Nataška začína náš rozhovor slovami, že sa jej o tom ťažko hovorí. „Po službe, ktorá je náročná, sa mi situáciu nechce rozoberať vo voľnom čase. A toto isté vravia i moje kolegyne.“ Na kovidovom oddelení pracujú 12-hodinovú dennú alebo nočnú zmenu.

„Prácu zdravotnej sestry robím viac ako štyridsať rokov a beriem ju ako poslanie. No s niečím takým zlým som sa počas celej praxe nestretla. Nejde len o psychické vypätie a únavu. Beznádej tkvie v tom, že nevidíme koniec. Myslím si, že sme my zdravotníci, ale aj ľudia vyčerpaní z toho, že nikto nevie povedať, kedy sa pandémia skončí. Vidíme tunel, cez ktorý už rok ideme, ale svetlo je v nedohľadne,“ hovorí vyčerpaná žena.

Len ťažko hľadať riešenie...
Zdroj: Shutterstock

Stále existujú neveriaci

Naťa vraví, že aj ona sama sa ešte stále stretáva s názormi, že COVID-19 je výmysel alebo slabšia chrípka. „Sýty hladnému nikdy neverí. Niektorí ľudia to začnú reálne vnímať, až keď sa ich to dotkne osobne. Vôbec nie je pravda, že to nemávajú mladí ľudia, naša prax hovorí o opaku.“ Zdôrazňuje, že kto mal ľahší priebeh, mal šťastie, lebo kmeň, ktorý dostal, nebol taký agresívny. No má kolegov, ktorí sa nakazili už aj druhý- a tretíkrát, a hoci prvýkrát bol priebeh ľahší, opakovane sa ochorenie prejavilo s ťažším priebehom.

„Ten vírus tak zmutoval, že je stokrát horší ako v prvej vlne. Mnohí majú po prekonaní kovidu následky, ako sú bolesti hlavy, problémy s pľúcami, starší ľudia mávajú pľúcne embólie. Máme plné interné oddelenie ľudí, ktorí prekonali kovid a majú krvné zrazeniny. Keď sa pozrieme do histórie, pripomína mi to tuberkulózu po prvej svetovej vojne, i keď šlo o baktériu.“

Len ťažko hľadať riešenie...
Zdroj: Shutterstock

Aj ona sa nakazila

Na začiatku druhej vlny sa nakazila aj Nataša. „Dva dni som nejedla a nepila. Potom som doma odpadla. Bola som desať dní na infekčnom, keby bolo miesto, tak som tam ešte dva týždne. No miesto nebolo, ľudia ležali na chodbách. Mala som veľmi zlé výsledky, chceli ma preložiť na ARO. Preto dobre viem, čo prežívajú naši pacienti. Ani ja som nemohla dýchať,“ spomína na vlastný priebeh ochorenia.

Vraví, že kovidový zápal pľúc dokáže tak zdevastovať pľúca, že kyslík nemá čo prenášať, pretože pľúca idú len na 50 percent. Podľa patológov je z pľúc beztvará kaša. „Bohužiaľ, stále sú takí ľudia, ktorí toto podceňujú. Hovoria, že to nič nie je alebo ,veď si to prežila‘. Prežila, ale ledva,“ vraví. A každému neveriacemu by odporučila aspoň na chvíľu „brigádovať“ na ktoromkoľvek kovidovom oddelení.

Len ťažko hľadať riešenie...
Zdroj: Shutterstock