Reklama

Tečie vám z nosa a kýchate jedna radosť? Cenné triky, ako sa čo najrýchlejšie zbaviť nádchy

Pri prechladnutí sa liečia hlavne symptómy, ako je horúčka, plný nos či kašeľ.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Upchatý nos, kýchanie, výtok z nosa, celková slabosť... Viditeľný znak toho, že organizmus bojuje proti zimným vírusom. Čo vás dostane do formy?

Ak vás svrbí v nose a začnete kýchať viackrát po sebe, už to nebude „na zdravie!“. Pôjde pravdepodobne o nádchu, ktorá je najčastejším ochorením dýchacích ciest. Hlavným pôvodcom ochorenia sú rinovírusy, prípadne adenovírusy, ktoré sa prenášajú kvapôčkovou infekciou (kýchaním, kašľaním), no ešte ľahšie priamym kontaktom pri podávaní rúk, ale aj dotýkaní sa kľučiek, košíkov a podobne.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Cenné triky, ako sa čo najrýchlejšie zbaviť nádchy

     

    Nádcha sa prejavuje:

    ▶ zhoršením dýchania cez nos,
    ▶ upchatým a plným nosom a zvýšeným výtokom z nosa,
    ▶ pocitom svrbenia či šteklenia v nose,
    ▶ kýchaním,
    ▶ oslabením až stratou čuchu,
    ▶ prípadne zápalom (začervenaním) očných spojiviek.

    Zápal sliznice nosa

    Nádcha je vlastne ľudový názov pre zápal sliznice nosa. Samotná nádcha nie je až také vážne ochorenie, preto hneď nemusíte bežať k lekárovi. Pri prechladnutí sa liečia symptómy (teplota, kašeľ, plný nos), antibiotiká nie sú potrebné. Na vírusy totiž neúčinkujú. Nádcha však dokáže znepríjemniť život a narušiť komfort. Najlepšie urobíte, ak zostanete doma a ochorenie vyležíte. Odpočinok a dostatok tekutín pomôžu naštartovať obranné mechanizmy. Zanedbaná nádcha zas môže prejsť do ťažšieho zápalu.

    V skratke:

    • Prečo mám plný nos? Krvné cievky nachádzajúce sa v nosovej sliznici sa rozširujú, čo spôsobuje opuch, ktorý vyvoláva pocit upchatého nosa a problémy s dýchaním nosom.
    • Vo väčšine prípadov (viac ako 90 %) nádchu spôsobuje vírusová infekcia, menej častou príčinou môžu byť alergény alebo baktérie.

    Čo pomôže? Dodržujte týchto pár rád!

    Naparovanie: Nádcha je respiračné ochorenie, pri ktorom je upchatý nos. Na odstránenie tohto problému postačí naparovanie nad hrncom s vriacou vodou. Môžete doň pridať harmanček, ale aj tymian alebo rozmarín. Nakloňte sa nad hrniec, prehoďte cez seba uterák a vydržte aspoň päť minút. Do hrnca s horúcou vodou môžete pridať aj esenciálne oleje na lepšie uvoľnenie. Vhodné sú eukalyptus, levanduľa, harmanček aj rozmarín.
    Veľa pite: Pri ochoreniach je dôležité pravidelné prijímanie tekutín. Choroboplodné látky sa z tela rýchlejšie vyplavia. Základom pitného režimu je voda, môže byť aj čaj. Výborný je zázvorový, pretože obsahuje veľa látok vhodných pri liečbe nádchy, mätový, bazový aj šalviový.
    Prísun vitamínov: Zvýšte príjem vitamínov, hlavne C. Podporuje imunitný systém, chráni pred infekciami. Najlepším zdrojom vitamínu C je kyslá kapusta, citrusové ovocie, jablká, petržlen. Prísun vitamínu dosiahnete aj užívaním vitamínu C v podobe výživových doplnkov.
    Horúci kúpeľ: Účinný je aj horúci kúpeľ. Pomáha uvoľniť dýchanie aj celé telo. Do kúpeľa môžete pridať esenciálne oleje rovnaké ako pri naparovaní (eukalyptus, levanduľa, harmanček aj rozmarín).
    Potrebný odpočinok: Doprajte si veľa odpočinku. Najlepšie v posteli. Oddych pomáha vyhnúť sa možným komplikáciám.

    Zdroj: Shutterstock

    Naparovanie pomáha uvoľniť dutiny.

    Ako predísť ochoreniu?

    Aby ste ochoreniu predišli, trávte viac času na čerstvom vzduchu. Vykúrené miestnosti pravidelne vetrajte. Otužujte sa, športujte a zdravo sa stravujte.

    Recepty našich babičiek

    Cibuľový čaj

    Ošúpanú cibuľu pokrájajte na štvrtky a zalejte vriacou vodou alebo mliekom. Lúhujte 15 minút a potom tekutinu preceďte. Na zlepšenie chuti pridajte med a škoricu. Pite teplý, hlavne večer.

    Zdroj: Shutterstock

    Cibuľový čaj je obľúbeným receptom starých mám.

    Čaj z lipového kvetu

    Kvety z lipy patria k základným prírodným liekom. Čaj z nich pomáha nielen pri zápaloch dýchacích ciest, ale aj pri bolestiach hlavy, zažívacích ťažkostiach, pri horúčke, pomáha pri nespavosti.

    Zdroj: Shutterstock

    Lipový čaj pomáha pri zápaloch.

    Silný kurací vývar

    Proti nádche zabojujte silným kuracím (zeleninovým) vývarom s cesnakom. Zahreje vás, dodá energiu a zaručene pomôže.

    Zdroj: Shutterstock

    Silný vývar je záchrana.

    Med, citrón a zázvor

    Najlepšia kombinácia bojovníkov proti nádche. Obsahujú množstvo vitamínov (B1, B2, B6, B12, C, A, E, K), minerálov (draslík, fosfor, horčík, železo...), majú protizápalové účinky.

    Zdroj: Shutterstock

    Med, zázvor a citrón je skvelou kombináciu pri nádche.

    Dobré vedieť!

    Čo sú rinovírusy a adenovírusy?

    • Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR sú rinovírusy najčastejšou príčinou nádchy. U zdravého človeka nádcha trvá 7 až 10 dní, hoci u ľudí s oslabenou imunitou, astmou alebo ochorením dýchacích ciest môžu tieto vírusy vyvolať aj závažné ochorenie. Dospelé osoby majú nádchu priemerne dva- až trikrát ročne, u detí je to častejšie. Ochorenie sa prenáša vzduchom a blízkym kontaktom. Vírusy pretrvávajú na rukách. Neumytými rukami sa neodporúča dotýkať sa očí, nosa a úst. Častým a dostatočne dlhým umývaním rúk vodou a mydlom (20 sekúnd) sa dá nádche predísť. V prípade, že voda a mydlo nie sú k dispozícii, je vhodné použiť dezinfekčný gél na báze alkoholu.

    • Adenovírusy môžu spôsobovať bežnú nádchu, bolesť hrdla, zápal priedušiek, zápal pľúc, hnačku, zápal spojiviek, horúčku, zápal močového mechúra, zápal žalúdka a čriev a neurologické ochorenia. Len zriedka ide o závažné ochorenie či úmrtie. Prevenciou je vyhýbanie sa kontaktu s chorými ľuďmi a časté umývanie rúk.