Tehuľky, viete, aké vyšetrenia máte absolvovať?
27. 2. 2010, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:33)

Zdroj: Shutterstock
Zistili ste, že sa čoskoro stanete mamou? Tehotným ženám sa venuje zvýšená lekárska pozornosť, takže vás čaká množstvo vyšetrení.
Viete však, aké vyšetrenia sú pred vami, ktoré podstúpiť musíte, a ktoré by ste mali absolvovať v záujme zdravia dieťaťa? MUDr. Dušan Frič vám prináša ich podrobný prehľad.
MUDr. Dušan Frič, prednosta 3. gynekologicko- pôrodníckej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity Bratislava so sídlom v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca
Počas každej návštevy u svojho gynekológa sa pripravte na meranie tlaku, vyšetrenie moču a zistenie presnej hmotnosti.
Krvné testy
→ Robia sa hneď po potvrdení tehotenstva. Vtedy sa zisťuje krvná skupina ženy, často aj otca. Urobí sa krvný obraz na zistenie pomeru bielych a červených krviniek, krvných doštičiek a hemoglobínu. Znížený počet červených krviniek signalizuje chudokrvnosť, čo sa dá upraviť stravou doplnenou o železo. Väčší počet bielych krviniek naznačuje prítomnosť infekcie a nedostatok krvných doštičiek upozorňuje na riziko krvácania.
→ Neskôr sa robí tripltest - skríning na vývojovú, genetickú anomáliu (mongolizmus, Downov syndróm...). V 20. - 24. týždni tehotenstva sa mamička zúčastňuje glukózovo-tolerančného testu. Ten je zameraný na zisťovanie prípadného vzniku cukrovky.
→ Keď sa potvrdí, že dieťa zdedilo krvnú skupinu a Rh faktor po otcovi, nie po matke, hovoríme o izoimunizácii - matka je Rh negatívna, plod Rh pozitívny. Vtedy žena plod nechtiac ohrozuje, protilátky z nej na dieťa prechádzajú cez placentu. Preto sa tieto protilátky musia vyšetriť trikrát počas tehotenstva a ak sa zistí, že sú pozitívne, gravidita sa ukončí skôr.
Existuje aj špeciálna metóda - kordocentéza, invazívny zákrok, pri ktorom sa pod ultrazvukom odoberá krv dieťaťa a zisťuje sa, či už nie je napadnutá a plod netrpí hemolytickou chorobou. Charakterizuje ju zvýšený rozpad červených krviniek. Chorobu spôsobujú práve protilátky proti červeným krvninkám plodu, ktoré vznikajú v tele matky v prípade nezhody krvných skupín a Rh faktora.
Ultrazvuk
→ Podľa Slovenskej gynekologickej spoločnosti by sa mal robiť trikrát počas gravidity. To však len v prípade, ak sa počas nej neobjavia žiadne komplikácie. V prvom trimestri, približne v 10. týždni, sa vykonáva prvé ultrazvukové vyšetrenie. Nálezom srdcovej aktivity sa potvrdzuje vitalita plodu.
→ Druhým býva genetický ultrazvuk, robí sa približne v 18. - 20. týždni. Vtedy už možno rozpoznať končatiny dieťatka, vidieť jeho pohyby a hlavne odhaliť prípadné vývojové anomálie.
→ Na tretí ultrazvuk sa chodí v 30. - 32. týždni. Pozornosť sa zameriava na zistenie prípadnej nedostatočnosti pupočníkových ciev a z toho plynúceho stavu - hepotrofie plodu. Znamená to, že bábätko nerastie, má nedostatočnú hmotnosť. V takom prípade, alebo keď sa objaví krvácanie, ak je poloha bábätka neistá, respektíve dôjde k iným komplikáciám, ultrazvuk sa robí viackrát a častejšie.
3D ultrazvuk vám v porovnaní s klasickým umožní sledovať dieťa priestorovo a prvýkrát vidieť i črty jeho tváre.
Meranie krvného tlaku
→ Pre budúcu mamičku je nebezpečný vysoký tlak. Jeho pravidelné meranie predstavuje prevenciu pred vážnym ochorením, ktoré sa vyskytuje iba počas tehotenstva, volá sa preeklamsia. Prejavuje sa vysokým tlakom, bielkovinami v moči a opuchmi dolných končatín, respektíve celého tela. Žene môže poškodiť obličky a spôsobiť fixáciu tlaku, teda to, že zostane zvýšený aj po pôrode. Ochorenie je nebezpečné nielen pre matku, ale aj pre plod. Ten pod vplyvom preeklamsie môže i odumrieť.
