Nie každá z nás si leto naplno užíva. Práve naopak, mnohé máme pocit, že práve ten tlak, ktorý dovolenkové obdobie vyvoláva, nás zráža na zem a my nemáme na nič energiu. Tu sú možné príčiny.

1. Neviete povedať nie

Sú ľudia, ktorým sa jednoducho ťažko hovorí nie. Stále si pýtajú našu pozornosť, vedia nás využiť, sú plní prosieb, bolesti, nespokojnosti, až ich je nám ľúto a podobne. Títo ľudia, ktorí od nás vždy potrebujú pomoc, radu, nás vedia riadne vyžmýkať. Preto, ak máte okolo seba týchto žrútov energie, vyhnite sa im a uvidíte, ako ožijete.

2. Ste príliš usilovné

Usilovnosť, zodpovednosť, svedomitosť môžu byť niekedy na škodu. Ak je to váš prípad, robíte zrejme prácu navyše, zostávate dlhšie, ako je pracovný čas, a málokedy ste so svojou prácou spokojné. Uvedomte si, že váš perfekcionizmus škodí hlavne vám, preto je dôležité naučiť sa odpočívať.

3. Máte málo železa

Cítite sa oslabené, nesústredené, lenivé, podráždené? Mohlo by to byť aj nedostatkom železa. Ak je ho málo, krv má problém dostatočne okysličovať telo. A vy ste bez energie. Jedzte potraviny bohaté na železo, ako je červené mäso, fazuľa, tofu, vajcia.

4. Málo pijete

Všade sa píše o pitnom režime a že by sme mali vypiť aspoň dva litre denne. Je to tak, lebo aj ľahká dehydratácia spôsobuje únavu či bolesť hlavy. Hustne nám tiež krv a srdce nedostatočne pumpuje výživné látky do celého tela. Preto si dajte záväzok, že vypijete každú hodinu jeden pohár vody.

5. Málo sa hýbete

Znie to paradoxne, ale ak sa málo hýbeme, sme viac bez energie ako po cvičení. Pohyb skutočne posilňuje fyzickú aj psychickú kondíciu, dostáva nás nielen do formy, ale aj duševnej pohody a posilňuje srdce.

6. Nezdravo jete

Nemáte čas poriadne sa najesť a potom rýchlo niečo zobnete, čo máte poruke? Alebo si kupujete samé polotovary, ktoré vyvolávajú pocit únavy? Stavte na ľahko stráviteľné, vyvážené jedlá a ako snack jedzte ovocie a zeleninu.

Anketa

Čo robíte, keď nemáte energiu?

Liana (30)

– Snažím sa veľa oddychovať. Keď som vyčerpaná, doprajem si oddych. Jasné, že by dobre padlo wellness, masáž a podobne, ale to si málokedy môžem dovoliť. Takže si doma urobím kúpeľ a poriadne sa vyspím. Väčšinou tým načerpám dostatok síl.

Dorota (35)

– Najviac mi pomáha cvičenie, joga a čerstvý vzduch. Ak vypadnem niekde do prírody, zabehám si, vyvetrám hlavu, hneď mám viac energie.

Mária (48)

– Ak sa cítim vyčerpaná, nájdem si relaxačné činnosti, pri ktorých vypnem. Napríklad upratovanie, záhradkárčenie alebo aj ručné tvorivé práce. To ma vždy upokojí.