Reklama

Ste vyčerpaní po dlhej zime? Takto sa nabijete energiou!

S fenoménom jarnej únavy bojujú každý rok mnohí

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Počasie sa konečne umúdrilo a jarné obdobie je už tu. Mnohých však sprevádzajú aj vyčerpanie a únava.

Autor: šan I Foto: Inštitút kompliment, ???

Počasie sa konečne umúdrilo a jarné obdobie je už tu. Niektorí z nás si ho približujú veselšími farbami oblečenia, iní začali pravidelnejšie cvičiť. Mnohých však sprevádzajú aj vyčerpanie a únava. Aj proti nim sa však dá účinne zabojovať. Nový Čas vám poradí, ako na to a zistíte aj to, ako si môžete preniesť jar na svoje taniere a ako si po dlhej zime nastaviť stravovanie. Prinášame vám aj tipy na jarné recepty.

Čo robiť, ak sa cítite vyčerpaní?

Úprava stravy

V týchto dňoch prejdite na ľahší jedálny lístok, jedzte viac ovocia a zeleniny a menej vyprážaných jedál * pitný režim - nezabúdajte na pravidelný príjem tekutín, minimálne 2,5 až 3 litre denne, vyhýbajte sa sladeným bublinkovým nápojom a veľkému množstvu káv.

Šport

Nič nenaštartuje ogranizmus do nových dní lepšie ako pravidelný pohyb; telo pri športe produkuje hormóny šťastia, a tak sa budete cítiť nielen fyzicky lepšie a spravíte niečo pre svoju postavu, ale navyše budete aj šťastnejší Na aké športy staviť: Počas jari sa opäť vraciame k aeróbnym aktivitám ako beh, kolieskové korčule či bicyklovanie. Ich výhodou nie je len to, že dobre spaľujú, a teda môžeme urobiť niečo aj pre svoju postavu, ale aj to, že sa im väčšinou venujeme v prírode. Kedy sa im venovať: Ak je vašou najčastejšou výhovorkou, prečo sa nevenovať športu, časová zaneprázdnenosť či únava, zabudnite na večerné cvičenia. Radšej si ráno o hodinu privstaňte a choďte si napr. zabehať.

Oddych

Aj keď máte práce a povinností vyše hlavy, nezabúdajte na pravidelnú dávku relaxu, počas dňa by ste si mali nájsť aspoň hodinu na to, aby ste sa nemuseli venovať ničomu konkrétnemu Prečo si oddýchnuť: Ak budete dlhodobo prepínať sily, odrazí sa to na vašom zdravotnom stave. Navyše, ak ste vyčerpaní, všetky činnosti, ktoré robíte, vám trvajú omnoho dlhšie. Už hodinový aktívny oddych, prípadne pauza zvýšia vašu produktivitu práce. Aktívny oddych: Neviete len tak ležať a stále musíte niečo robiť? V tom prípade skúste oddychovať aktívne. Platí pravidlo, že oddych by mal byť opačný ako činnosť, ktorú bežne vykonávate. Ak máte kancelársku prácu, skúste napr. poliať kvety, prípadne roztriediť staré noviny. Ak pracujete fyzicky, siahnite po knihe.

Slnko

Nie nadarmo sa vraví, že slnko je najlepším lekárom, jarné lúče vám dodajú nielen potrebný vitamín D, ale určite budete mať aj lepšiu náladu; pobytu na slnku sa nevyhýbajte, práve naopak, niekedy postačia aj kratšia prechádzka či káva na slnkom zaliatej terase Ako dlho byť na slnku: Nezabúdajte, že po dlhej zime je naša pokožka vyblednutá, preto ak sa chystáte na dlhšiu prechádzku či slnenie, dajte si opaľovací krém. Aj jarné slnko vás totiž môže spáliť. Aký opaľovací krém zvoliť: Ak máte svetlú pokožku, nemali by ste siahať po nižších ochranných faktoroch ako 30. Po tom, čo si vaša pokožka na slnko navykne, môžete postupne prejsť na nižšiu ochranu. Tmavším fototypom stačí aj faktor 15.

Stres

Ak je to čo len trochu možné, vyhýbajte sa stresovým situáciám, sú totiž jedným z najväčších pojedačov energie; keď sa už dostanete do zložitej situácie, pokúste sa ju vyriešiť chladnou hlavou a pokojne Ako na stres: Pracovný čas si zorganizujte aspoň deň vopred, vyhnete sa tak nepríjemnostiam. Ak ste pod veľkým stresom v práci, pokúste sa od neho aspoň na chvíľu utiecť - pustite si obľúbenú hudbu alebo sa choďte na chvíľu vyvetrať na vzduch. Naučte sa myslieť pozitívne: Hladinu stresu zvyšujú aj negatívne myslenie či negatívny postoj k problému. Ak už nevidíte východisko, pamätajte, že čím skôr daný problém vyriešite, tým skôr ho môžete pustiť z hlavy. Navyše platí staré známe: pozitívny postoj = polovica úspechu.

Hobby

Nájdite si niečo, čo vás baví a venujte sa tomu, rozvíjate svoju fantáziu a predstavivosť, venujte sa ručným práca, maľovaniu či záhradke, alebo debatám s priateľmi Ako si vyberať hobby: Odmeňte sa a splňte si svoj detský sen o modelárstve či maľovaní na sklo. Začnite sa venovať činnostiam, o ktorých ste stále tvrdili, že na ne nemáte čas. Vytvorte si priestor na hobby: Ak máte práce vyše hlavy a domácnosť hore nohami, niečo u vás nie je v poriadku. Mali by ste sa naučiť využívať svoj čas efektívnejšie. V práci si vytvorte plán a do domácich prác zapojte aj zvyšných členov domácnosti, získate tak viac priestoru pre seba.

