Stresové symptómy: Nečakajte, kým načisto skolabujete!
24. 7. 2011, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:53)

Zdroj: Shutterstock
Zo stresu už máte tik v oku, herpes na perách, búši vám srdce a na záchode ste čoraz častejšie? Vaše telo takto volá o pomoc!
Naše telo vydrží hádky s partnerom aj neprimerané nároky zamestnávateľa. V istom momente sa však rezervy vyčerpajú. Neignorujte signály, ktoré kričia, že telo má dosť a skúste mu v boji s následkami stresu pomáhať, čo to dá.
Tik v oku
Pošklbávajúce očné viečko dokáže poriadne znervózňovať, najmä ak máte pocit, že všetci naokolo si musia vaše šialene poskakujúce oko zaručene všimnúť. Upokojíme vás, väčšinou je to iba subjektívny pocit, ktorý nedokáže bežný smrteľník bez naozaj podrobného skúmania vašej tváre zaznamenať. Často sa opakujúci alebo dlhotrvajúci tik v oku máva zväčša psychický pôvod a býva reakciou nášho predráždeného nervového systému na neprimeraný stres. Signalizuje tiež preťaženie očí, akútnu únavu, prechodný nedostatok horčíka, menej často problémy s očami a v zriedkavých prípadoch môže byť jedným z prvých príznakov závažnej nervovej choroby – sklerózy multiplex.
Ako si pomôcť: Ak sa tiky objavujú pravidelne, je dôležité absolvovať návštevu u očného lekára a neurológa, aby sa vylúčili zásadnejšie problémy. Väčšinou však naozaj stačí dobre sa vyspať, oddýchnuť si od napätia a nasadiť si výživové doplnky s obsahom komplexu vitamínov B a horčíka, ktoré sú zodpovedné za správne fungovanie prenosu nervových impulzov a zároveň sa pri strese rýchlejšie spotrebúvajú.
Búšenie srdca
Pocit búšenia srdca a s tým spojenej dychovej nedostatočnosti patrí medzi najčastejšie ťažkosti, s ktorými sa chodí ku kardiológom a internistom. V ojedinelých prípadoch môžu byť signálom závažnej srdcovej poruchy, preto ich netreba podceňovať a pre pokoj duše lekára skutočne navštíviť. Ten však väčšinou skonštatuje, že ste zrejme iba preťažené, a takmer určite bude mať pravdu. Možno si aj vy sama všímate, že nepríjemné palpitácie (čiže búšenie srdca) sa so železnou pravidelnosťou objavujú práve vtedy, keď sa musíte vyrovnávať s veľkým psychickým tlakom (trebárs ženy v rozvodovom konaní by vedeli rozprávať). Akokoľvek dokáže tento príznak vystrašiť, ide v podstate o pomerne neškodnú hormonálnu reakciu, pri ktorej naše telo vyplavuje adrenalín, aj keď žiadne reálne nebezpečenstvo nehrozí. Takýmto spôsobom nám však dosť okato dáva najavo, že napätie už prekročilo únosnú hranicu a bolo by fajn, keby sme sa troška upokojili a nechali ho konečne robiť si svoju prácu.
Ako si pomôcť: Hneď ako zaznamenáte búšenie srdca, prerušte akúkoľvek činnosť, posaďte sa a podložte si nohy. Sústreďte sa na svoj dych, vedome ho spomaľte a prehĺbte a pri každom nádychu vdychujte do brucha. Niekedy pomáha aj silné zakašľanie, ktoré zvýši tlak v hrudníku a srdcová činnosť sa tak vráti do normálu. Z dlhodobého hľadiska zaberá konzumácia potravín bohatých na horčík, pretože práve jeho nedostatok býva občasnou príčinou palpitácií. Užívajte koenzým Q10, ktorý pomáha udržať pravidelnú činnosť srdca (ale pozor, väčšinou trvá niekoľko mesiacov, než sa dostavia jeho pozitívne účinky). Trénovaný organizmus znáša hocijakú záťaž omnoho lepšie, preto by nebolo od veci informovať sa v nejakom dobrom fitnescentre na kardiotréning a hneď s ním aj začať.
Dráždivé črevo
Tráviaci trakt je veľmi citlivý a na stresové podnety reaguje často rýchlejšie než naša vlastná hlava. Určite poznáte rána, keď ste takmer zmeškali dôležitú poradu, pretože vás skrátka tak preháňalo, že ste sa skoro nedostali z domu. Tak to je ono, váš žalúdok reagoval na napätie, ktoré ste cítili, a riešil to po svojom. Niekedy sa však podobné príznaky neobmedzujú iba na určitú nastávajúcu situáciu, no trvajú dlhodobo. Tzv. syndróm dráždivého čreva je typický najmä pre ženy, ktoré trápi dvakrát častejšie ako mužov. Prejavuje sa kŕčmi, nadúvaním, striedaním zápchy a hnačky a celkovými nepríjemnými pocitmi v žalúdku. Zapríčiňuje ho narušená črevná peristaltika, čiže automatické sťahy črevnej svaloviny, ktoré potravu v tráviacom trakte posúvajú. Za normálnych okolností jej činnosť okrem nutkania na stolicu ani nepociťujeme, no dráždivé črevo pracuje nepravidelne, striedajú sa kŕče so slabými sťahmi, čo vo výsledku spôsobuje všetky vyššie spomínané ťažkosti. Na vzniku ochorenia sa podieľajú potravinové alergie, časté užívanie antibiotík alebo iných liekov, hormonálne zmeny, no suverénne vedie náš starý dobrý kamarát stres a s ním často spojené katastrofálne stravovacie návyky (ráno čokoládová tyčinka, potom nič a potom sa večer napchať do prasknutia – ak to takto ťaháte už nejaký čas, očakávajte problémy).
