Reklama

TOP zázrak pre zdravie a krásu: Zbaví vás chorôb, zatočí s vráskami a to zďaleka nie je všetko

Žena

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Všestranný makový olej pomôže s chorobami, vráskami aj s krásnym opálením pri mori. Ako to funguje?

Ešte pred pár desiatkami rokov sa nám všetkým pri spomienke na mak zjavila predstava dobrých kysnutých koláčov, ktoré sa robili v čase žatvy alebo nejakého sviatku. Niektorí poznali aj makový olej na prípravu kulinárskych špecialít, alebo ako prísadu do rôznych maliarskych farieb. No dnes sa už mnohí mladí ľudia pri zmienke o maku len pousmejú. Z médií a iných zdrojov majú totiž málo informácií o pravých hodnotách maku a makového oleja, ktoré nám v dnešnej „dobe stresu“ môžu významne pomôcť. Dr. Boris Subotić z Centra liečby tradičnou čínskou medicínou vysvetľuje, prečo je to potrebné napraviť.

Zdroj: Gettyimages

Aj vaša pokožka môže byť krásna,hebká a farebne

Pohľad do histórie

Zdroje ešte z čias Starého Grécka opisujú prípravu bojovníkov pred samotným zápasom. Účastníci hier varili mak vo víne a pridávali doň med, aby dostali silu. Natierali sa makovým olejom, aby odstránili strach, povzbudili sa pred zápasom a dosiahli potrebný pokoj a koncentráciu.

Ďalej starí grécki lekári používali mak a makový olej ako sedatívum na zmiernenie fyzickej aj psychickej bolesti. Ženám odporúčali natierať si prsia so zmesou makového a olivového oleja ako prevenciu rakoviny prsníkov, ktorá bola známa už aj v tých časoch.

Čo vieme dnes o bielom maku a makovom oleji?

Z nudných a suchopárnych informácií o chemickom zložení spomeňme iba tie pre nás zaujímavé. V 100 g makových zrniečok sa nachádza 1 400 mg vápnika a vo väčšom množstve aj fosfor, železo, zinok a rôzne vitamíny. Zrelé semeno z bieleho maku po ručnom zbere neobsahuje ópium, a preto sa netreba obávať konzumácie makového oleja. Samozrejme, keď ide o samotný makový olej, tieto hodnoty sa do určitej miery menia.

Biely mak zberaný výlučne ručne sa nepoškodí, neoxiduje, a preto má príjemnú orieškovú chuť. Makový olej z neho je sladučký, svetložltej až pomarančovožltej farby. Aróma je maková a pripomína aj lieskový orech. Alergie na makový olej sú možné ako aj na čokoľvek iné, ale sú veľmi zriedkavé. Napriek tomu treba olej najskôr vyskúšať tak, že si ho natriete na predlaktie, počkáte určitý čas, a potom prejdete na užívanie po malých lyžičkách. Ak sa neprejavia neželané reakcie, až potom prejdete na normálne množstvo predpísané odborníkom.

Zdroj: Shutterstock

Makový olej veľmi dlho udržuje vlhkosť kože, ako

Makový olej z bieleho maku zberaný ručne v kombinácii s liekmi predpísanými od lekára pomáha v nasledujúcich situáciách:

Chronická únava: Makový olej v relatívne krátkom čase odbúrava syndróm chronickej únavy, ale pozor, pri takejto diagnóze musíte preveriť možnosť, že v sebe máte viac druhov parazitov, húb, plesní, diabetes a pod.

Anémia: Dôvody tejto choroby sú rôzne, ale v prípade nedostatočnej „sily krvi“ a jej množstva z akejkoľvek príčiny sa odporúča piť denne 3 PL makového oleja z bieleho maku.

Stabilná činnosť srdca: Zvlášť dobré sú účinky pri angíne pectoris a pri spazmoch vaskulárnej sustavy. Vtieraním makového oleja do kože sa normalizuje činnosť kapilárnej sústavy a následkom je normalizácia krvného tlaku. Pre ten účel sa môže makový olej miešať s ružovou vodou. Jedna lyžica makového oleja a tri lyžice ružovej vody sa zmiešajú a v ťažších prípadoch sa podľa možností natierajú viackrát denne na celé telo.

Migréna: V prípade migrény treba piť denne dostatočné množstvo vody, ktoré sa rozlišuje od prípadu k prípadu. 3x denne pred jedlom rozpustiť polievkovú lyžicu makového oleja v ústach a prehltnúť. Čelo, spánky a zátylok podľa možnosti viackrát natrieť vyššie uvedenou zmesou oleja a ružovej vody.

Neuropatia: V prípade takejto diagnózy berte 3x denne 1 PL makového oleja pár minút pred jedlom. Viackrát denne natierajte choré miesta zmesou ružovej vody a makového oleja.

