Strašiak všetkých žien: TAKTO odhalíte zákernú rakovinu prsníka či maternice včas!
8. 5. 2021, 7:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:56)

Zdroj: shutterstock
Rakovina nerozlišuje, či sme chudobné alebo bohaté, mladé alebo staré, matky či bezdetné. Čo však môžeme urobiť, je dbať na prevenciu, aby sme tu s milovanými boli čo najdlhšie.

Zdroj: NMH, ProCare
Keď z úst lekárov zaznie diagnóza rakovina krčka maternice alebo rakovina prsníka, rúca sa nám svet. Tak ako pri iných, miernejších či vážnejších ochoreniach je dôležitá prevencia a včasná liečba, ani tieto dve diagnózy nie sú výnimkou. Nie nadarmo nám poisťovne pripomínajú preventívne prehliadky a aplikácie s menštruačným kalendárom samovyšetrenia. Nie sú to prázdne slová, ale v mnohých prípadoch zachraňujú život. Iste, nebude to zadarmo, možno prídete o pár kíl, vlasy či dokonca o prsník. To všetko je však zanedbateľné v porovnaní s tým, že môžete byť naďalej s tými, ktorých ľúbite.
Zdroj: shutterstock
Rakovina nerozlišuje, či sme chudobné alebo bohaté
Rakovina prsníka
Rakovinou prsníka sú najčastejšie ohrozené ženy po menopauze. Táto diagnóza najviac ohrozuje ženy po menopauze a vo veku 64 rokov. Častejšie sa objavuje u žien, ktoré prvýkrát otehotneli po tridsiatke. Výskyt, samozrejme, stúpa s vekom. Bohužiaľ, poznáme aj prípady, keď s touto zákernou chorobou bojovali aj ženy mladšie ako 25 rokov. Riziko ochorenia je u vás vyššie, ak s ním bojovala pokrvná príbuzná. Dôležité sú pravidelné preventívne prehliadky a samovyšetrenia prsníkov, ktoré môžu odhaliť hrčku v počiatočnom štádiu. Vtedy je skutočne vysoká šanca na vyliečenie.
Zdroj: shutterstock
Rakovinou prsníka sú najčastejšie ohrozené ženy po menopauze.
Pozor na zmeny
Všímajte si aj reč svojho tela. Ak spozorujete zmenu veľkosti a tvaru prsníkov, zmeny na bradavke – výtok, šupinatenie, vťahovanie –, zmeny na koži prsníka, hmatateľnú hrčku či bolesť prsníkov, radšej vyhľadajte gynekológa. Ten vám urobí potrebné vyšetrenia a stanoví diagnózu a následne liečbu. Čím skôr sa ochorenie odhalí, tým väčšiu máte šancu na vyliečenie. Nádejou môže byť aj očkovanie. Vo svete sa už testuje vakcína, ktorá by mala pôsobiť na rakovinové bunky a vyvrhnúť ich zo systému.
Skoré zistenie zvyšuje šancu na vyliečenie
Odpovedá MUDr. Ivan Turčan, PhD., primár onkochirurgického oddelenia Mammacentrum svätej Agáty, Svet zdravia v Banskej Bystrici
Zdroj: archív
MUDr. Ivan Turčan, PhD.
Čo je príčinou vzniku rakoviny prsníka?
Presná príčina nie je známa. Ide o spolupôsobenie viacerých faktorov, ako je nízka fyzická aktivita, alkohol, stres, obezita, nikotinizmus, vyšší vek, skorý nástup menštruácie, neskorá menopauza, dlhodobá hormonálna substitučná liečba, vystavenie ionizujúcemu žiareniu, vysoká hustota prsnej žľazy, prítomnosť atypických buniek v tkanive, genetika.
Možno predísť rakovine prsníka?
V rámci primárnej prevencie nemáme spoľahlivé prostriedky, ktoré zabránia jej vzniku. V rámci sekundárnej prevencie treba, ak je to možné, eliminovať rizikové faktory. Ak ochorenie vznikne, máme pomerne efektívne prostriedky zachytiť ho v úvodnom štádiu (pravidelný mamografický skríning, samovyšetrenie).
Ako prebieha liečba?
