TOP tipy záchranára, ako sa brániť pred zákernou koronou: Je to jednoduchšie, než si myslíte!
15. 3. 2021, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:44)

Zdroj: shutterstock
Koronavírus nás ochromil a zmenil našu každodennú rutinu. Ovplyvnil aj mnohé povolania. My sme sa pozreli, ako znášajú tieto zmeny ľudia v prvej línii.

V mojej práci sa zmenila najmä charakteristika výjazdov. Drvivú väčšinu tvoria pacienti s kovidom, ku ktorým prichádzame, keď sú na tom zle.
Ľubomír, pracovník záchrannej zdravotnej služby:
V poslednej chvíli
Majú vyše týždňa vysokú teplotu. Prestanú prijímať tekutiny a potravu. Niekedy u nich nastane ťažký metabolický rozvrat. Prichádzame často v poslednej chvíli a v prvom rade im znižujeme teplotu, ak je rozbehnutý zápal pľúc spôsobený kovidom, snažíme sa im uľaviť kortikoterapiou a zavodňujeme ich infúznou terapiou. Často sú najmä psychicky vysilení, takže z vlastnej praxe viem, že milé slovo je niekedy lepšie ako infúzny roztok alebo nejaký liek.
Ľudia zmäkli
Práve v tomto období ľudia povahovo zmäkli, najmä tí s kovidom sú vysilení a unavení, často až na hrane života a smrti. Pred tým, než vypukla pandémia, sme sa stretli s ľuďmi, ktorí sa oháňali pseudoprávami a vyvršovali sa na nás, čo sme povinní robiť. Počas pandémie akoby ľudia dostali zdravý rozum, sami na sebe pociťujú vplyv ochorenia a súcitia s ostatnými a najmä s nami.
Zdroj: shutterstock
Aj medzi záchranármi chýbajú ľudia, a tak často chodí domov len spať a ide späť do práce.
Nedostatok personálu
V novom roku však i u nás v práci bola situácia veľmi kritická. Vypadlo nám viac ako 45 percent členov posádky pre nakazenie sa koronavírusom a zvyšní, ktorí to pravdepodobne prekonali tiež, museli vykryť aj ich služby. Domov sme chodili iba spať a najesť sa a išli sme znova do práce. Môj pracovný deň sa začína ráno alebo večer výmenou zmeny. Niekedy ani nestihneme vypiť prvú kávu a už máme hlásený výjazd, ku ktorému musíme zo zákona vyštartovať do dvoch minút.
Keď nevedia, že sú pozitívni
V súčasnosti pacient veľakrát nevie, že je pozitívny. Prídeme na miesto a povinne vykonávame antigénový test a zistíme, že pacient je pozitívny. Stáva sa, že sme už dvadsať minút v kontaminovanom prostredí bez ochrany. Vtedy sa uvažuje nad tým, či má zmysel prezliekať sa do biologických oblekov, alebo nie. Ak vieme vopred o pacientovi, ktorý mal pozitívny test na kovid a má ťažkosti, pripravujeme sa vopred, bežne používame tiež respirátory FFP2, FFP3, ale niekedy ani to nestačí. Nesmieme zabúdať, že okrem korony tu stále máme bežné vírusové ochorenia. Ťažko preto diferencovať, o čo ide. My zdravotníci sa testujeme každý týždeň. Zatiaľ som zaznamenal chrípkové príznaky, ale antigénové testy u mňa nepreukázali kovid. No treba brať ohľad i na percento úspešnosti antigénových testov.
Chorí i zdraví predýchavajte
Rád by som poprosil ľudí, aby zachovali zdravý sedliacky rozum. Slnečných dní pribúda, preto by mali vyjsť na dvor alebo do prírody a predýchať si pľúca a načerpať vitamín D. Zároveň si zabezpečte vyššie dávky vitamínov B, C a D. Doma máte kvasenú kapustu, droždie, treba troška improvizovať a i takouto formou dopĺňať vitamíny. Ak máte COVID-19, napriek tomu, že ste slabí, na chvíľku si sadnite a predýchajte pľúca, pretože vám hrozí aj bakteriálna nákaza a budete bojovať so superinfekciou – s vírusom i baktériou.
Zdroj: shutterstock
Záchranári hovoria, že ľudia zmäkli, sú unavení a myslia aj na nich. Nie ako kedysi.
Katarína, pracovníčka v supermarkete:
Treba čas na rozlúštenie
Po prekonaní ochorenia majte zvýšený prísun vitamínu C a tekutín. Registrujeme tromboembolické ochorenia, ktoré ohrozujú život, pretože embólia môže ohroziť pľúca. Postkovidové komplikácie nie sú ešte zmapované, bude treba desaťročie, aby sme rozbili tento algoritmus prenosu. Takisto štatisticky budeme vedieť vyhodnotiť úspešnosť očkovania tak o rok. Minimálne desaťročie bude potrebné, aby sme toto ochorenie vedeli rozlúštiť.
Práca v obchodnom reťazci je v tomto čase veľmi náročná. Dennodenne sa snažíme zabezpečovať ľuďom základné potraviny, ktoré patria medzi tie najdôležitejšie.
