TEST: Aký typ bolesti hlavy vás trápi a čo na to zaberá? Odpovedzte na otázky a bude vám jasno
16. 7. 2022, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:07)

Zdroj: shutterstock
Zažili sme ju každá. Bolesť hlavy vie potrápiť. Vďaka tomuto testu poľahky zistíte, aký typ trápi vás a na konci nájdete aj riešenia a terapie.

Odpovedzte na otázky a spočítajte si, koľkokrát ste odpovedali A a koľkokrát B.
1. Kde sa vyskytuje bolesť hlavy?
(A) Najčastejšie cítim bolesť len na jednej strane hlavy.
(B) Objavujú sa obojstranne alebo sa zdá, že mám okolo hlavy umiestnený sťahujúci zverák či nejaký popruh, alebo príliš tesný klobúk.
2. Ako najlepšie by ste opísali svoju bolesť?
(A) Silná, pulzujúca alebo búšiaca
(B) Tupá, sťahujúca alebo tupá, ťahavá
3. Cítite počas záchvatov nevoľnosť?
(A) Áno
(B) Nie
4. Počas bolesti sa radšej stiahnete do tichej tmavej miestnosti, aby ste spali alebo relaxovali?
(A) Áno
(B) Nie
5. Máte pocit, že bolesť je často vyvolaná určitými faktormi alebo okolnosťami? (môžete vybrať aj viacero odpovedí)
(A, B) Áno, často som predtým vystresovaná, unavená a znepokojená
(A) Áno, zdá sa, že konzumáciou určitých potravín (napríklad červené víno, pivo, syr, čokoláda, orechy)
(A) Áno, často ma predtým otravovalo príliš veľa hluku, svetla a/alebo určitých pachov.
(A, B) Áno, často tomu predchádza zmena počasia.
(A, B) Áno, hormonálne faktory (mimo menštruácie) sa zdajú byť dôležité.
(A, B) Áno, často som trávila dlhý čas v napätom, kŕčovitom držaní tela a/alebo som doslova zatínala zuby od napätia.
(A) Áno, bolesti hlavy často prichádzajú po znížení napätia alebo stresu, napríklad cez víkendy alebo keď nemám žiadne povinnosti.
(B) Nie.
6. Sú vaše každodenné činnosti, ako je práca alebo voľnočasové aktivity, výrazne obmedzené alebo dokonca nemožné pre bolesť hlavy?
(A) Áno
(B) Nie
7. Citlivo reagujete na svetlo a/alebo zvuk počas bolesti hlavy?
(A) Áno
(B) Nie
8. Trpíte stratou chuti do jedla počas bolesti hlavy?
(A) Áno
(B) Nie
9. Aký vplyv má pohyb na bolesť, napríklad prechádzky na čerstvom vzduchu?
(A) Zhorší sa to, potrebujem odpočívať.
(B) Zlepší sa to.
(B) Zostane to rovnaké.
10. Všimli ste si pred záchvatom alebo na začiatku bolesti poruchy reči alebo zmyslov (ako je slabosť, necitlivosť, brnenie v tvári alebo končatinách)? Zaznamenali ste zmeny videnia ako sú záblesky svetla, cikcak čiary, farby alebo škvrny pred očami?
(A) Áno
(B) Nie
Prevažujú odpovede A:
Vaše príznaky skôr poukazujú na migrénu – opakujúce sa bolesti s pulzujúcim, bodavým alebo ťahavým charakterom, väčšinou na jednej strane hlavy. Desať až 15 percent pacientov má auru, teda pred začiatkom bolesti má neurologickú poruchu, vidí blikanie alebo záblesky svetla pred očami, má poruchy zmyslového vnímania na jednej strane tela alebo poruchu reči. Rozvíja sa 5 až 20 minút a odznieva do hodiny. Migréna môže výrazne zhoršiť kvalitu života, preto je dôležitá včasná lekárska liečba, aby sa jej predišlo.
Zdroj: shutterstock
Typy bolestí je veľa, či už migréna alebo tenzná bolesť, ale aj klastrová a iné.