Optimálny tlak tehotnej ženy je 120/80, hraničné hodnoty sú 130/90, vyšší tlak už predstavuje zdravotné riziko.
Odber krvi na BWR
→ Ide o testy na syfi lis, ktorý je v súčasnosti pozitívny len zriedkavo. Kedysi sa každej tehotnej vyšetrovala krv aj na aids, v poslednom období sa od toho upustilo a vykonáva sa už iba u rizikových skupín (napr. narkomani).
→ Žene sa robí aj kultivácia z pošvy na streptokoka. Tento mikrób nie je nebezpečný ani tak pre matku, ako pre plod. Nakaziť sa ním môže pri pôrode, počas priechodu pôrodnými cestami, čo mu následne spôsobí vážne zdravotné problémy. Streptokok sa však dá ľahko vyliečiť, pred tehotenstvom antibiotikami, počas gravidity jednorazovo infúziou.
Vyšetrenie moču a kontrola hmotnosti
→ V moči sa monitoruje prítomnosť hnisu, bielkovín a cukru. Hnis sa sleduje z dôvodu predchádzania uroinfekcii, ktorá býva v období gravidity pomerne častá, bielkoviny v rámci prevencie pred preeklamsiou a cukor kvôli riziku tehotenskej cukrovky.
→ Všetkým týmto problémom môže žena predchádzať správnou životosprávou. Mala by dodržiavať pitný režim, ale vyhýbať sa pritom veľkému množstvu minerálok. V tehotenstve sa neodporúča príliš soliť, budúca mamička by mala preferovať ovocie a zeleninu pred ťažkým jedlom. Treba si uvedomiť, že organizmus v tomto čase pracuje i za dieťa. Čím je plod väčší, tým viac odpadových látok musí telo matky vylúčiť, čo predstavuje obrovskú záťaž pre jej pečeň, obličky a pľúca.
Pri priemernej výške sa počas tehotenstva očakáva prírastok na hmotnosti od 10 do 12 kg.
Genetický skríning
→ Predstavuje veľmi dôležité vyšetrenie, ktoré môže v prípade pozitívnych výsledkov rozhodnúť i o vykonaní potratu.
→ Jednou jeho časťou je biochemický test - tripltest, ktorým sa zisťuje hladina troch hormónov. Vďaka čoraz kvalitnejším prístrojom sa v súčasnosti ešte väčšia váha pripisuje ultrazvukovému skríningu. Mali by ho vykonávať iba vyškolení a certifi kovaní odborníci, ktorí si v tomto smere svoje vzdelanie neustále zvyšujú a dopĺňajú si ďalšie vedomosti. Podmienkou je, samozrejme, aj špičkové zariadenie. Od výsledkov tohto vyšetrenia totiž závisí, či sa tehotenstvo z genetických príčin preruší.
→ Spoľahlivosť týchto testov je vysoká. Pre 100 % istotu sa v niektorých prípadoch robí amniocentéza - genetické vyšetrenie, ktoré dokáže presne odhaliť buď mongolizmus, alebo inú genetickú chybu.
Amniocentéza
→ Ide o odber plodovej vody zameraný na potvrdenie, resp. vylúčenie genetickej poruchy plodu. Robí sa ambulantne. Ultrazvukom sa najprv určí presná poloha plodu a následne sa na vhodnom mieste urobí 10 - 15 cm ihlou odber približne 20 ml plodovej vody. Zákrok nie je bolestivejší ako pichnutie injekcie, mamička sa nemusí báť ani o bábätko, jeho pohyby sú totiž neustále monitorované. Na výsledky sa čaká niekoľko týždňov, bunky z plodovej vody potrebujú na kultiváciu istý čas. Žena by mala zostať pokojná, pretože negatívne myšlienky a stres na dieťa zle vplývajú. Dobrou správou je, že sa na 99,9 % dozvie, či bude mať chlapca, alebo dievčatko.
Kedy sa robí amniocentéza?
• ak sa v rodine ženy alebo muža už niekedy objavili vrodené poruchy
• keď sa u niekoho z ich príbuzných vyskytla nejaká genetická porucha
• ak má rodička nad 35 rokov. Čím je žena staršia, tým je riziko genetického poškodenia plodu vyššie
• v prípade pozitívneho biochemického skríningu
• ak sa na genetickom ultrazvuku v 18. - 20. týždni zistia komplikácie (poruchy srdca, kostí či vývojové poruchy, ktoré môžu byť predzvesťou genetickej poruchy plodu)
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!