Reklama

Už ste sa dali nabankovať? Vysajte z tela únavu, aj kŕče

Tisícročiami overená liečba prináša pocit úľavy

Zdroj: archív

Reklama

Možno vpustiť všetky svoje bolesti do malej sklenenej nádobky a vypustiť ich von? Do istej miery áno. Bankovanie totiž rozhýbava našu krv aj energiu.

Bankovanie je starobylá metóda známa vyše päť a pol tisíca rokov. V Číne sa táto metóda používala po tisícročia, v Indii sa bankovalo pomocou bambusových rúrok, starí Germáni vraj používali kravské rohy.

Už Hippokrates zostavil zoznam ochorení, pri ktorých odporúčal bankovať, a je naozaj veľmi dlhý a doteraz funguje. Lekári vtedy jednoduchým „vcucnutím“ liečili napríklad kŕče, choroby kĺbov, migrény, silný menzes, závraty, bolesti chrbta, krku, tŕpnutie končatín, zápal očí, obrnu, hluchotu, epilepsiu, reumatizmus. Dnes sa k tejto metóde opäť vraciame. Vyskúšať ju môžete u skúsených masérov, terapeutov, sú aj v ponuke rôznych kúpeľov.

Čo sa deje pri bankovaní

Ide o prikladanie sklenených alebo umelohmotných baniek rôznych veľkostí na rôzne časti tela. Pred priložením banky na kožu terapeut vyvolá podtlak, zapáli napríklad kúsok vaty a vsunie krátko do banky, kde takto vznikne vákuum. Banku ihneď priloží na telo, čo pocítite ako vsanie kože do banky. Môžu sa použiť dynamicky, vtedy sa prekladajú z jedného miesta na druhé po niekoľkých sekundách, alebo sa ponechajú dlhšie.

Nebojte sa podliatin!

Už ste videli podobnú masáž na obrázku a vyľakali vás nechutné podliatiny? Koža pod bankou sa naozaj spravidla sfarbí do červenofialova, po odstránení baniek na nej zostávajú typické menšie čväčšie krvné podliatiny, ktoré do týždňa miznú, a tak sa dá seriózne povedať, že bankovanie nemá vedľajšie účinky. Niektorí označujú túto metódu za bolestivú, iní pociťujú iba príjemné napätie kože. Hovorí sa, že kto bankovanie raz skúsil, už naň nedá dopustiť.

Pre koho sa nehodí

Bankovanie nie je vhodné, ak trpíte hemofíliou, máte krehké cievy, silnú menštruáciu, leukémiu, nádorové ochorenie, vysokú horúčku, vysoký krvný tlak a pre osoby s otvorenými ranami alebo hnisavými infekciami.

Bankovanie reguluje tok energie a pomáha vytiahnuť škodlivé látky na povrch.

Ako môžu banky liečiť

Podľa vedeckého vysvetlenia ide o efekt krátkodobo priloženého škrtidla, ktoré po uvoľnení vyvolá zvýšené prekrvenie ošetrovaného miesta. Podľa alternatívnej medicíny sa efekt baniek vysvetľuje tak, že dochádza k vysávaniu škodlivín z tela pacienta, podľa čínskej medicíny ide o rozhýbanie vitálnej sily čchi a krvi, čím mizne bolesť, lieči sa zápal a mnohé iné ochorenia. Po aplikácii sa 2 až 3 dni nemá cvičiť a namáhať.

Čo všetko dokáže

Účinky bankovania pôsobia na celé telo. Prečisťuje krv, zlepšuje obeh, obnovuje funkcie nervového systému. Lokálne metóda pôsobí na odstránenie bolesti a uvoľňuje kŕče. Často je úspešnejšia ako elektroliečba či klasické masáže. Pomocou baniek možno zmierniť chronické ťažkosti, s ktorými si klasická medicína nevie rady. Ide najmä o chronické bolesti hlavy, chrbtice, migrény, pomáha aj pri reume, astme, hypertenzii, kožných problémoch, chronickej únave a ďalších diagnózach. Je to aj veľmi účinná detoxikačná metóda a skvelá bojovníčka s pomarančovou kožou. Bonus navyše: vďaka tejto metóde sa dokázateľne posilňuje imunitný systém.

Tipy na bankovanie:

  • šije – pomáha odstrániť bolesti hlavy, oddialiť migrénu, uvoľniť svalstvo
  • bedrovej chrbtice – uvoľní bolesti chrbta, pomáha pri bolestivej menštruácii a pri problémoch s obličkami hrudnej chrbtice – pomoc pri suchom kašli, astme, zápaloch priedušiek
  • podbruška – zamerajte sa naň pri problémoch s močovým mechúrom a častých zápaloch
  • lakťa – masáž je účinná pri rôznych bolestiach, napríklad tenisový lakeť
  • kolena – pri bolestiach prikladajte banky na kolenný kĺb bedrových kĺbov – pri zápaloch, rôznych bolestiach a ochoreniach bedrového kĺbu je dobré aplikovať banky priamo na postihnutý kĺb
  • chodidiel a členkov – pomáha pri gynekologických problémoch, vynechaní periódy, frigidite, zlepšuje funkciu srdca