Práce je navyše
Od začiatku pandémie sme takpovediac pod tlakom. Snažíme sa dodržiavať všetky hygienické predpisy. Každý deň okrem bežných pracovných povinností všetko dezinfikujeme, umývame. My predavačky sa snažíme chrániť. Nosíme rúško, ktoré si vymieňame aj viackrát za deň, takisto rukavice. Nie je jednoduché mať rúško vyše 12 hodín. Samozrejme, každý týždeň sa musíme preukázať negatívnym testom.
Dostala som ho prvá
Priznám sa, že ani ja ako mladý človek som neverila, že niečo také ako COVID-19 existuje, až kým som to nezažila na vlastnej koži. Na našom pracovisku som ho dostala ako prvá. Následne sa odo mňa nakazilo pár kolegýň a kolegov. Nemali sme vôbec ľahký priebeh a museli sme zostať celý mesiac doma. A viete, ako to býva v supermarketoch, keď vypadne čo len jeden človek, je to v práci cítiť a veľmi chýba. Musíme sa nahrádzať sami.
Kontrolujeme aj ľudí
Na začiatku pandémie sme dostali veľa predpisov, ktoré musíme kontrolovať. Týkajú sa najmä ľudí. Musíme dodržiavať určitý počet zákazníkov na predajni a zároveň kontrolujeme, či ľudia dodržiavajú správne nosenie rúška. Musia mať riadne zakryté horné a dolné dýchacie cesty. Bohužiaľ, aj toto nám ľudia sťažujú. Niektorí zákazníci ani po roku pandémie nie sú ochotní dodržiavať stanovené predpisy a pravidlá. Dokonca sa nájdu ľudia, ktorí si ho zabudnú nasadiť. Veľa zákazníkov sa hnevá, keď ich napomenieme. Vždy si nájdu výhovorky, ale nevidia to, že my máme tie rúška od rána do večera a oni si ich dajú len na krátky čas, keď idú nakúpiť. Samozrejme, nie všetci sú takí, veľa zákazníkov dodržuje všetko, ako má. Správne nosenie rúška a tiež rozstupy medzi ľuďmi.
Seniori sa nechránia
Ďalšia vec sú seniorské hodiny medzi 9. až 11. hodinou. My ako obchodníci so stráženými službami tento čas dodržujeme, no veľa seniorov chodí nakupovať mimo týchto hodín. To vyvoláva hnev u mladších ľudí, čo na jednej strane chápem. Všade sa hovorí, že mladší ľudia majú chrániť seniorov, ale seniori nechránia samých seba, keďže chodia nakupovať aj mimo vyhradených hodín. Preto by som rada seniorom odkázala, aby sa chránili a chodili nakupovať len v čase, ktorý je pre nich vyhradený.
Aj my sme v prvej línii
Málokedy zachytím v médiách, že by sa niekto poďakoval práve predavačkám a predavačom, hoci patríme tiež medzi ohrozenú skupinu ľudí a zaraďujeme sa do prvej línie. Každý deň sa stretávame s množstvom ľudí, sme v kontakte s tisíckou zákazníkov denne. Musím povedať za všetkých, čo pracujú v obchodoch, že sa snažíme už viac ako rok dať ľuďom zo seba všetko. Aj viac, než nám sily stačia, veď my si nemôžeme dovoliť žiadny home office. V tomto období sme tu pre ľudí, preto by som bola rada, keby ľudia chránili seba a tým i nás.
Zdroj: shutterstock
Často až pri vyšetrení zistia, že je pacient pozitívny na kovid, no on o tom nevedel.
Zisťovali sme na Facebooku:
Ako ste prežívali kovid a čo vám pomohlo?
Andrea: Pomohol nám colostrum
My sme to doma schytali všetci – ja, manžel aj dvojročná dcérka Ninka, ktorá mala, našťastie, len dva dni zvýšenú teplotu 38 stupňov a inak žiadne iné príznaky. Ja a manžel sme na tom boli oveľa horšie. Mali sme silnú zimnicu, ktorá trvala niekoľko dní, horúčku, bolesti kĺbov a svalov, kašeľ a nepríjemné bolesti žalúdka. Všetky tieto príznaky sme mali asi tak osem dní, bolo to strašné, ale, našťastie, sme sa z toho dostali a myslím si, že nám pri liečbe veľmi pomohol doplnok výživy colostrum.
Darina: Nevedela som kráčať bez zadýchania
Prekonala som ho v októbri. Sedem dní vysoké teploty, suchý bolestivý kašeľ, úplne vyčerpaný organizmus, celková slabosť. Liečba v podstate len antipyretiká proti horúčke, vitamíny. Lekár mi cez telefón povedal, že na toto lieky nie sú. Po 20-dňovej PN som tri, štyri týždne bez zadýchania nevedela prejsť ani pár metrov.
Miška: V noci ma boleli nohy
Mala som v podstate všetko – stratu chuti, čuchu, kašeľ, bolesti svalov, kĺbov, hlavy a sťažené dýchanie. Prvý deň som mala horúčku a potom už nie, brala som zinok, vitamíny D, C. V polovici karantény som začala brať aj antibiotiká s probiotikami. Každú noc ma strašne boleli nohy, cez deň ani nie, a preto som nevedela ani riadne spávať. Ale dostala som sa z toho, čo som rada.