Ak spíte prevažne na boku, dokonca preferujete len jednu stranu, riskujete nielen vznik vrások, ale na jednej polovici tváre budú hlbšie. Ak chcete vráskam predchádzať, spite na chrbte. Vyhnite sa tiež bavlneným obliečkam, radšej voľte hodvábne či saténové, po ktorých pokožka kĺže a zbytočne sa netrie.

Slamka i beh

Ani slamka nie je kamarátka s vráskami. Svaly okolo úst sa pri cicaní sťahujú a tým sa vrásky prehlbujú. Kávu preto pite radšej z hrnčeka a obľúbenú limonádu z pohára. Kto by nepodporoval beh? No fakt je, že ak beháme, môže to škodiť našej pleti. Pokožka je vystavená lúčom či iným škodlivým vplyvom, a to hlavne v meste, a pri tom natriasaní je to dvojnásobná záťaž. Koža sa rôzne krčí a vyťahuje a tým vznikajú nové vrásky.

Ilustračná foto
Zdroj: SHUTTERSTOCK

So sladkosťami je koniec

Vysoké množstvo naviazaného cukru v krvi totiž spôsobuje, že kolagén v pokožke začne povoľovať. Tým sa znižuje elasticita kože a tvoria sa nepekné vrásky. Vyhýbajte sa cukru, umelým cukrovinkám, limonádam a ďalším sladkostiam. Dávajte tiež pozor, keď sa večer odličujete. Oblasť okolo očí je veľmi citlivá a tenká, má menej mazových žliaz ako iné časti tváre, preto je náchylnejšia na podráždenie. Odličujte sa jemne a kožu nedrhnite.

Anketa 

Aké triky používate proti vráskam

Ružena (52)

– Asi iba kvalitné krémy. Aj keď som niekde čítala, že v skutočnosti nepôsobia tak, ako sú propagované, ale verím, že mi aspoň hydratujú pokožku a udržiavajú ju tak dlhšie hebkú a pružnú.

Jarmila (56)

– Nemám žiadny recept. Vráskam sa nijako nebránim. Nevadia mi. Dokonca ani krémy nepoužívam. Ale som často na čerstvom vzduchu a verím, že toto môže pokožke len prospieť.

Jožka (33)

– Hoci vrásky ešte nemám, predchádzam im krémom, ktorý je adekvátny veku a vhodný na môj typ pokožky, ale milujem tiež masážne prístroje na tvár. Napríklad valček a kameň guaša.