Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Strašiak antikoncepčné tabletky: Treba sa ich naozaj báť?

Ženy užívajúce antikoncepčné tabletky majú

Zdroj: puo

Reklama

Antikoncepčné tabletky vystrašili ženy. Aký dopad na zdravie môžu mať? Majú vôbec pozitíva?

Antikoncepciu Diane 35 zakázali vo Francúzsku po tom, čo spôsobila smrť štyroch zdravých žien. V podozrení ľudí sú aj ďalšie druhy antikoncepcie. Treba sa jej naozaj báť? Aký negatívny dosah môže mať na zdravie užívateliek? Aké však prináša výhody? Ako k jej užívaniu pristupovať zodpovedne? Je správne tabletky predpisovať už školáčkam? Na otázky odpovedá gynekologička MUDr. Radmila Sládičeková.

Francúzi stopli antikoncepčné tabletky Diane 35 a ich generiká. Majú sa ženy, ktoré ich užívajú u nás, báť, keďže sa predpisujú ďalej?

Nebudem sa k tomu vyjadrovať, pretože náš Štátny ústav pre kontrolu liečiv ani európska EMEA zatiaľ nevydali vyhlásenie.

Upozorňujú lekári pacientky na to, že s hormonálnou antikoncepciou rastie riziko trombózy a embólie?

Každá žena je pred užívaním hormonálnej antikoncepcie poučená, že pri poruchách videnia, prudkých bolestiach hlavy, brucha, na hrudníku, v nohách a pri poruchách rovnováhy musí okamžite vyhľadať lekára. To sú alarmujúce príznaky, ktoré musí každá ovládať, a ak sa vyskytnú, musí ihneď vyhľadať lekára. Keď na pohotovosti popíše príznaky a dodá, že užíva antikoncepciu, tak lekár bude vedieť správne zareagovať.

Čo môže nasledovať, ak to zatají?

Trombóza, embólia a smrť. To sú tie najextrémnejšie prípady. Pred pár rokmi mladé 17-ročné dievča zatajilo lekárom, že užíva antikoncepciu a zomrelo. Keby o tom boli vedeli, dalo sa tomu predísť. Stáva sa aj to, že mladé dievča príde do lekárne, povie, že zabudlo ísť k lekárovi a nemá recept. Uveria mu a tabletky predajú. Pritom názov si našlo na internete alebo mu ich poradila kamarátka. Užíva ich bez toho, aby vedelo o rizikách a o tom, či sú vôbec pre ňu vhodné. Antikoncepciu musí predpísať lekár a pacientka musí byť pod lekárskym dozorom.

Takže je výlučne len na lekársky predpis?

Jediná, ktorá je voľne dostupná, je tzv. urgentná antikoncepcia. Ide o tabletku, ktorá sa užije po nechránenom pohlavnom styku a neohrozuje zdravie ženy. Je to otestované a vyskúšané. Ostatné druhy hormonálnej antikoncepcie by mal vyberať a predpisovať lekár. Lekár zisťuje, ktorý typ je pre ženu vhodný a či dotyčná dáma vôbec môže užívať antikoncepciu. To, čo je dobré pre jednu, nemusí byť dobré pre druhú.

Je stanovená hranica, od koľkých rokov ju môžu lekári predpisovať?

Od veku, keď má dievča prvýkrát menštruáciu. Teda, keď sa už začal jeho cyklus.

Je správne, keď lekár predpíše tabletky dievčaťu, ktoré ani nežije pohlavným životom?

Hormonálna antikoncepcia má svoj základný účinok, teda antikoncepčný, ale využívame ju aj kvôli vedľajším beneftom. V najmladšom veku sa využíva pri ochoreniach pleti na akné. Je to antikoncepcia s antiandrogénnym účinkom, ktorý znižuje množstvo mužského pohlavného hormónu a tým zvyšuje kvalitu pleti a vlasov, čo trápi dievčatá v puberte. Využíva sa tiež pri silných bolestiach a pri predmenštruačnom syndróme. Ďalej sa využíva na úpravu menštruačného cyklu, ale ten sa dá vyriešiť aj podávaním iných prirodzených hormónov, ktoré nemajú s antikoncepciou nič spoločné. Antikoncepcia zabraňuje aj vstupu infekcie do maternice. Ženy, ktoré ju užívajú, nemávajú tak často zápalové ochorenia v oblasti malej panvy.

