Reklama

Terapeutka o korone: Ako to psychicky zvládnuť? TOMUTO sa nevyhnete! Pripravte sa na to, že...

Ako zvládnuť karanténu?

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Čo pozitívne môžeme v tomto období nájsť, robiť a čo radšej nerobiť? To nám prezradila párová terapeutka PhDr. Radoslava Olajos z www.atna.sk.

Každému karanténa brnká na inú citlivú strunu. Je to pre nás všetkých nepoznaná skúsenosť. Niekto ju využije vo svoj prospech, dobehne zanedbávané, naučí sa niečo nové, využije ju na sebapoznanie, na prehodnotenie priorít a toho, na čom v skutočnosti záleží, a zmení sa.

● Žite v rámci možností bežný život, zachovajte si režim a prirodzený rytmus dňa. Dôležité pre psychohygienu je zostať aktívna, fyzicky aj mentálne.

● Dajte si nenáročné úlohy či predsavzatia, na ktorých budete denne pracovať. Môžete kultivovať vôľové schopnosti alebo vytrvalosť a telesnú zdatnosť. Začať sa stravovať zdravšie, pravidelne cvičiť, otužovať, čítať, učiť sa niečo nové. Dajte si cieľ a vytvorte si plán činností. Tešte sa z pokroku a nevzdávajte sa, keď príde lenivý deň. Užívajte si to, na čo doteraz nebolo toľko času – deti, domácnosť, varenie, záhradu, hobby, partnera, rodinu, domácich miláčikov.

● Zachovajte si disciplínu. Povaľovať sa je síce lákavé a občas to dobre padne, ale opustiť sa na niekoľko týždňov môže vyústiť do úzkostných stavov a negativity, lebo nevyužívate svoju energiu a potenciál. Energia, ktorú neinvestujete do tvorivej a zmysluplnej činnosti, sa otáča proti vám. Vaša vnútorná záhrada zarastie burinou.

● Pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu a socializácia s blízkymi na bezpečnú vzdialenosť je základ psychohygieny, naučte sa svoje emócie a stavy zo seba primerane ventilovať.

● Tomuto sa už nevyhnete: Urobte si osobnú inventúru. V sebe, okolo seba, vo vzťahoch. Zúžili sa možnosti na aktivity vonku, je čas nahliadnuť dovnútra. Neobávajte sa počiatočného napätia, ktoré súvisí s tým, že ste dlhodobo niečo odsúvali, ignorovali alebo sa inak vyhýbali tomu, čo ste si dlžná. Pocity viny, emočná bolesť, úzkosť, nepokoj, vnútorné napätie pri stíšení sú len počiatočné prejavy vašich „kostlivcov“. Je dobré pripraviť sa na to, že nebude ľahké ostať sama so sebou bez únikov, ktoré sú dnes zredukované.

● Vyhýbajte sa častému pitiu alkoholu, celodennému sledovaniu televízie a internetu. Neodporúča sa vymeniť si deň s nocou, neustále sledovať negatívne správy a šíriť ich ďalej.