Prevažujú odpovede B:
Vaše príznaky skôr poukazujú na tenzné bolesti hlavy. Vo všeobecnosti sú opisované ako tupé a utláčajúce. Zvyčajne sú mierne až stredne závažné, vyskytujú sa na oboch stranách s dô-razom na čelo alebo zadnú časť hlavy. Mnohí pacienti sa potom cítia, akoby mali hlavu vo zveráku alebo mali utiahnutú príliš tesnú pásku. Niektorým ľuďom sa točí hlava alebo majú závraty. Ale nemusíte trpieť ani pri tomto type bolesti. Ak sa opakujú často, určite by ste mali navštíviť lekára. Niekedy sa problém dá vyriešiť jednoduchými zmenami životného štýlu, napríklad lepším zvládaním stresu.
Zdroj: shutterstock
Bolesť hlavy môže spustiť aj priveľa stresu.
Zhruba rovnaký počet odpovedí A aj B:
Vaša bolesť hlavy sa nedá jednoznačne rozoznať. Môžete mať tenzné bolesti alebo aj migrény – takáto situácia sa stáva často. Alebo nie je jasné, či v prípade ľahších, tupých, tiesnivých ťažkostí na oboch stranách hlavy ide skôr o tenznú bolesť alebo migrénu. Môžete tiež trpieť úplne iným typom bolesti, ako sú klastrové bolesti hlavy, čiže veľmi silnými záchvatmi v oblasti spánkov a očí. Táto bolesť často dobre reaguje na liečbu kyslíkom. Alebo ide o elektrizujúcu bolesť tváre napríklad v dôsledku poškodenia nervov. V prípade pravidelných alebo vážnych bolestí choďte na kontrolu k lekárovi.
Zdroj: shutterstock
Niekedy pomáha aj masáž, ďalšie tipy na uvoľnenie nájdete na ďalšej strane.
Rozhodujúca je správna terapia
Ak ste typ A:
Liečba migrény je podobná ako liečba tenzných bolestí hlavy (pozri nižšie). Ak bežné lieky proti bolesti nestačia, môžu pomôcť lieky špecifické na migrénu, takzvané triptány. Mali by ste to prediskutovať s lekárom. Taktiež má zmysel používať denník bolestí hlavy na nájdenie a nahlásenie jednotlivých spúšťačov. Existujú aj lieky, ktoré môžu zmierniť záchvaty.
Zdroj: Shutterstock
S liekmi opatrne, zvlášť pri bolesti hlavy.
Ak ste typ B:
Akútne tenzné bolesti hlavy sa zvyčajne dajú dobre liečiť voľnopredajnými liekmi proti bolesti. V prípade častých bolestí sa oplatí spolu s lekárom vypracovať individuálny koncept terapie bolesti, aby sa dosiahlo trvalé zlepšenie. Napríklad zostaviť dennú rutinu tak, aby ste mali dostatok spánku, pravidelný pohyb či šport, ako sú prechádzky, bicykel, a zaradiť antistresové relaxačné procedúry, ako napríklad masáž s vôňou. Skvelou pomocou pri bolestiach hlavy je masáž krku, šije a čela francovkou, horúcimi obkladmi z byliniek alebo citrónovou šťavou. Pomáha tiež pravidelná meditácia. Tá je skôr preventívnym prostriedkom.
Ak ste typ A aj B:
Občasné nepohodlie spôsobené bolesťou hlavy viete upokojiť bežnými liekmi, s príliš častou bolesťou je lepšie zájsť k lekárovi. Pretože ani lieky proti bolesti sa nedajú užívať dlhodobo. Maximálne 3 až 4 dni po sebe a spolu maximálne desať dní za mesiac. Ale vždy čítajte príbalový leták. Nadmerné užívanie môže spôsobiť nárast záchvatov. Okrem toho sa môže stať, že potláčaním spúšťačov bolesti môžete prehliadnuť iné choroby, napríklad metabolické poruchy, krvný tlak, zápaly.