Tichá hrozba: Srdcová arytmia nebolí
10. 12. 2010, 7:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:56)

Zdroj: Nový čas Zdravie
Toto zákerné ochorenie predovšetkým mení prúdenie krvi v srdci, srdce sa nesťahuje pravidelne, v dôsledku čoho sa krv zastaví a stojí v dutinách srdca.
K najvážnejším komplikáciám patrí cievna mozgová príhoda a v mnohých prípadoch aj smrť. Pojmom arytmia sa označujú všetky poruchy srdcového rytmu, ktoré spôsobuje zvýšená elektrická aktivita v srdci. Najčastejšou arytmiou je fibrilácia predsiení, to znamená, keď srdcové predsiene prestanú pracovať pravidelne a koordinovane. Odborníci označujú fibriláciu predsiení ako kardiovaskulárnu epidémiu 21. storočia. Na Slovensku ňou trpí približne 50- až 60-tisíc ľudí.
Prejavy tejto arytmie sú veľmi rôznorodé
Najväčšia časť postihnutých týmto ochorením nepociťuje žiadne ťažkosti. Arytmia sa u nich objaví náhodne, napríklad v rámci preventívneho vyšetrenia. V horizonte najbližších 40 rokov sa predpokladá, že počet pacientov s fibriláciou predsiení sa zdvoj- až strojnásobí. Dôvodom je starnutie populácie vyspelých krajín a epidémia obezity. Fibrilácia predsiení je typická arytmia starnúcej populácie. 84 % pacientov je starších ako 65 rokov. Epidemiologické štúdie ukazujú, že každý človek, ktorý sa dožije veku 40 rokov, má 25 % riziko, že bude postihnutý touto arytmiou.
Príznaky nepodceňujte!
Pacienti s fibriláciou predsiení sa sťažujú najmä na:
• búšenie srdca
• pokles výkonnosti
• unavenosť
• dýchavicu
• tlaky v hrudníku
K najvážnejším komplikáciám FP patrí cievna mozgová príhoda, ktorá je podmienená tromboembolizmom kardiálneho pôvodu. Takéto tromboembolické príhody sú obvykle veľmi závažné a spôsobujú smrť alebo ťažkú invalidizáciu – takmer polovica chorých do roka zomiera.
Príčiny fibrilácie predsiení
Najčastejším sprievodným kardiovaskulárnym ochorením pri fibrilácii predsiení je:
• hypertenzia – vysoký krvný tlak (až 90 %)
• chronické srdcové zlyhanie (50 %)
• chlopňové chyby (30 %)
• ischemická choroba srdca (30 %)
Zhoršuje sa prognóza pacientov
Ak sa fibrilácia predsiení nelieči, môže viesť k zrýchlenej komorovej odpovedi, čo môže spôsobiť ochabnutie srdcového svalu a dôsledkom môže byť srdcové zlyhávanie. Fibrilácia predsiení zvyšuje riziko vzniku srdcového zlyhania až 3-násobne a pacienti majú až 5-násobne vyššie riziko cievnej mozgovej príhody. Zhoršuje sa aj prognóza pacientov s kardiovaskulárnymi rizikovými faktormi a až dvojnásobne sa zvyšuje riziko úmrtnosti.
Liečba
Najdôležitejšou súčasťou liečebnej stratégie pri chorých s FP je prevencia najzávažnejších komplikácií, ktorými sú cievna mozgová príhoda, zlyhanie srdca a smrť. Paralelne s tým prebieha aj liečba zameraná na odstránenie alebo zmiernenie symptómov. Medicína v tejto oblasti za posledné roky napreduje míľovými krokmi.
Existujú rôzne formy liečby predsieňovej fibrilácie:
Lieková terapia – potláčajú sa prejavy FP, resp. potláča sa riziko tromboembolických komplikácií, lieky pomáhajú obnoviť alebo udržať normálny srdcový rytmus.
Elektrická kardioverzia – výboj z defibrilátora na zastavenie FP a obnovenie normálneho srdcového rytmu.
Rádiofrekvenčná ablácia – prerušenie vybraných vodivých dráh srdca s pomocou katétra; v niektorých prípadoch je nutná následná implantácia kardiostimulátora.
Izolácia pľúcnych žíl – novšia metóda katétrovej ablačnej liečby.