TVÁR
Suché oči
Oči dokáže vysušiť dlhé sledovanie televízie alebo hodiny strávené za počítačom, ale aj priveľa alkoholu či chladné, suché a veterné počasie. Vedeli ste však, že oči môžu vysušovať aj niektoré lieky, najmä antidepresíva? Chronicky suché oči môžu poukazovať na zvýšenú činnosť štítnej žľazy.
Čo s tým
Zožeňte si v lekárni kvapky na zvlhčovanie očí a vo veternom počasí noste slnečné okuliare s UV filtrom. Pomáha aj časté žmurkanie. Každú hodinu zavrite oči na pár minút, prípadne sa dívajte z okna na prírodu – zelená farba upokojuje. Na unavené oči môžete priložiť použité vrecúška čierneho či zeleného čaju. Dopĺňajte si aj vitamíny, najmä A (čučoriedky, marhule, mrkva) a zinok (tekvicové a iné semienka, fazuľa). Na vnútornú liečbu môžete použiť čaj z očianky Rostkovovej, zvonka obklady s výluhom tejto bylinky. Ak nič z toho nepomáha, poraďte sa s očným lekárom.
Červené oči
Tento problém majú najčastejšie na svedomí peľové alergie, najmä na jar a v lete, ktoré sprevádza aj pálenie či slzenie. Červenkasté oči však môžu prezrádzať aj nedostatok spánku alebo neprimerane dlhé sledovanie monitoru počítača.
Čo s tým
Ak ide o prejav alergie, liečte ich očnými kvapkami alebo liekmi na potlačenie príznakov alergie. Oči sa pokúste neunavovať a dopriať si viac spánku. Upokojujúco pôsobí harmančekový obklad na oči. Vrecko zalejte malým množstvom vriacej vody a nechajte lúhovať 10 minút. Vrecúška nechajte vychladnúť a prikladajte na oči na 5 až 10 minút aj niekoľkokrát denne.
Boľavé kútiky úst
Kútiky zväčša popraskajú pri častom oblizovaní pier alebo vo veternom, chladnom a suchom počasí. Ďalším vinníkom môže byť nedostatok živín, najmä železa, vitamínov A a C alebo vitamínov skupiny B. Praskanie kútikov môže naznačovať aj plesňovú infekciu spôsobenú kvasinkami, ako je moniliáza, teda múčnivka, ktorá sa prejavuje aj začervenaním okolo rany.
Čo s tým
Pravidelne používajte balzam na pery. Pretrvávajúci alebo zhoršujúci sa problém konzultujte s kožným lekárom.
Opuchnuté pery
Opuchy na rôznych častiach tela môžu byť varovným znakom Crohnovej choroby. Zápalové ochorenie tráviacej sústavy môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviacej rúry, aj ústnu dutinu.
Čo s tým
V tomto prípade na nič nečakajte a choďte k lekárovi.
Krvácajúce ďasná
Baktérie ukryté v medzizubných priestoroch uvoľňujú kyselinu, ktorá dráždi ďasná a spôsobuje ich krvácanie. Množia sa v stresovom období alebo pri hormonálnych zmenách (tehotenstvo, PMS). Okrem toho sa na tomto probléme môže podieľať zhoršená imunita či iné choroby, alebo zdravotné problémy (krvácanie ďasien môže byť dokonca príznakom leukémie, ale aj podvýživy).
Čo s tým
Najdôležitejšia je dôkladná a správna ústna hygiena. Čistite si zuby aspoň dvakrát denne dve minúty a používajte medzizubné kefky aj zubnú niť. Pri občasnom krvácaní ďasien vám môžu pomôcť aj odskúšané prírodné triky. Ak však vaše ďasná krvácajú často a dlhodobo, určite sa obráťte na odborníka. Pomoc z prírody je napríklad kloktanie repíkového čaju, tinktúra z kostihoja či čajovníkový (tea tree) olej, ale aj šalviový roztok a čaj, ktorým treba ústa vyplachovať.
TELO
Praskajúce kĺby
Urobíte jemný krúživý pohyb a cítite sa ako kostlivec, lebo všetko vo vás praská? Kĺby obklopuje tekutina, ktorá obsahuje plyny – kyslík a dusík. Pri prudšom ohnutí sa kĺb roztiahne a tým dôjde k uvoľneniu plynovej bubliny, ktorá vydá praskavý zvuk. Môžu ho spôsobovať aj šľachy, ktoré sa trú o kosti.
Čo s tým
Ak praskanie kĺbov nebolí, nemusíte sa obávať. Ak však máte bolesti, opuchy, zníženú pohyblivosť, kĺb je červenkastý či neobvykle teplý, vyhľadajte lekára, môže ísť o vážnejší zápal. Prírodným prostriedkom na úľavu boľavým kĺbom sú kapustové alebo lopúchové listy. Čerstvé listy trošku naklepte a obložte nimi boľavé kĺby. Zabaľte igelitom alebo plátennou utierkou. Nechajte pôsobiť celú noc.
Nočné potenie
Za potenie v spánku najčastejšie môžu hormonálne výkyvy, ktoré zmenia vnútorný telesný termostat. Za potením môže byť tiež porucha štítnej žľazy. Pravidelné nadmerné potenie však môže naznačovať aj vážnejšie choroby ako rakovinu či tuberkulózu.
Čo s tým
Spite v dobre vetranej miestnosti s chladnejšou teplotou. Nepríjemné pocity pomôže znížiť aj pyžamo či obliečky, ktoré pohlcujú vlhkosť. Ak potenie pretrváva dlhšie a nie je spojené s menštruačným cyklom, radšej sa poraďte s lekárom.
Svalové kŕče v nohách
Kŕče môže spôsobiť dlhodobé státie alebo sedenie v jednej polohe. Pociťovať ich môžete aj po tom, čo ste celý deň strávili vo vysokých podpätkoch. Dôvodom môže byť aj dehydratácia alebo nedostatok horčíka.
Čo s tým
Pite dostatok vody a jedzte potraviny bohaté na stopové prvky ako vápnik, draslík a horčík. Ich dobrými zdrojmi sú napríklad listová zelenina, banány, fazuľa. Po dlhom sedení, státí alebo chôdzi na podpätkoch a cvičení sa nezabudnite poriadne ponaťahovať.
Studené ruky
Zlú cirkuláciu krvi v rukách spôsobujú zúžené krvné cievy zapríčinené nervovým systémom, ktorý takto reaguje na stres, strach a nervozitu. Niektorí ľudia však môžu mať ruky chladnejšie, aj keď sú v pokoji. Môže to súvisieť s pomalšou cirkuláciou krvi. Nedostatočné prekrvenie tela môže byť jedným zo symptómov srdcovocievnych chorôb. Príčiny môžu byť viaceré – antikoncepcia, stres, zúžené cievy, hypertenzia, ischemické choroby srdca, anémia, nedostatok pohybu, poruchy funkcie štítnej žľazy a nadobličiek.
Čo s tým
Ak za vaše studené ruky môže stres a nervozita, naučte sa nejaké relaxačné techniky a zhlboka dýchajte. Pomáha aj pohyb – krátka rozcvička hneď ráno, ponaťahovanie svalov, beh, plávanie či bicyklovanie. Osvedčený je napríklad levanduľový olej, pretože podporuje cirkuláciu krvi. Rýchlo sa vstrebáva, príjemne vonia a vytvára pocit tepla. Ginko dvojlaločné je ďalšou alternatívou na prekrvenie končatín, má schopnosť rozširovať cievy.