Ťažká stávka: Prečo nemôžem schudnúť?
29. 4. 2009, 15:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:36)

Zdroj: Archív
Aj vás trápi, že investujete do zdravej stravy a kilá nejdú dole? Prečo sa po pár týždňoch váha zastaví? Odpovedáme na najčastejšie otázky o chudnutí.
1. Je lepšie cvičiť každý deň chvíľu, alebo niekoľkokrát týždenne naozaj zabrať?
Oba varianty sú v poriadku – snažte sa každý deň do svojho bežného života zaradiť viac pohybu v podobe chôdze po schodoch alebo rýchlejšej prechádzky. A k tomu dvakrát až trikrát týždenne cvičte intenzívnejšie. Nie je potrebné navštíviť fitnescentrum či hodinu aerobiku, počíta sa trebárs aj hodina alebo radšej hodina a pol ostrej chôdze.
2. Ktoré jedlá sú pri chudnutí úplne zakázané?
Žiadne, ale niektoré by ste mali skutočne výrazne obmedziť. Týka sa to predovšetkým mastných údenín, ako sú klobásy, salámy a paštéty, ďalej treba obmedziť sladkosti s náplňami (maslové torty, sušienky, oblátky). Pri chudnutí je omnoho dôležitejšie ako to, čo jete, koľko toho zjete. Keď si dáte vhodné mäso, ale trojnásobnú porciu, tiež priberiete.
3. Keď začnem chudnúť, po pár kilách a týždňoch sa to zastaví. Kde je chyba?
Podobné zastavenie v chudnutí je normálne. Je dôležité nepoľaviť. O pár dní, najneskôr o týždeň či dva, by váha mala začať znova klesať. Je však možné, ak by ste chceli schudnúť desať kíl a podarilo sa vám zhodiť päť, že ste už narazili na hranicu, za ktorú vás vaše telo nepustí.
4. Prečo musím desiatovať aj raňajkovať, keď tým len zvyšujem denný energetický príjem?
Je omnoho lepšie jesť častejšie, neznamená to však, že budete zároveň jesť viac, len si potraviny počas dňa inak rozložíte, o porciu desiaty napríklad zmenšite obed a večeru.
5. Váha mi kolíše aj počas týždňa, ako často sa mám vážiť?
Určite nie denne. Bohato stačí raz týždenne, podľa možnosti v rovnakú dennú hodinu a s rovnakým množstvom oblečenia.
6. Len čo začnem jesť, neviem, kedy prestať. Takže trebárs päť dní sa držím, šiesty sa prejem. Schudnem?
Záleží na tom, ako veľmi sa prejete a či sa ďalšie dni zase dokážete udržať na uzde.
7. Keď začnem cvičiť, môžem jesť zase o niečo viac?
Ak nechcete schudnúť, tak áno. Ale inak to radšej neskúšajte, pretože vaším cieľom by malo byť začať sa hýbať a jesť menej ako predtým. Ale je pravda, že ľudia, ktorí veľa športujú, chudnú o niečo viac aj pri vyššom energetickom príjme. Vo vašom prípade by sa však chudnutie mohlo zastaviť.
8. Ako to, že môj muž môže jesť večer a nepriberie?
Muži vo všeobecnosti si môžu dovoliť jesť viac ako ženy, pretože majú v tele väčší podiel svalov, tu však zrejme pôjde i o odlišne nastavený metabolizmus, čo je vrodené a veľmi sa to ovplyvniť nedá.
ODBORNÍČKY NA VÝŽIVU odpovedajú na vaše otázky
Viem, že údeniny nie sú zdravé, ale čo údené syry? Tiež ich neodporúčate?
NINA
MUDr. Kirňáková: Uprednostňujte radšej variácie syrov čerstvých, ako je napríklad tvaroh, cottage, nesolená hrudka, riccota, grécke čerstvé syry, ďalej syry typu mozzarella, tvrdé syry do 30 % tuku v sušine, napríklad ementaler, eidam, gouda. Všetky tieto syry sú oveľa zdravšie ako tvrdo zaúdené syry. Napríklad 100 g syra cottage (2,2 % tuku) má iba 300 kJ a pritom 13 g bielkovín.
Chcela by som schudnúť, jedávam málo a zdravo, ale stále mám 90 kg, skúšala som už všeličo, no bez úspechu. Čo mi poradíte?
DADA
MUDr. Malacká: Problém je asi vaša telesná predispozícia od rodičov a možno aj spomalený metabolizmus, keď ste už v minulosti skúšali rôzne diéty. Telo prejde na šetriaci režim, a aj keď jedávate málo, neschudnete. Zvýšte pohybovú aktivitu a pravidelne konzumujte malé dávky racionálnej stravy s väčším množstvom bielkovín a menej sacharidov.
Meriam 173 cm, vážim 65 kg a mám 16 rokov. Poradíte mi, ako mám schudnúť? Akú stravu mám zvoliť?
ČITATEĽKA Z BRATISLAVY
MUDr. Kirňáková: Máte BMI 21,7, t. j. ste v rozpätí normálnej hmotnosti. Uprednostňujte zeleninu, ovocie a cereálie, ďalej ryžu natural, pohánku, lúpané proso, probiotické produkty, čerstvé syry a chudé mäso. Zo stravy na čas vylúčte cukor, sladkosti a všetky múčne jedlá.