Reklama

Spoznajte silu čínskeho liečiteľstva

Čínska medicína kladie dôraz na prevenciu.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Tí, ktorí veria viac alternatívnej medicíne ako klasickým lekárskym postupom, určite privítali otvorenie prvej kliniky tradičnej čínskej medicíny na Slovensku.

Tradičná čínska medicína kladie dôraz na prevenciu, pri liečbe sa spolieha na prírodu a viac ako odstraňovaniu dôsledkov choroby sa venuje likvidácii príčin ochorenia.

V Číne v súčasnosti pôsobia súbežne tradičná čínska medicína a tzv. moderná (západná) medicína. ,,Tradičná čínska medicína má svoje počiatky v ďalekej histórii. Používanie akupunktúry opisujú dochované písomnosti ešte z obdobia okolo roku 2700 pred naším letopočtom a odvtedy ju už stovky rokov uplatňujú a potvrdzujú v praxi mnohé generácie. Opiera sa o dokonale prepracovanú teóriu, ktorá mala svoju definitívnu podobu už v historicky ranej dobe,“ vysvetľuje riaditeľka kliniky čínskej medicíny v Bratislave Jana Červenáková. Moderná veda dnes tieto poznatky skúma a medicína dokonca začína využívať niektoré jej metódy, napríklad pôsobenie v akupunktúrnych bodoch. ,,Obidva medicínske smery sú vo svojej podstate súhlasné, sledujú jeden cieľ – zdravie človeka. Líšia sa v prístupe k človeku, v diagnostických metódach, v terapeutických princípoch a vlastnej terapii.“

Základom je prevencia

Prevencia v ponímaní tradičnej čínskej medicíny znamená: ,,liečiť skôr, ako dôjde k ochoreniu“, čo znamená predchádzať vzniku ochorenia, odhaliť ho už v počiatočnom štádiu a pokiaľ predsa len prepukne, zabezpečiť včasnú, správnu a cielenú liečbu. ,,Tu sa uplatňuje princíp vzájomných vzťahov, keď vonkajšie vplyvy môžu vyvolať odozvy vo vnútri tela a vnútorné procesy, naopak, vyvolávať viditeľné zmeny na jeho povrchu. A podobne lokálna chorobná zmena v niektorej časti organizmu môže iniciovať chorobné poruchy a prejavy i v jeho vzdialenejších miestach, respektíve i v celom organizme,“ objasňuje postupy včasného odhalenia ochorenia Jana Červenáková.

Štúdium tradičnej čínskej medicíny

Na Klinike alternatívnej medicíny v Bratislave pôsobia diplomovaní praktici tradičnej čínskej medicíny. Ak by ste mali záujem, môžete ju študovať i vy a to hneď u našich susedov. V Hlubokej nad Vltavou je akreditovaný program českého Ministerstva školstva a v Prahe sa nachádza škola tradičnej čínskej medicíny, detašované pracovisko Pekinskej univerzity Guang ming. Podobné školy s týmto zameraním nájdete aj v ďalších štátoch Európskej únie.

Liečebné metódy

Samotná liečba v ponímaní tradičnej čínskej medicíny smeruje k snahe zharmonizovať organizmus tak, aby si sám vedel poradiť s ochorením a tým mu prinavrátiť rovnováhu a zdravie. ,,Liečebný postup sa nestanovuje paušálne podľa ochorenia, ale určuje sa vždy podľa chorobných syndrómov konkrétneho človeka v kontexte skúmaných vzťahov a priebežných premien. Liečebné metódy sa aplikujú farmakologickými prostriedkami z bylín, akupunktúrou, masážami, moxovaním, bankovaním a pod.“

