je plné vlákniny.

    Odborníci sa zhodujú: „Jedzte čerstvé a prirodzené (nespracované) potraviny, aby ste dosiahli maximálnu výživu.“ Najvhodnejšie sú regionálne a sezónne potraviny ako čerstvé ovocie a zelenina. Tie sú najlepším zdrojom výživných látok pre zdravý mikrobióm – baktérie žijúce v tráviacom trakte. Chránia nielen pred chorobami tráviaceho ústrojenstva, ale celkovo zvyšujú obranyschopnosť organizmu. Ovocie aj zelenina sú veľmi bohaté na vlákninu, ktorá slúži ako výživa mnohých črevných baktérií a stimuluje ich rast. A to je presne to, o čo spokojnému brušku ide.

    Priateľské baktérie


    Čo sa týka zdravia čriev, isto ste už počuli o prebiotikách a probiotikách. Viete však, aký je medzi nimi rozdiel?

    Zdroj: Shutterstock

    Prebiotiká sú zložky potravy, ktoré podporujú rast prospešných mikróbov v čreve. Ide hlavne o vlákninu alebo komplexné sacharidy, ktoré nie sú trávené ľudskými bunkami. Namiesto toho ich niektoré druhy baktérií rozštiepia a používajú na palivo. Prebiotiká obsahuje mnoho druhov ovocia, zeleniny a celých obilnín.

    Probiotiká sú živé baktérie, ktoré majú zdravotné benefity pre ľudské telo. Nájdete ich napríklad v kefíre, jogurte či kyslej kapuste.

    Na rozdiel od nich prebiotiká pochádzajú zo sacharidov (najčastejšie vlákniny), ktoré ľudské telo nevie stráviť. Dobré baktérie v našich črevách sa touto vlákninou živia, preto sa dá povedať, že prebiotiká sú potravou probiotík.

    Typy prebiotík

    Jedlá, ktoré sú bohaté na vlákninu, sú zväčša bohaté aj na prebiotiká. Napríklad rezistentný škrob. Do tejto skupiny patria potraviny ako sušená fazuľa, hrach či šošovica, rovnako ho nájdete v ovsených vločkách, hnedej ryži aj celozrnných potravinách. Fruktán je ďalšie prebiotikum, ktoré nájdete napríklad v artičokách, špargli, cesnaku, čakanke či banánoch. Betaglukán sa zase vyskytuje v ovsených vločkách a raži, zatiaľ čo polyfenoly sa skrývajú v zelenom čaji, červenom ovocí ako napríklad hrozno a čučoriedky, ale aj v olivovom oleji.

    Zdroj: Shutterstock

    Doprajte si aj strukoviny. Nízky obsah tuku a vysoký podiel vlákniny z nich robí jednu z najdiétnejších potravín, vďaka ktorým je človek nielen dlho sýty, ale takisto zlepšujú trávenie.

    Mastné kyseliny s krátkym reťazcom

    Sú produkované prospešnými baktériami v čreve pri fermentácii vlákniny prijatej zo stravy. Predstavujú hlavný zdroj energie a výživy pre bunky v stenách hrubého čreva. Výskumy dokázali, že pomáhajú predchádzať chorobám ako cukrovka druhého typu, rakovina, zápalovým ochoreniam čreva či infarktu.

    Zdroj: Shutterstock

    Pre zdravé bruško je dôležitá strava, ale aj pohyb.

    Ktoré sú to?

    INZULÍN: artičoky, cesnak, pór, cibuľa, špargľa

    FRUKTOOLIGOSACHARIDY: ovocie a zelenina ako banány, cibuľa, cesnak, špargľa

    REZISTENTNÝ ŠKROB: celozrnné potraviny, hnedá ryža, strukoviny, sladké zemiaky

    PEKTÍN: jablká, marhule, mrkva, pomaranče

    Nezabúdajte na vlákninu!

    Zdroj: Shutterstock

    Vláknina je pre zdravé trávenie kľúčová.

    Vláknina sa považuje za prebiotikum a pomáha zdravému fungovaniu tráviaceho traktu. Navyše preventívne pôsobí proti obezite a vysokému cholesterolu. Vlákninu delíme na dva druhy:

    1. Rozpustná vláknina

    Absorbuje vodu, pričom ju mení na gélovitú konzistenciu v črevnom trakte. Pomáha tak zmäkčovať stolicu, vďaka čomu môže prechádzať tráviacim traktom omnoho ľahšie. Zvyšuje populáciu dobrých baktérií, čo má priamy vplyv na zlepšenie imunity a pôsobí protizápalovo. Vláknina udržiava pocit sýtosti, čo je želaný efekt pri chudnutí. Nájdete ju v citrusoch, ovsených vločkách či strukovinách.

    Zdroj: Shutterstock

    Musli s čokoládou a orechmi

    2. Nerozpustná vláknina

    Na rozdiel od rozpustnej sa vo vode nerozpúšťa. Jej hrubozrnná textúra pôsobí ako obrovská zubná kefka, ktorá poháňa všetko v tráviacom trakte tým správnym smerom. Týmto spôsobom pomáha odstraňovať odpadové látky a predchádza vzniku nepríjemnej zápchy. Nájdete ju v celozrnných potravinách a v zelenine, predovšetkým v jej stonkách, šupke, zrniečkach.

    Zdroj: Shutterstock

    Stravujte sa zdravo

    Autor článku

    Petra Mitringová

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Nový Čas pre ženy má sprevádza skoro celý dospelý život. Ako mnoho z vás aj ja som s ním vyrástla. Začínala som tu ako mladé dievča hneď po vysokej škole a som tu dodnes. Za ten čas som sa niekoľkokrát zamilovala, vydala a stala sa dvojnásobnou mamou. A ako som rástla, menili sa aj moje záujmy. Dnes pre vás vyberám tie najchutnejšie dobroty na stranách o varení, poradím ako schudnúť a prezradím nejakú tú pikošku o svetových celebritách. Písať pre vás a možno vám tak spríjemniť deň ma totiž veľmi baví.