Sú aj gynekológovia, ktorí tvrdia, že predpisovať hormonálnu antikoncepciu mladistvým je zverstvo. Menštruačný cyklus musí dozrieť a na to potrebuje čas...

Nemyslím si, že je to zverstvo, ale podanie antikoncepcie vo veľmi mladom veku musí byť prísne indikované. Nie je pre všetkých a lekár zvažuje, aký to prinesie beneft a či to niečo môže poškodiť. Myslím si, že je dosť ľahtikárske dávať antikoncepciu len na úpravu pravidelnosti menštruačného cyklu. Ja osobne ju s týmto cieľom nepredpisujem.

Ako vlastne pôsobí hormonálna antikoncepcia?

Zablokuje činnosť vaječníka zabráni, aby došlo k dozretiu vajíčka a následne nahradzuje hormóny, ktoré sa tým pádom nevytvorili.

Nie je to proti prírode?

Neprirodzená je interrupcia. Treba zvážiť pre a proti. Dnešná antikoncepcia je už stavaná tak, že ide o minimálnu dávku liečiva, ktoré zabráni otehotneniu. Nesmie spôsobovať budúcu sterilitu a nesmie poškodiť plod, ak žena otehotnie, keď zabudne užiť tabletku a následne antikoncepciu užíva ďalej, pretože nevie, že je tehotná.

V akom veku začínajú dnes mladé dievčatá žiť pohlavným životom?

Začínajú dosť skoro, ale nie vždy sa priznajú. Na internete odpovedám ženám a dievčatám na ich problémy. Raz mi písala 15-ročná dievčina, že vedie aktívny pohlavný život a za mesiac mala troch partnerov. Napísal aj chlapec, ktorý potreboval radu, ako si má vybrať prezervatív, lebo sa so svojou 13-ročnou partnerkou rozhodli, že už chcú pohlavne žiť. Musela som mu napísať právne aspekty a to, že by bolo vhodné, aby si vybrali ešte iné aktivity, čo znelo asi mentorsky.

Prieskumy ukázali, že začiatok pohlavného života ovplyvňuje sebavedomie dievčat. Tie, ktoré ho majú menej, začínajú vraj skôr.

Tie, ktoré začínajú skoro, majú sebavedomia dosť. Vo všeobecnosti sú dnes mladí ľudia sebavedomejší ako za mojich mladých čias.

Čo má matka poradiť svojej dospievajúcej dcére a v akom období by ju mala poučiť a usmerniť, aby neotehotnela?

Veľmi skoro. Pretože dievčatá dostávajú dnes menštruáciu už okolo desiateho roku života. Matka by mala s dcérou prebrať hlavne to, že nejaký cyklus je, najlepšie ešte pred jeho začatím. Vysvetliť jej, že nejde o ochorenie, poučiť o výbere hygienických vložiek a samotnej hygiene. Na internete sa ma dokonca jedno dievčatko pýtalo, či zomiera. Predsa je to len dieťa a preľaklo sa, že krvácanie je smrteľné. Aj keď už dnes nie je menštruácia tabu, treba to prebrať s mamou. No, a keď dievča začne pozerať po chlapcoch, treba si s dcérou opäť pohovoriť. Poučiť ju o tom, že až začne riešiť sexuálny život, aby sa prišla zdôveriť a veci budú spoločne riešiť antikoncepciou. Takto vediem mladučké pacientky aj ja. Predtým, ako začnú so sexom a antikoncepciou, ešte sú zaočkované proti rakovine krčka maternice. A to sa mi zdá ako zodpovedný prístup k sexuálnemu životu.

Ktorým ženám sa neodporúča brať hormonálnu antikoncepciu?

Nesmú ju brať ženy, u ktorých je podozrenie alebo diagnostikovaná rakovina prsníka, rakovina vaječníka, ženy, u ktorých sa vyskytlo krvácanie, ktoré vzniklo nevieme prečo, ženy s ochoreniami zrážanlivosti krvi, s ochoreniami kardiovaskulárneho systému. Sú určené diagnózy, pri ktorých sa môže, alebo nemôže predpisovať antikoncepcia a aj aký druh.

