Reklama

STOP „gaučingu“! TIETO outdoorové športy vás udržia na jeseň FIT: Zlepšíte si zdravie i postavu

STOP „gaučingu“! TIETO outdoorové športy vás udržia na jeseň FIT: Zlepšíte si zdravie i postavu

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Aj keď teplých a slnečných dní je už menej, neznamená to, že sa nedá športovať vonku, práve naopak. Vyberte si niektorú z obľúbených pohybových aktivít, nebudete ľutovať. Odvďačí sa vám hlava aj telo.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    V hlavnej úlohe klíčky! Využite silu drobných semienok a nechajte naklíčiť svoje zdravie

    Leto je na svojom konci a počasie je čoraz chladnejšie. To však neznamená, že by sme sa mali zavrieť vnútri a holdovať „gaučingu“. Pohyb, najmä ten pravidelný, je základom zdravia a budovania obranyschopnosti organizmu, ktorá býva najmä v zime ťažko skúšaná. Nielen zdravou stravou bohatou na vitamíny, ale aj športom si dokážeme vybudovať celkom slušnú imunitu. Preto nezaškodí ísť na prechádzku, aj keď je už vonku chladno, alebo prevetrať bežecké tenisky počas sychravejších dní. Sedavý spôsob života nám škodí viac, ako si dokážeme predstaviť.

    Hýbte sa vonku

    Nedostatok pobytu na čerstvom vzduchu nielenže zhoršuje našu fyzičku, zvyšuje váhu či deformuje postavu, ale zároveň zvyšuje riziko rozvoja problémov s trávením, činnosťou mozgu aj so spánkom. Vybehnite preto na čerstvý vzduch, obujte si korčule alebo sadnite na bicykel a doprajte si ten blahodarný pocit, že ste pre seba, svoje zdravie i telo niečo urobili. Odvďačí sa vám to silnou imunitou a skvelou postavou. Prinášame pár tipov na športové aktivity, ktoré môžete vychutnávať aj počas farbistej jesene.

    Turistika

    Udržujte kondičku v dobrej forme napríklad pomocou turistiky. Nemusíte byť rodená športovkyňa, aby ste si užili krásne odtiene hnedej, červenej, žltej či oranžovej, ktorými hrá okolitá príroda. Vďaka turistike spoznáte krásy slovenskej prírody a okrem fyzického podporíte psychické zdravie, pretože pohyb v prírode odbúrava stres. Čo sa týka zdravia, výstupmi a aktívnou chôdzou si zlepšujete dychovú kapacitu a posilňujete cievny systém. Na Slovensku je mnoho rôznych turistických chodníčkov, ktoré sa oplatí preskúmať.

    Severská chôdza

    Okrem turistiky treba spomenúť severskú chôdzu, takzvaný nordic walking. Tento šport preferujú obyvatelia severských krajín. Podľa nich nie je na mieste vyhovárať sa na škaredé počasie. Ide o bežnú chôdzu so špeciálnymi palicami. Ako na to? Pri severskej chôdzi majte palice blízko pri tele a trup otočený v smere chôdze. Ruky nechajte voľne, aby sa pohybovali popri tele. Každý tréning by sa mal začať rozcvičkou, napríklad krátkym strečingom, a nezabudnite ani na záverečné uvoľnenie. Pri vykročení pravou nohou načiahnite ľavú ruku, pričom lakeť by mal zostať mierne pokrčený. Jemne sa odrazte od povrchu, no nemalo by ísť o silové odtláčanie ani prenášanie celej váhy na palicu. Keď sa pri chôdzi dostane palica za telo, lakeť vyrovnajte. Táto chôdza má byť ľahká, svižná a rýchlejšia než klasické kráčanie, na to nezabúdajte. Možno vás presvedčí fakt, že pri chôdzi s palicami je zapojených 600 svalov v tele, horná časť tela preberá až 30 percent práce nôh a odľahčuje ich od záťaže.

    Cyklistika

    Jesenné obdobie je ako stvorené na cyklistiku a v súčasnosti nájdete hádam v každom kúte Slovenska rôzne cyklotrasy. Mnohé z nich vedú po krásnych prírodných lokalitách, ktoré pani jeseň pomaľovala rôznymi farbami. Samotné bicyklovanie má mnohé zdravotné výhody. Pravidelná jazda na bicykli zabezpečuje posilnenie svalov aj kostí a má priaznivý vplyv na srdcovo-cievny systém. Zároveň predstavuje skvelý spôsob, ako spáliť prebytočné kalórie a podporiť dobrý spánok. Okrem toho je to úžasný spôsob prepravy, ktorý v sebe spája zdravotné benefity, chudnutie a bezproblémové cestovanie bez zbytočných nákladov.

    Kolieskové korčule

    Slnečné jesenné dni, nazývané babie leto, sú ako stvorené na korčuľovanie. To je možné prakticky všade. Nemožno sa pri ňom vyhovárať ani na vzdialenosť športoviska, pretože nejaká rovná a málo frekventovaná cestička sa nájde všade, a niektoré mestá dokonca majú aj plochy upravené pre korčuliarov. Okrem množstva zábavy si pri tomto druhu pohybu dáte poriadne do tela. Korčuľovanie totiž posilňuje svalstvo, a to nielen nôh, ako si mnohé myslia, ale aj chrbtové či brušné. Samozrejme, počas toho spaľujete tuky, zlepšujete koordináciu, a ako pri väčšine športov, aj posilníte srdce. Zároveň pôsobí na ľudskú psychiku ako skvelá očista a relax pre hlavu.

    Beh

    Vraví sa, že na beh je vhodné každé ročné obdobie. Takže počas chladnejších dní si len oblečte jednu vrstvu navyše. Vždy sa snažte, aby základ bežeckého outfitu tvorili funkčné vrstvy, ktoré odvedú pot a podľa potreby ochladia alebo zahrejú. Medzi hlavné benefity behu patrí spaľovanie tukov, podpora trávenia, posilnenie srdca i zlepšenie spánku. Než však začnete behať, nezabudnite si aspoň čo-to naštudovať o technike behu či pripraviť vhodnú obuv a oblečenie, aby ste nerobili začiatočnícke chyby.

    Džoging

    Zvoliť môžete aj niečo „akčnejšie“, a to napríklad džoging, teda akýsi voľnejší beh s ľahkým striedaním chôdze. Džoging je v preklade indiánsky beh a definuje sa ako striedanie chôdze a pomalého behu v pravidelných intervaloch, napríklad po minúte. Kým sa pustíte do džogingu, prvý týždeň začnite len s rýchlejším chodením, napríklad s polhodinovými prechádzkami. Zvyknete si na rýchlejší pohyb, vonkajšiu teplotu a hlavne zaradíte šport do svojho týždenného harmonogramu. Ideálne urobíte, ak sa tomuto pohybu budete venovať trikrát týždenne či každý druhý deň. Začnite pozvoľna s 20 minútami a postupne, trebárs po týždni, si pridávajte po päť minút.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.