Spazmolitický účinok: Platí ten istý postup ako pri neuropatii.

Stresujúce podmienky: Makový olej sa vrele odporúča ľuďom, ktorí pracujú alebo žijú v stresových podmienkach. Pod tým sa myslí aj psychická aj fyzická námaha. Použitie makového oleja sa odporúča najmä pri emotívnych záťažiach a podráždenosti. Napríklad v prípade straty partnera, príbuzných, či inej blízkej osoby sa užívanie makového oleja osvedčilo. Po verbálnom dueli alebo nejakej inej konfliktnej situácii siahnite radšej po makovom oleji ako po čokoláde, alebo tabletke na upokojenie. Ako rýchlo makový olej začne účinkovať, závisí od optimálnej úrovne vášho cholesterolu. Tá v žiadnom prípade nemôže byť príliš nízka.

Náročné športové výkony: Zvlášť treba zdôrazniť výborný vplyv makového oleja na športovcov, ktorí sú pod psychickým a fyzickým nátlakom. V masérstve je to vysoko cenený olej, ktorý výrazne pomôže pri problémoch s cirkuláciou.

Reumatické ochorenia: V dnešnej dobe je už dobre známe, ako lieky klasickej medicíny na túto chorobu negatívne vplývajú na naše telo. Preto je skvelé, že v makovom oleji existuje zdravý alternatívny spôsob liečby. Bezpodmienečne sa však o strave poraďte s vaším odborným konzultantom! Makový olej berte 3x denne po 1,5 PL . Viackrát denne natrite postihnuté miesta zmesou ružovej vody a makového oleja.

Zdroj: iStock

Makový olej vás zbaví chorôb, zatočí s vráskami

Makový olej sa odporúča prevaľovať v ústach pri ťažších chorobách a silných psychických záťažiach dva až päťkrát denne v množstve 2 – 5x denne, vždy po 19 minút. Následne treba bezpodmienečne olej vypľuť a vypláchnuť ústa vodou. Toto všetko platí iba v prípade, ak sa používa makový olej lisovaný výlučne za studena.

Doprajte zdravú starostlivosť aj svojim malým deťom

Už počas celého tehotenstva sa odporúča piť makový olej, rovnako ako aj v čase dojčenia. A najmä pred kúpou detského oleja si pozorne prezrite zloženie na etikete. Drvivá väčšina olejov pre vaše deti je vyrobená z nafty (parafín). „Moje odporučenie znie, obráťte sa radšej na prírodné oleje lisované za studena,“ radí Dr. Boris Subotić. „Pri prebaľovaní vám zo srdca odporúčam natrieť vaše bábätko zmesou 3 – 5 PL ružovej vody a 1 PL makového oleja z bieleho maku z ručného zberu, lisovaného za studena. Výsledky vás príjemne prekvapia. Rôzne zápaly a menšie ekzémy sa z kože vášho dieťaťa môžu veľmi rýchlo stratiť.“

Kozmetické účinky makového oleja

Makový olej veľmi dlho udržuje vlhkosť kože, ako aj minerálnu rovnováhu v koži. V prípade suchej a citlivej pokožky zmiešajte makový olej s ružovou vodou a často sa zmesou natierajte. Pokožka dostane zamatový vzhľad. Táto kombinácia takisto vyhladzuje drobné vrásky okolo očí. Ak idete na dovolenku, zbaľte si so sebou makový olej z bieleho maku a ružovú vodu. Zmiešajte ich v pomere pol-na pol a viackrát v priebehu dňa so zmesou.

Samozrejme, aj tu platí pravidlo vystavovania sa slnečnému žiareniu: ráno na priame slnko do 10 — 11 h a popoludní od 16 — 17 h. Makový olej sa postará o to, aby ste získali krásnu bronzovú farbu a odfiltruje časť škodlivých slnečných lúčov, ružová voda zas zabráni vysušovaniu kože. Za každých okolností však pozor na silné slnko!

Zdroj: Shutterstock

Makový olej sa postará o to, aby ste získali

Špeciálna ponuka pre čitateľov Časpreženy.sk!

Máte nekonečný problém s vypadávaním vlasov, slabými nechtami, krvácaním ďasien? Budete prekvapení, ale možno za to môže váš žalúdok. Ak máte uvedené ťažkosti, alebo trpíte pálením záhy či zažívacími problémami, objednajte sa na 15-minútovú bezplatnú konzultáciu stavu vášho žalúdka a žalúdočnej kyseliny.

Vyplňte kontaktný formulár na www.centrumctm.sk/kontakt alebo pošlite email na subotic@mchat.sk! Poponáhľajte sa, počet miest je obmedzený!