Fytoterapia

Základom liečby je fytoterapia, odvetvie naturálnej medicíny, ktoré sa v prevencii a terapii chorôb spolieha na účinný princíp rastlín využívaním ich biopoľa. Tradičné čínske bylinné zmesi vychádzajú z tisícročných receptúr uvedených v lekárskych knihách a sú preverené stovkami rokov užívania a sledovania mnohými generáciami. Fytoterapia dnes stojí na hranici medzi klasickou a alternatívnou medicínou. Mnohé oficiálne lieky v podobe tabletiek, roztokov, mastí obsahujú účinnú látku práve z rastlín. Preto túto metódu možno považovať za organickú súčasť modernej vedy. ,,Fytoterapia môže byť efektívnym liečebným prostriedkom akademickej medicíny, ale aj nebezpečným nástrojom okultných praktík ľudového liečiteľstva. Výsledok závisí od metódy prípravy lieku, mechanizmu účinku a filozofi e v pozadí,“ upozorňuje Jana Červenáková. Tradičná čínska medicína využíva aj farmakologické prostriedky. Ide o prostriedky pripravené zo surových bylín po špeciálnej úprave podľa tradičných receptúr zodpovedajúce požiadavkám na liečbu a umožňujúce dosiahnuť ich maximálnu účinnosť. Vychádza sa pritom z najnovšieho farmakologického štandardu Čínskej ľudovej republiky.

Akupunktúra

Podľa starovekých Číňanov, ale aj dnešných fyzikov, je všetko okolo nás, vrátane nás samých, energiou, ktorá sa podieľa i na riadení nášho organizmu. Ľudské telo má niekoľko oblastí, akupunktúrnych bodov, ktoré dokážu ovplyvňovať energetický tok. Ochorenie sa podľa tradičnej čínskej medicíny chápe ako narušenie prirodzených energetických väzieb a cieľom akupunktúry je tieto väzby obnoviť, aby sa tok energie do nášho tela opäť aktivoval. Na aktívne body sa pôsobí buď ihlami, alebo teplom, ich nahrievaním, ale aj tlakovou masážou, tzv. akupresúrou. K týmto tradičným postupom pribudlo už aj použitie elektrických impulzov, magnetického poľa, laseru, ale aj zvuku či ultrazvuku. Aktívne body majú vnútornú spojitosť s vnútornými orgánmi, tkanivami a funkciami organizmu. Preto pri ich poruchách alebo pri ochoreniach bývajú citlivé na tlak a, naopak, ich podráždením možno liečebne pôsobiť na príslušný orgán či jeho funkciu a súčasne aj na celý organizmus.

Bankovanie

Ide o starú čínsku metódu, pri ktorej sa prikladaním sklenených nádobiek s nahriatym vzduchom ,,vyťahujú škodliviny“ z tela von. V bankách sa vytvorí podtlak, ktorý spôsobí prisatie na pokožku, jej prekrvenie a okysličenie kritických bodov. Bankovanie je účinné pri chronických bolestiach hlavy, malátnosti, bolesti kĺbov, reume, tráviacich ťažkostiach, menštruačných problémoch, nízkom tlaku, navyše zlepšuje imunitu i fungovanie hormonálneho a lymfatického systému.

Moxa

Táto tradičná čínska metóda prostredníctvom prehrievania akupunktúrnych bodov stabilizuje vegetatívny nervový systém, zrýchľuje látkovú výmenu v organizme a zvyšuje jeho obranyschopnosť. Používa sa pri liečbe chronických ochorení dýchacích ciest, porúch tráviaceho traktu, menštruačných poruchách, neplodnosti, bolestí v krížoch, ochoreniach kĺbov, depresiách, vyčerpanosti, ale aj pri chronických ochoreniach a operáciách.

Charakter liečby

Tradičná čínska medicína uplatňuje jeden z najdôležitejších princípov – nelieči dôsledok, ale príčinu ochorenia, snaží sa mu prísť na koreň a natrvalo ho odstrániť. Povrchným liečenim dôsledkov choroby sa totiž nič nerieši, na krátky čas sa síce ťažkostí zbavíme, ale po krátkom období môžeme očakávať jej návrat, dokonca s omnoho komplikovanejším priebehom. Od klasickej medicíny sa líši i komplexnosťou liečby. ,,Jej cieľom totiž nie je iba zničiť chorobu, snaží sa predovšetkým o nastolenie celkovej rovnováhy organizmu.“ O tom, že je liečba účinná, svedčí i skutočnosť, že sa na celom svete využíva v čoraz väčšej miere. Dnes sa pri liečbe uplatňuje súčinnosť oboch medicínskych smerov. Tradičná čínska medicína patrí medzi komplementárne medicíny spolupracujúce s ďalšími medicínskymi smermi. To znamená, že nepodceňuje a ani nevyvracia postupy klasickej medicíny, mnohé z nich tiež využíva, ale dôraz kladie na vlastné princípy a liečebné metódy.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!