Štipľavý liek na chrípku a boľavý chrbát: Dajte si chren!
22. 11. 2010, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:58)

Zdroj: Shutterstock
Jeho liečivé účinky využívali už ľudia v stredoveku. Malé dávky čerstvého chrenu dokážu uľaviť pri rôznych chorobách a výrazne posilniť imunitu.
Väčším jednorazovým dávkam sa však treba radšej vyhnúť.
Chren je silno aromatický a ak to s touto pálivou pochúťkou preženiete, môžete si podráždiť čuchový nerv, dôsledkom čoho je vznik malých pľuzgierikov na pokožke a slizniciach. Ale za jeho konzumáciu v primeraných dávkach, hoci aj každý deň, sa vám vaša imunita určtie poďakuje. Veľmi chutné využitie má aj v gastronómii. Chren je vychytenou prílohou k údenému mäsu, zabíjačkovým špecialitám, hodí sa aj k rybám, kuraciemu a hovädziemu masu. K varenej šunke sa podáva najmä v kombinácii so strúhanými jablkami. Už starí Gréci ho využívali ako afrodiziakum a liek na tíšenie bolesti krížov.
Prečo ho jesť?
→ Chren sa nazýva aj bylinou mladosti, má podobné účinky ako ženšen.
→ Čistí krv, pôsobí močopudne a lieči reumatizmus.
→ Rozpúšťa hlieny pri zápaloch dýchacích ciest, čím uľahčuje dýchanie aj vykašliavanie.
→ Má protizápalový účinok, posilňuje obranyschopnosť organizmu, znižuje riziko vzniku infekcií, odporúča sa aj pri angíne a prechladnutí. Varením svoj liečivý účinok stráca, preto je najlepšie užívať ho v čerstvom stave.
V prípade vírusových či bakteriálnych ochorení stačí užiť trikrát denne lyžičku nastrúhaného chrenu s medom v pomere 1 : 1.
→ Má mierne močopudné účinky.
→ Obsahuje vitamíny A, vitamíny radu B, minerálne látky, draslík, vápnik, železo, mangán vlákninu a veľa C-éčka. Aj vďaka tomu je výbornou zbraňou proti jarnej únave.
→ Chrenový ocot sa používa pri bolestiach hlavy, kĺbov a chrbtice. Pripravíte ho z nastrúhaného chrenu, ktorý zalejete octom. Po ôsmich dňoch ho zlejte do uzatvárateľnej fľaše a natierajte ním boľavé miesta.
→ Na boľavý chrbát môžete použiť aj chrenovú placku. Zo strúhaného chrenu, masti a múky vymiesite placku a priložíte ako obklad na chrbát alebo boľavé kĺby.
→ Pri problémoch s prieduškami, ale aj pri nachladnutí môžete inhalovať chrenový sirup. Lyžičku strúhaného chrenu povarte vo vode, priveďte do varu a inhalujte aspoň 10 minút.
Chrenová omáčka
Potrebujeme: 200 ml smotany, 250 ml mlieka, 40 g hladkej múky, 40 g masti, ocot, cukor, 50 gramov nastrúhaného čerstvého chrenu, • soľ
Postup:
Z masti a hladkej múky si pripravíme bledú zápražku, ktorú zalejeme trochou studenej vody a mliekom. Osolíme a povaríme. Potom pridáme smotanu a podľa chuti ocot, cukor a napokon chren. Hodí sa napríklad k hovädziemu mäsu, ktoré osolíme, okoreníme, pridáme bobkový list, pokrájanú menšiu cibuľu a rascu. Podlejeme vodou a dusíme až do mäkka. Najlepšie chutí s knedľou.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!