Zahŕňa chirurgickú liečbu, rádioterapiu a systémovú terapiu (chemoterapia, hormonálna, biologická liečba, imunoterapia). Úloha špecialistov je pacientke navrhnúť optimálne postupy v správnom časovom slede. Pri chirurgickej liečbe preferujeme onkoplastické postupy s cieľom radikálne odstrániť nádor so želaným kozmetickým efektom. Niekedy je nutné odstrániť prsník. Alternatívou môže byť bezprostredná rekonštrukcia. Cieľom je znížiť riziko návratu ochorenia.
Kedy je najvyššia šanca na vyliečenie?
Skoré zistenie ochorenia v prsníku, prípadne v takzvaných spádoch lymfatických uzlín, výrazne zvyšuje šancu vyliečiť sa.
Rakovina krčka maternice
Kým vakcína proti rakovine prsníka je ešte v plienkach, tá, ktorou sa očkuje proti rakovine krčka maternice, je tu už nejaký ten piatok. Jedine pri tomto nádore vieme, z čoho vzniká, a dokážeme proti nemu bojovať vakcináciou, ktorá je najúčinnejšia v mladom veku. Najviac ohrozené sú ženy vo veku 20 až 50 rokov. Riziko zvyšuje fajčenie, zlé stravovacie návyky, prekonanie chlamýdií, tehotenstvo pred 17. rokom života, viacpočetné tehotenstvá, užívanie hormonálnej antikoncepcie, rizikové sexuálne správanie. Riziko, že matka nakazí svoje bábätko, je až 90 percent, dokonca aj počas dojčenia. Aj tu je dôležité pravidelne chodiť na preventívne prehliadky a všímať si príznaky. Ak sa totiž rakovina nezachytí včas a nelieči sa, dôjde k úmrtiu.
Zdroj: shutterstock
Keďže vieme, z čoho vzniká, máme proti nej očkovaciu látku.
Treba zvýšiť ostražitosť, ak...
V prípade, že ste si všimli krvácanie medzi menštruačnými cyklami či po súloži, výtok, nepríjemné pocity pri močení, môže sa stať, že sa o slovo hlási rakovina krčka maternice. Bolesť v podbruší pri námahe či pohlavnom styku signalizuje pokročilé štádium. Nezanedbávajte ani bolesť panvy, nôh, chrbta, únavu, poruchy vyprázdňovania a močenia či neskôr dokonca chudnutie. Môže to byť vážnejšie, ako si myslíte. Neodkladajte návštevu lekára. Ak to nebude rakovina krčka maternice, môže odhaliť iný zdravotný problém.
Kondóm nechráni pred infekciou
Odpovedá MUDr. Ján Bujňák, PhD., hlavný lekár pre gynekológiu a pôrodníctvo, Svet zdravia a ProCare
Zdroj: Michal_Gedeon
Odpovedá MUDr. Ján Bujňák, PhD.
Čo je príčinou vzniku?
Rakovina krčka maternice je zhubný nádor, pri ktorom presne poznáme vyvolávajúcu príčinu. Začína sa infikovaním ženy pri pohlavnom styku niektorým typom vysokorizikového ľudského papilomavírusu HPV. Ten sa prenáša vaginálnym, orálnym aj análnym stykom. Kondóm neposkytuje úplnú ochranu pred infekciou. K prenosu stačí kožný kontakt v oblasti pohlavných orgánov. Ak imunitný systém nedokáže infekciu potlačiť, dochádza k postupnému vzniku karcinómu.
Možno tomu predísť?
Očkovanie je najspoľahlivejšia metóda primárnej prevencie. Vďaka nemu sa v tele vytvoria protilátky na HPV vírus. Správne zrealizovaný vakcinačný program môže znížiť výskyt rakoviny krčka o viac než 70 percent. Najlepšie je, keď dievčatá podstúpia očkovanie ešte pred začiatkom sexuálneho života.
Ako prebieha liečba?
Pacientka v závislosti od štádia ochorenia musí podstúpiť jeden alebo viacero liečebných úkonov. Cieľom chirurgického zákroku je odstrániť nádorové tkanivo. V prípadoch pokročilého ochorenia je nutné kombinovať s chirurgickým výkonom aj iné modality liečby (rádioterapia, chemoterapia alebo ich kombinácia). Prvá metóda sa opiera o ionizujúce žiarenie a druhá metóda o ničenie nádorových buniek v prevažnej miere cytostatikami.