Prevencia zubného kazu a ochorení parodontu stojí na výžive, ústnej hygiene, fluoridácii a pravidelnej odbornej starostlivosti v ambulanciách zubných lekárov.

Problémy so zubami sa v ústach nekončia

Vedeli ste, že zubný kaz je chronické infekčné ochorenie? Zubný povlak nespôsobuje len zubný kaz a zápach, ale aj zápal ďasien. Odtiaľ sa baktérie môžu preniesť až k vzdialenejším orgánom.

Krvácanie nie je ok!

Zápalom telo reaguje na zvýšené množstvo baktérií na rozhraní zubov a ďasna. Ak zápal postihuje len ďasno, hovoríme o gingivitíde. Ak táto nie je liečená, zápal poškodí kostné lôžko, v ktorom je zub uložený, a väzy, ktoré ho s ním spájajú – vzniká parodontitída. Varovnými signálmi sú krvácanie, začervenanie, opuch, zriedkavo aj bolesť ďasna počas čistenia. Spozornite aj vtedy, ak sú zuby citlivé na chlad a teplo, aj ak pri pohľade do zrkadla vidíte odhalené zubné krčky.

Pozor!

Zanedbané zuby môžu spôsobiť komplikácie práve vtedy, keď to najmenej potrebujete. „Najmä pred operáciou srdca, transplantáciou tkanív a orgánov by mal pacientov ošetriť zubný lekár, aby sa vylúčilo riziko infekcie. Len tak je možné predchádzať zhoršeniu celkového zdravia pacienta a zefektívniť liečbu,“ vysvetľuje Neda Markovská z Výboru Slovenskej komory zubných lekárov pre prevenciu.

Čo môže spôsobiť neliečený zubný kaz a zápal ďasien?

- mŕtvicu

- zápaly uzlín

- srdcový infarkt / zápal srdca

- zápal obličiek

- cukrovku

- počas tehotenstva môže byť neliečená parodontitída príčinou rizikovej gravidity s predčasným pôrodom.

Staráte sa o svoj chrup správne?
Staráte sa o svoj chrup správne?
Zdroj: Shutterstock