Ako si nastaviť stravovanie

Radí Katarína Skybová, odborníčka na zdravú výživu a chudnutie, autorka knihy Redukčná diéta - ako chudnúť a nehladovať:

● po zime potrebujete svojmu telu dodať zdraviu prospešné látky, ktoré nájdete v rastlinných vňatiach a skorej jarnej zelenine

● šaláty z čerstvej zeleniny alebo ovocia sú ideálnou cestou ako si obohatiť svoj jedálny lístok

● počas dňa by ste mali prijať cca 400 - 500?g zeleniny a 150 - 200?g ovocia

● sústreďte sa na jarné bylinky, zelené vňate a zeleninu, ktorá dozrela v našich zemepisných šírkach

● transportom, skladovaním a dozrievaním v skladoch sa znižuje nutričná hodnota ovocia a zeleniny a významne klesá podiel vitamínov

● minerálne látky, vitamíny, enzýmy a ďalšie fytochemikálie, ktoré posilnia organizmus a zvýšia príliv energie, nájdete v jarnej cibuľke, póre, špargli, reďkovke, listových šalátoch, mladom špenáte, lístkoch mladého kalerábu, pažítke, medveďom cesnaku, žeruche, šťaveli, žihľave, púpavových listoch, petržlenovej vňati, bazalke * jedlo si pripravujte šetrne, aby ste v čo najvyššej miere zachovali jeho biologickú hodnotu

● potraviny tepelne upravujte iba nevyhnutne potrebný čas

● dodržujte správny pitný režim

● obmedzte mastné, vyprážané a pečené jedlá, údeniny, príjem cukrov a soli

Cottage cheese s pažítkou a čerstvou zeleninou

Potrebujete: 1 jarnú cibuľku, 1 paradajku, 1/2 uhorky, 1/4 zelenej papriky, 1/4 žltej papriky, 1 PL nasekanej pažítky, 1 cottage cheese (biely), soľ, mleté čierne korenie

Postup: Všetky druhy zeleniny nasekajte najemno a premiešajte spolu so syrom. Na záver zmes ochuťte soľou a čiernym korením.

Farfale so zeleninou

Potrebujete: 300?g farfale, 1 PL olivového oleja, 1/2 hlávky stredne veľkej čínskej kapusty, 2 väčšie mrkvy, 2 PL petržlenovej vňate, soľ, čierne korenie

Postup: Cestoviny uvarte podľa návodu na obale. Očistenú mrkvu nakrájajte na tenké pásiky, ideálne škrabkou a zhruba 3 minúty duste na olivovom oleji. Pridajte najemno nakrájanú čínsku kapustu a za stáleho miešania poduste ďalšie 3 minúty. Nasekajte petržlenovú vňať a premiešajte ju spolu so zeleninou a cestovinami. Jedlo potom osoľte a okoreňte.

Poľníčkový šalát s mandarínkou

Potrebujete: 200?g poľníčka, 1/2 hlávky ľadového šalátu, 2 paradajky, 1 väčšiu mrkvu, 2 mandarínky, 1 PL balzamového octu

Postup: Ľadový šalát natrhajte, paradajky, mrkvu a očistené mandarínky nakrájajte a vložte do šalátovej misy. Pridajte poľníček a prelejte nálevom z mandarínkovej šťavy a balzamového octu.

Kozí syr s paradajkami a bazalkou

Potrebujete: 40?g kozieho syra s bielou plesňou, 1 mäsitú paradajku, 1 ČL olivového oleja, bazalku

Postup: Na rozohriatej panvici s nepriľnavým povrchom syr sprudka opečte z oboch strán. Paradajku nakrájajte na hrubšie plátky a krátko opečte na olivovom oleji. Syr a paradajku naservírujte na tanier, ozdobte lístkami čerstvej bazalky a podávajte s čerstvým celozrnným chlebom.

Vitamíny, ktoré potrebujeme na jar doplniť

D - podporuje vstrebávanie vápnika a pomáha udržiavať aj hladinu fosforu v krvi. Nájdete ho v rybách, syroch či masle. Jeho zdrojom sú pre nás aj slnečné lúče. Nedostatok vitamínu D môže spôsobovať mäknutie kostí či krivicu.

C - je antioxidantom, ktorý reguluje normálny telesný rast, pomáha pri hojení rán a chráni telesné tkanivá. Nájdete ho v cirusových plodoch, ale aj v paprike či kapuste.

A - tento vitamín pomáha udržiavať zdravé kosti a zuby a zároveň ochraňuje sliznice pred infekciami. Vplýva aj na funkie zraku. Jeho nedostatok spôsobuje narušený rast kostí, anémiu i poruchy rastu kostí, nájdete ho v karotke, brokolici, špenáte či melóne. K - pomáha pri krvnej zrážanlivosti i pri vonkajších poraneniach. Vitamín K2 zo skupiny K pomáha pri ukladaní vápnika do kostnej hmoty. Tento druh vitamínu nájdete v zelenej listovej zelenine, v ružičkovom keli, ale aj v mlieku, mliečnych výrobkoch a mäse. K jeho nedostatku dochádza vplyvom užívania antibiotík.

Skupina B - vitamíny tejto skupiny sa dlho považovali za jeden vitamín. Predovšetkým B1, B6 a B12 sú pre organizmus nenahraditeľné. Ovplyvňujú totiž metabolizmus cukrov, aminokyselín i mastných kyselín. Nájdete ich v celozrnných obilninách, mlieku, žĺtku, pečeni či rybách.