Reklama

Stres ničí vaše zdravie aj v noci: Aj vy podvedome robíte TOTO? Koledujete si o vážny problém!

Keď to v noci škrípe

Zdroj: shutterstock

Reklama

Nielen chrápanie môže rušiť vaše pokojné noci. Ešte nepríjemnejším zvukom je škrípanie zubami. Je pravda, že je za tým potláčaný psychický problém a môžete si zničiť chrup?

Nepokojný spánok a škrípanie zubami sa môže objaviť už u detí pri ich mliečnych zúbkoch. Keď sa pozriete na svoje spiace dieťa či partnera, chcete ich vidieť spokojne odfukovať. No namiesto pokojného dýchania počujete nepríjemné škrípanie zubami. Takzvaný bruxizmus je problém, ktorý podľa lekárov môže trápiť až 15 % detí predškolského veku aj malých školákov. Kým väčšia časť z nich zo zlozvyku vyrastie, niektorým ostane až do dospelosti. Odborníci však neodporúčajú bruxizmus podceňovať ani pri mliečnom chrupe, dokáže totiž spôsobiť nepríjemné bolesti, a to nielen zubov.

Radí MUDr. Valéria Michnová, z dentálnej kliniky ArtDentistic

Zdroj: archív

MUDr. Valéria Michnová

Čo je bruxizmus a ako sa prejavuje?

Bruxizmus je nevedomé škrípanie zubami, ktoré prebieha v noci, keď človek spí. Počas tejto činnosti sa vytvára nadmerný tlak na žuvacie plôšky a ich vzájomným trením dochádza k predčasnému úbytku tvrdej časti zuba, k jeho stenčovaniu a zmene jeho tvaru. Ide o veľmi častú parafunkciu, ale jej včasnou diagnostikou vieme bruxistom nielen zachrániť zvyšnú sklovinu alebo dentín, ale hlavne predísť ďalším závažným komplikáciám.

Niektorí ľudia škrípu zubami roky. Súvisí bruxizmus so psychickým prežívaním a s vnútornými problémami, prípadne so stresom?

Žijeme v uponáhľanej dobe, a preto veľa vecí, ktoré nás trápia počas dňa, riešime v hlave počas noci – podvedome, v spánku. Príčina sa nachádza v centrálnom nervovom systéme, ktorá spolu s emocionálnym stresom spôsobuje podvedome opakovaný pohyb čeľustí a trenie plôšok zubov vzájomne o seba. Ľudia, ktorých trápia nejaké vnútorné problémy, častejšie zatínajú zuby.

Dôsledok je však rovnaký. Preto často bruxizmom trpia ľudia, ktorí sú pod veľkým a dlhodobým tlakom, ako napríklad ľudia vo vedúcich funkciách, ktorí nesú veľkú zodpovednosť. Ďalšou príčinou bruxizmu je vážnejšie psychické ochorenie alebo ide o vedľajší účinok liekov. Bruxista však môže škrípať zubami aj počas dňa. V tomto prípade sa však pri sebazaprení môže kontrolovať alebo ho na škrípanie môže upozorniť okolie, a tak dokáže tento zlozvyk dostať pod kontrolu.

Zdroj: shutterstock

Bruxizmom trpia tiež ľudia, ktorí sú pod veľkým a dlhodobým tlakom.

Aké sú riziká dlhodobého škrípania zubami? Je pravda, že si zodierame sklovinu?

Šuchaním skloviny o sklovinu sa to začína. Ak už raz niekto je bruxistom, zostáva ním po celý život. Samozrejme, má lepšie aj horšie obdobia. Dôsledkom škrípania je okrem úbytku tvrdých častí zuba ústup ďasien, vznik odhalených krčkov a, samozrejme, ak je bruxista neliečený, stráca na fyziologickej výške zhryzu, trpia tým jeho čeľustné kĺby, závesný aparát zuba a kosť. Toto všetko sa môže prejaviť pomerne neskoro, keďže ľudský organizmus je schopný tento pomalý proces úbytku dobre kompenzovať. O to závažnejšie je však finálne poškodenie. Je nezvratné a jeho liečba je finančne pomerne náročná. Nie sú poškodené len čeľustné kĺby, žuvacie svaly a zuby, ale bruxista môže ako dôsledok tohto poškodenia pociťovať bolesť hlavy, tváre, sánky či krku nejasného pôvodu.

Zdroj: shutterstock

Prevenciou je aj pravidelná kontrola u zubára a dentálna hygiena.

Čo v prípade, keď zubami  škrípu deti?

Zubami škrípu hlavne detičky v predškolskom veku. U týchto detí sa však škrípanie nelieči, keďže takmer vždy z toho vyrastú.

Dá sa tomuto javu nejako predchádzať? Čo by ste odporučili ako prevenciu?

Keďže zubami škrípeme počas spánku, je veľmi náročné kontrolovať to. Zhoršiť bruxizmus môže aj nadmerné požívanie alkoholu či kávy pred spaním. Súčasné nadmerné pitie kyslých nápojov veľmi rýchlo spôsobuje citlivé erózie na tenkej sklovine, ktoré môžu upozorniť pacienta na problém.

Ľudia, ktorých trápia nejaké vnútorné problémy, častejšie zatínajú zuby.

—  

Preto bruxista časom môže začať trpieť citlivosťou zubov, čo spôsobuje ďalšie komplikácie. Pred spánkom by som odporučila relaxovať, upokojiť myseľ tak dobre, ako sa len dá. Vyhnúť sa pitiu alkoholu alebo kávy pár hodín pred spánkom. Nájsť si vhodnú polohu na spanie a ideálne neriešiť prácu alebo problém, ktorý nás podvedome trápi a nedá nám spávať. Najlepšia prevencia je taktiež pravidelná kontrola u zubára, odborná dentálna hygiena, kde zubár dokáže včas odhaliť bruxizmus.

Zdroj: shutterstock

Ak trpíte raným štádiom, v noci môžete nosiť priesvitnú dlahu.

Ako takéto prípady riešia stomatológovia?

Otázne je, či ide o počiatočné alebo už rozšírené štádium bruxizmu. Ak sa nám podarí zachytiť bruxizmus v počiatočnom štádiu, týmto pacientom sa odporúča nosiť v noci zubnú dlahu, ktorá je priesvitná a vyrobená priamo z odtlačku chrupu pacienta. Dlaha zabraňuje opotrebovaniu skloviny. Jej čistenie je jednoduché, staráme sa o ňu ako o vlastné zuby – prečistíme ju kefkou a vodou. Liečba silného, neliečeného bruxizmu je zložitá a vyžaduje odborný prístup. Preto bruxizmus treba podchytiť čím skôr a okamžitá liečba je zo začiatku veľmi jednoduchá. Samozrejme, vyžaduje si celoživotnú disciplinovanosť v podobe nosenia dlahy. 

Zdroj: shutterstock

Ak trpíte raným štádiom, v noci môžete nosiť priesvitnú dlahu.

Prečo je to nebezpečné

● Zubná sklovina sa namáha a nezvratne ničí.
● Svaly v oblasti krku sú stále v napätí.
● Spodný a horný rad zubov sa k sebe silno tisnú a zároveň o seba šúchajú.
● Trpí zubovina aj ďasná.
● Pevný stisk preťažuje aj čeľustný kĺb.
● Spôsobuje citlivé a obrúsené zuby.
● Hrozí únava z nepokojného spánku.
● Dlhodobé namáhanie žuvacích svalov sa tiež prejaví bolesťou hlavy a krku.
● V extrémnych prípadoch sa ničia čeľustné kĺby a často v nich nepríjemne puká.