Hovorí sa, že po rokoch užívania hormonálnej antikoncepcie majú ženy problém otehotnieť. Je to pravda?

S touto otázkou som sa stretla už asi miliónkrát. V súčasnosti je veľa žien, ktoré sa boria s neplodnosťou. Veľké percento z týchto žien má však ťažkosti hormonálneho charakteru najčastejšie je to syndróm polycystických vaječníkov, ktorý ovplyvňuje aj celkový metabolizmus. Mladé ženy najskôr neriešia graviditu, a keď vysadia antikoncepciu a chcú otehotnieť, tak nemôžu. Prvé, čo im napadne, je, že za to môže antikoncepcia. Ale to nie je pravda. V skutočnosti majú odmalička vrodenú hormonálnu poruchu, len o tom nevedeli, lebo ju nepotrebovali riešiť. Antikoncepcia nespôsobuje neplodnosť, veď inak by sme ju nemohli predpisovať. Prečo by sme cielene poškodzovali svoje pacientky?

Často počuť, že aj výskyt dvojičiek je výsledkom užívania antikoncepcie.

Keď sa vysadí antikoncepcia, môže dôjsť k viacnásobnej ovulácii tým, že vaječníky zareagujú a odbrzdia sa. Vtedy sa to môže stať. Ale v ďalších cykloch už fungujú normálne. Nemyslím si, že dvojičky sú výsledkom užívania antikoncepcie.

Tiež sa špekuluje, že žena, ktorá berie antikoncepciu, si nevyberá správneho partnera. Vraj tabletky oklamú jej prirodzený šiesty zmysel.

Videla som v televízii program, kde vedci skúmali naše hormóny, ktoré nám pomáhajú zvoliť si partnera. Zistili, že počas ovulácie si ženy volia za partnerov mužné typy, ktoré ich budú ochraňovať. Orientujeme sa podľa vône, vylučujeme feromóny, ale nemyslím si, že by antikoncepcia ovplyvňovala výber partnera.

Hormonálnych tabletiek sa predpisujú kvantá a treba za ne platiť. Nie je to len o biznise farmaceutických spoločností?

Stále sa v tomto smere poukazuje na farmaceutické firmy, ale kde by sme boli, keby tu neboli. Od niekoho by sme antikoncepciu kupovali, a tak isto aj iné lieky. Niekto musí obracať veľké peniaze, aby nimi platil výskum. Na druhej strane si chceme rodičovstvo plánovať. Užívanie antikoncepcie je prejavom slobody ženy. Ona sa rozhodne, kedy bude rodiť a kedy bude robiť kariéru.

Aký máte vy ako žena vzťah k antikoncepcii?

Ja ju mám rada. Stále musím opakovať, že indikovanú a vhodne zvolenú. Je to liečivo, ktoré denne používam a odporúčam ho. Vyskúšala som na sebe rozličné typy antikoncepcie ako náplasti, tabletky, krúžky, všetko, aby som pacientkam mohla sprostredkovať aj vlastné skúsenosti. Máme na trhu dobré preparáty antikoncepcie, dokonca aj tabletku, ktorá sa skladá z prirodzených hormónov.

Existuje hormonálna antikoncepcia aj pre mužov?

Stále je to len v štádiu výskumu. Ešte sa nevymyslelo nič také, čo by nepostihlo aj potenciu. Jednou z požiadaviek na modernú antikoncepciu je aj návrat pôvodnej plodnosti. Iné je totiž zastaviť ovuláciu a iné je zastaviť tvorbu zdravých spermií. Zatiaľ sa nevie, ako to urobiť, aby sa nepoškodila budúca plodnosť mužov. Muži majú k dispozícii len vazektómiu a to je definitívne riešenie. Niečo, čo by fungovalo len na určitý čas ako tabletky u žien, muži nemajú.

KOĽKO ŽIEN UŽÍVA ANTIKONCEPCIU NA SLOVENSKU?

Na Slovensku máme približne 1 420 000 plodných žien a antikoncepciu užíva iba 13 % žien. Len na porovnanie, v Česku je to 38 % a Maďarsku 20 % žien. Veľká časť užívateliek antikoncepcie berie antikoncepciu núdzovú, teda po nechránenom styku a to 6,1%.

Vyberáme pre vás niečo PLUS