Triatlon, teda kombinácia behu, cyklistiky a plávania, získava čoraz viac fanúšikov. Dlhoročné priateľstvá priaznivcov triatlonu prerástli v potrebu mať vlastný klub. A tak vznikol 3NT Bratislava , ktorý spojil samostatne trénujúcich športovcov. Ale potreba zlepšovať sa pod vedením trénerov, socializovať sa a porovnávať si časy, ktoré zabehli, zaplávali či „nakrútili“ bola silnejšia. Klub spája rekreačných športovcov, ale aj tých na elitnej úrovni a pripomína, že pri športe je dôležité najmä dobre sa baviť.

Ján Roziak
Zdroj: archív 3NT Bratislava

Pre koho je tento šport

Triatlon je krásny v tom, že sa dá robiť v každom veku a kým ste zdravá, vekové ohraničenie neexistuje. Pekným príkladom je náš klub, kde sa na tréningu stretnú škôlkari aj dôchodcovia.

Pre koho je tento šport
Zdroj: archív 3NT Bratislava

Na čo sme pyšní

Na to, že sme štyrikrát po sebe vyhrali Slovenský pohár klubov v triatlone. Čo sa týka jednotlivcov, určite na tituly majstrov Slovenska a v neposlednom rade na víťazstvo Kristíny Jesenskej na juniorskom európskom pohári.

Na čo sme pyšný
Zdroj: archív 3NT Bratislava

Základná výbava triatlonistu

Triatlon sa skladá z troch disciplín – plávanie, cyklistika a beh –, takže výbava na tento šport je naozaj pestrá. V šatníku by rozhodne nemala chýbať triatlonová kombinéza, plavecké okuliare, cyklistická prilba, cyklistické tretry, bicykel a bežecké tenisky. No a, samozrejme, dobrá nálada.

Základná výbava triatlonistu
Zdroj: archív 3NT Bratislava

Ako vyzerajú tréningy

Je to kombinácia zábavy aj driny. Keď viete, že máte pred sebou ťažký tréning, nie je dobré, keď naň idete s nechuťou. Základom úspechu je aj dobrá partia, vďaka ktorej vám ťažší tréning rýchlejšie ubehne. Keď napríklad beháte ťažké úseky, občas padne vhod kde-tu zavtipkovať a netváriť sa tak vážne.

Ako vyzerajú tréningy
Zdroj: archív 3NT Bratislava

Plány na leto

Táto sezóna je špecifická tým, že zasiahol koronavírus. Po dobre rozbehnutej zimnej príprave sme sa zo dňa na deň ocitli bez bazéna a iných športovísk. Museli sme od základov zmeniť prípravu, veľa súťaží zrušili alebo presunuli. Aktuálne už, našťastie, vieme, aké preteky absolvujeme, aj keď stále to nie je na sto percent. Určite sa tešíme na letné sústredenie v domácich podmienkach na našej obľúbenej Orave.

Plány na leto
Zdroj: archív 3NT Bratislava

Jedálny lístok triatlonistu

Keďže je tento šport bez vekového ohraničenia, nedá sa zovšeobecniť, ako by mal jedálny lístok vyzerať. Ďalším faktorom je dĺžka jednotlivých disciplín v triatlone, ktoré trvajú od niekoľko minút až po niekoľko hodín. Inak sa bude stravovať „ironman”, inak junior, ktorý sa zameriava na šprinty a superšprinty, a inak rekreačný pretekár, ktorý má rodinu, prácu a ešte absolvuje tréningy. Vzhľadom na opakované tréningové zaťaženie je určite vhodné absolvovať rozbor krvi, aby nedošlo k deficitu akejkoľvek živiny. Potom si viete stravu nastaviť tak, aby ste tú živinu doplnili.

Pre tie, ktoré to chcú skúsiť

Netreba sa báť. Najjednoduchšou cestou je nájsť si triatlonový klub (v súčasnosti je ich naozaj dosť), kde vám poradia, ktoré preteky sú na úvod najvhodnejšie, aká výbava vám stačí, prípadne vám pomôžu posunúť sa vpred v tréningu alebo vo vašej najslabšej disciplíne.

Obľúbené športové motto
Rozbehnem sa a bežím. Netreba zbytočne filozofovať, čo by bolo keby, ale konať a ísť za svojím cieľom.