O tejto tichej chorobe mnohí ANI LEN NETUŠIA: Dlho je bez akýchkoľvek príznakov, ale potom BUM!
14. 1. 2022, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:03)

Zdroj: shutterstock
Každé tri sekundy si na svete niekto, kto trpí osteoporózou, zlomí nohu. Je to aj tým, že zo všetkých ľudí, ktorí ju majú, sa diagnostikuje len niektorým a z nich sa len málokto rozhodne pre liečbu. Prečo je to tak?

Niekto prežije krkolomný pád na svahu a, chvalabohu, nezlomí si ani len malíček, iný sa len potkne na ulici, nešťastne spadne a má zlomenú ruku. A nie je to tak, že by ten prvý človek bol tínedžer a druhý stará babička už pár rokov na dôchodku. Dôvodom je osteoporóza, ktorá trápi mnohých, no niektorí o tom ani len netušia, lebo k lekárovi ich nedostanete ani párom volov.
Čo je to?
Zvykne sa jej hovoriť aj epidémia tretieho tisícročia. Kedysi sme mali kosti jednoducho pevnejšie. Odborne povedané, ide o ochorenie látkovej premeny kostného tkaniva, čo sa prejavuje ubúdaním kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí. To potom vedie k oslabeniu pevnosti a zvýšenej lámavosti. Zjednodušene, kosti rednú. Je to najzávažnejšie ochorenie pohybového aparátu. Hoci si ho mnohí spájajú s vekom, ide o metabolické ochorenie. Pri osteoporóze dochádza k tichej a pozvoľnej strate kostného tkaniva počas niekoľkých rokov a často aj bez akýchkoľvek príznakov.
Ujasnite si
- osteopénia – zníženie minerálnej hustoty kostí (môže prerásť do osteoporózy)
- osteoporóza – rednutie kostí (lámu sa)
- osteomalácia – mäknutie kostí (deformujú sa)
- osteoartróza – ochorenie kĺbov (poškodenie kĺbových chrupaviek)
Ohrozuje vás, ak...
Osteoporóza je tichá potvora, pretože dlho nemusíte ani len tušiť, že vám šarapatí v kostiach. Je dôležité zbystriť pozornosť. Môžete ňou totiž trpieť, žiť svoj bezstarostný život a prísť na to, až keď je už v pokročilom štádiu a spôsobuje vážne problémy. Rizikovým faktorom je predčasná menopauza, vynechávanie menštruácie, ktoré trvá dlhšie ako rok, závažná porucha funkcie pohlavných žliaz, užívanie glukokortikoidov, porucha tvorby parathormónu, poruchy trávenia, Cushingov syndróm, anorexia, stavy po transplantácii, chronické ochorenie obličiek či pečene, kyfóza hrudníka, zmenšovanie sa. Väčšia šanca, že osteoporózou budete trpieť, je aj vtedy, ak ju mala vaša mama.
Ohrozené skupiny:
● vek nad 65 rokov,
● ženy v menopauze,
● pravidelní konzumenti alkoholu,
● ľudia s BMI nižším ako 19,
● pravidelní fajčiari,
● ľudia s opakovanými zlomeninami v rodine,
● ľudia s nedostatkom pohybovej aktivity,
● vegáni a vegetariáni,
● ľudia s intoleranciou na laktózu.
Ako ju spoznať?
Zo začiatku nespôsobuje žiadne citeľné ťažkosti, no osteoporóza má svoje príznaky. Vtedy je vhodné vyhľadať lekára. Ak teda patríte medzi rizikové skupiny a pridruží sa k tomu bolesť chrbta, vaša výška klesne o tri centimetre a už ste prekonali zlomeninu napríklad pri páde na koberec, neváhajte a choďte za odborníkom. Kontrolka by vám mala zablikať, aj keď pociťujete stuhnutosť v končatinách, bolesť v kĺboch či zaznamenáte opuch.
Čo vám škodí a osteoporózu podporuje?