Ako si pomôcť: Ľahké ani rýchle to nebude, pretože váš problém tiež nevznikol zo dňa na deň. Snažte sa stravovať pravidelne, vyvážene, radšej jedzte častejšie menšie porcie, zvýšte príjem vlákniny a z jedálnička vyraďte záležitosti, ktoré menia črevnú peristaltiku (alkohol, káva a známe „naduváky“ ako kapusta, hrach, fazuľa, cibuľa). Vyhýbajte sa korenistým, vyprážaným a mastným jedlám, s ktorými si váš žalúdok momentálne fakt ťažko poradí. Skúste rôzne relaxačné techniky na uvoľňovanie stresu a vnútorného napätia (napr. dýchacie cvičenia, joga). Pravidelne cvičte a spite aspoň sedem hodín denne. Podčiarknuté a zrátané, budete musieť prekopať svoj životný štýl od podlahy. Na akútne ťažkosti totiž zaberá máločo, ale skúsiť môžete teplý obklad na brucho či horúci kúpeľ, ktorý uvoľňuje kŕče. Lekár vám môže predpísať aj spazmolytiká – lieky zmierňujúce kŕče, ktoré sa užívajú 30 až 60 minút pred jedlom, no tie stále neodstraňujú príčinu, ale iba následok.
Opar na perách
Typické svrbiace pľuzgieriky na perách sa objavujú v situáciách, keď ich naozaj najmenej potrebujeme. Zvyčajne bývajú sprievodným javom zvýšeného psychického, ale aj fyzického výkonu či prechladnutia a horúčky, a ak patríte medzi 70 percent ľudí, ktorí sa vírusom herpex simplex nakazili ešte v detstve, máte smolu. Tichučko drieme vo vašich nervových bunkách a čaká na správnu príležitosť, aby mohol putovať pozdĺž nervových vlákien k povrchu kože. Stačí trocha neprimeraného stresu, štipka nepriaznivého počasia (treskúci mráz alebo, naopak, intenzívne slnečné žiarenie) a zanedbaná správna výživa a máte o zábavu na minimálne také dva - tri týždne postarané.
Ako si pomôcť: Na opar treba zaútočiť v okamihu, keď sa o pozornosť ešte len hlási nepríjemným svrbením. Vtedy pomerne rýchlo zaberú masti s aciklovírom. Ak sa už pľuzgierik objavil, lepšie zaberá látka penciklovír. Telu v boji s oparom pomôžete aj nasadením B-komplexu, vitamínu C a zinku. Okamžite si vymeňte zubnú kefku (a po vyliečení to urobte znova) a dodržiavajte úzkostlivú hygienu, aby ste podobným spôsobom neozdobili aj ďalších členov rodiny. Skúste tiež vírus „vyhladovať“, čo znamená, že sa v kritickom období vyhýbajte potravinám bohatým na bielkovinu arginín, ktorá patrí medzi základné aminokyseliny zodpovedné za šírenie herpesu simplex. Preto vtedy obmedzte alebo úplne vylúčte príjem čokolády, arašidov, koly, zeleného hrášku, orieškov kešu a piva, ktoré ju obsahujú. Ak sa u vás opar objavuje pravidelne, pomáha preventívne nasadenie 2 000 až 3 000 mg preparátu aminokyseliny lyzín denne, samozrejme, s predchádzajúcou konzultáciou u vášho ošetrujúceho lekára.
Zapálené ústne kútiky
Najčastejšie ich spôsobujú kvasinky alebo bakteriálny zápal, za ktorý je zodpovedný zlatý stafylokok. Nakaziť sa môžete kdekoľvek z prostredia (slávne zle umyté, respektíve neumyté poháre v pohostinských zariadeniach) alebo priamo od ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu, trpia chronickou nádchou alebo zápalom prinosových dutín. No a jednoznačne najnáchylnejšia ste, bingo – v strese. Vtedy sa totiž vitamíny a minerály, ktoré by vás pred podobnou pliagou mali ochrániť, spotrebúvajú nepomerne rýchlejšie než v časoch relatívneho pokoja. Aj preto sú najvážnejšími kandidátkami na zapálené kútiky úst dojčiace ženy, u ktorých sa kombinuje nedostatok spánku a celková vyčerpanosť s nadmerným odčerpávaním bielkovín a protilátok z tela. Často sa tiež objavujú po užívaní antibiotík, najmä vtedy, ak ste podcenili súčasné užívanie probiotík a vaša mikroflóra sa musí chvíľu spamätávať. Občas môžu poukazovať na anémiu či problémy so slezinou, no vo väčšine prípadov ide o sprievodný signál momentálnych zvýšených nárokov na organizmus.
Ako si pomôcť: Hneď ako pocítite, že sa vám kútiky začínajú tvoriť, potrite ich výťažkom z austrálskeho čajovníka (tea tree oil) alebo bórovou vodou. Pri predpokladanej kvasinkovej infekcii (najčastejšie po antibiotikách) siahnite hneď po ich vysušení vyššie uvedenými prípravkami aj po antimykotických mastiach. Zároveň si nasaďte B-komplex a vitamín C a najneskôr po týždni by ste mali mať pokoj. Ak nie alebo ak vás ústne kútiky obťažujú natoľko, že máte problém normálne sa najesť, určite navštívte lekára.