Málokto z nás si v dnešnej uponáhľanej dobe nájde čas na nejakú záľubu. Práca ovláda náš život, a keď máme voľno, len zriedka ho využijeme na obyčajné ničnerobenie, pokoj a vnímanie svojho okolia. Namiesto toho sa náhlime a každú voľnú sekundu chceme zaplniť nejakou aktivitou. Lenže akou? Krátka káva s kamarátkou, nákup na ďalší deň, 20-minútovka na bežiacom páse alebo pokus o domácu jogu.

Najlepšie spomaľovače

Klasickým domácim tvorivým prácam, ako je šitie či pletenie, sa už venujú len babičky. A pritom pletenie dnes vo svete uctievajú ako „novú jogu“. Podobne je na tom háčkovanie či šitie. Robí sa to pomaly a precízne! Rovnako dobré je záhradkárčenie. Niečo posadiť, starať sa o to, čakať na výsledok je relax sám osebe. A na záver čítanie. Nie je to rýchle, ako pozrieť si film, niektoré opisy nás doslova nudia. To je presne to, čo potrebujeme, aby sme skutočne zregenerovali.

Nečinnosti sa musíme učiť

Prvým krokom je uvoľniť sa, dať bokom netrpezlivosť, prestať sa pretekať a naučiť sa prijať neistotu a nečinnosť! Preto myšlienky neznásilňujte, radšej počkajte, kým sa aktivujú samy. Nechajte jednoducho mozog v tichu a pokoji. Alebo ako hovorí jeden múdry budhista: „Namiesto: ‚Neseď len, rob niečo!‘ hovorte: ‚Nerob nič, seď...‘“