● nadmerná konzumácia soli,
● nadmerná konzumácia kofeínu,
● nadmerná konzumácia alkoholu,
● nadmerná konzumácia nealkoholických nápojov,
● emocionálny stres,
● nadmerné fajčenie.
Kľúčom je prevencia
Tak ako mnohým iným ochoreniam, aj osteoporóze sa dá predchádzať. V tomto prípade je dôležitá správna strava a vitamíny. Určite si doprajte dostatok vápnika, ktorý je nevyhnutný pre stavbu kostí, a nezabudnite na vitamín D. Tu však dajte pozor, dá sa ním aj predávkovať. Siahnite aj po horčíku či vitamínoch skupiny B. Za vyskúšanie stoja aj vitamínové doplnky, ktoré obsahujú vápnik, vitamín D, horčík a sú kombinované s mangánom, meďou, so zinkom a s bórom. Ak sa chcete vyhnúť doplnkom vo forme tabletiek, môžete potrebné látky doplniť aj prírodnou cestou.
Skúste morskú riasu Lithothamnion calcareum, zázvor, kurkumín, macu, ďatelinu. Ak patríte k milovníčkam čaju, siahnite po zelenom a čiernom. Dôležité je tiež zmeniť životný štýl. Preto zaraďte do svojho harmonogramu pravidelnú fyzickú aktivitu. Čím lepšiu kondičku máte, tým lepšia je vaša stabilita a menšia pravdepodobnosť pádu a zlomeniny. Zmeniť treba aj stravovacie návyky – pridajte do jedálnička mliečne výrobky, ryby, čerstvú zeleninu a ovocie. Znížte príjem soli, obmedzte alkohol, najmä ten tvrdý, a ak ste fajčiarka, dajte tomuto zlozvyku zbohom.
Zdroj: shutterstock
Aj tejto chorobe sa dá predchádzať stravou, vitamínmi a pohybom, vďaka ktorému okrem iného získavate stabilitu a predchádzate pádom.
Minimálne odporúčané množstvo vápnika na deň je 1 000 až 1 200 miligramov.
Vysoký podiel vápnika nájdete v:
● mlieku,
● tvrdom syre,
● jogurtoch,
● vlašských a lieskových orechoch,
● strukovinách,
● brokolici a špenáte,
● cvikli,
● maku.
Dá sa liečiť
Najskôr treba osteoporózu diagnostikovať. Lekár sa najprv zaoberá lekárskou a rodinnou históriou, potom nasledujú klinické vyšetrenia, laboratórne vyšetrenie krvného obrazu, kostného metabolizmu, pečene, obličiek, vylučovania kalcia či kortizolu v moči. Napokon vám lekár zmeria obsah kostného minerálu. Osteodenzitometrom zröntgenuje bedrovú časť chrbtice a hornú časť stehennej kosti. Kedysi sa osteoporóza liečila len vápnikom a vitamínom D, no doba pokročila.
Liečba je však dlhodobá a niekedy až doživotná. Závisí od veku, vedľajších príznakov, pridružených chorôb. Podľa určenia lekárom možno nasadiť rôzne liekové skupiny. Bisfosfonáty, ktoré sú aktuálne najúčinnejšie, no nevýhodou je nízka vstrebateľnosť z tráviaceho traktu, selektívne modulátory estrogénových receptorov, pri ktorých sa množia štúdie dokazujúce ochranný vplyv pred rakovinou prsníka. Metabolity vitamínu D, ktoré sú podávané osobám s poruchou funkcie pečene a obličiek.
Stroncium ranelát, ktorý potláča odbúravanie kostí a zároveň podporuje ich novotvorbu. Môže však spôsobovať redšiu stolicu. Denosumab, ktorý je najkomfortnejšiou liečbou – aplikuje sa len raz za pol roka, a to injekčne. Parathormon je veľmi účinný liek, ktorý intenzívne podporuje novotvorbu kostí. Nevýhodou je však denná podkožná aplikácia a vysoká cena.