Tieto CHOROBY sa môžu skrývať za ČKANIE... Kedy by ste mali byť v strehu?
13. 9. 2024, 14:00

Zdroj: shutterstock
Veľa ľudí ho zapije vodou a hotovo! Ale čo s tými, u ktorých to také jednoduché nie je? Ak vás otravuje príliš často, bolo by vhodné zájsť k lekárovi.

Štikútka alebo čkanie je stav, keď sa kŕčovito stiahnu ploché svaly podporujúce dýchanie, ktoré poznáme pod pojmom bránica. Dôvodom je podráždenie bránicového nervu. Len čo sa bránica stiahne, nasaje prudko do pľúc vzduch. Tým sa reflexne uzavrú hlasivky, aby obmedzili ďalší prúd vzduchu do pľúc. Práve kŕčovitými zášklbmi bránice pri uzatvorenom hrtane vzniká typický zvuk čkania. U väčšiny ľudí trvá táto epizóda jednu až dve minúty, kým kŕče samovoľne odznejú, u iných to môže byť dlhšie.
Zdroj: shutterstock
Pokiaľ sa vám čká raz za čas, niet sa čoho obávať...
Prečo vzniká kŕč?
Dôvodov môže by viacero. Bránicový nerv vychádza zo spodnej časti mozgu a vedie do hrudníka. Akékoľvek narušenie tejto dráhy môže viesť ku štikútke. Najčastejšie k tomu dochádza pri ochorení v oblasti hrudníka. Veľmi častou príčinou sú tiež látky ovplyvňujúce prácu mozgu. Známe je čkanie vyvolané pitím alkoholu, ale môžu ho spôsobiť napríklad lieky proti epilepsii alebo na tlmenie bolesti, kortikoidy a chemoterapia. Nervy môžu byť podráždené aj pri výkyvoch iónov v telesných tekutinách, k čomu dochádza pri zlyhaní obličiek, ale aj pri veľkom potení.
Aj emócie zohrávajú rolu
Na funkciu bránicového nervu majú vplyv aj silné emócie, takže sa môžete rozštikútať od veľkej radosti a šťastia, od nezastaviteľného smiechu, ale aj od obrovského smútku, stresu alebo plaču. Preľaknutie zas býva jednou s odporúčaných metód, ako čkanie zastaviť. Je to síce tiež silná emócia, ale v tomto prípade užitočná, pretože pomáha uvoľniť bránicu. Ak sa však čkanie opakuje častejšie, dokonca až tak, že vás to veľmi obmedzuje a znervózňuje, potom vzniká podozrenie, že ide o signál určitého chorobného stavu v tele. Okrem akútnych ochorení hrudníka môže čkanie podporovať problémy tráviaceho ústrojenstva, ale môže byť aj sprievodným javom neurologických ochorení.
Čo sa skrýva za častým čkaním?
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zadržanie dychu na pár sekúnd môže pomôcť štikútku zastaviť.
Refluxná choroba
Ide o veľmi nepríjemné ochorenie žalúdka, ktoré sa ozýva predovšetkým pálením záhy. Dochádza k tomu tak, že zvierač, ktorý sa nachádza na priechode pažeráka a žalúdka, nepracuje dostatočne. Zo žalúdka smerom späť do pažeráka potom stúpajú plyny, tráviace šťavy aj natrávené jedlo. Spôsobuje to nielen bolesť, ale aj nervové dráždenie, takže častým dôsledkom býva štikútka. A je tiež varovaním, pretože bez liečenia môže dlhodobé dráždenie pažeráka vyústiť do chronického zápalu sliznice, vzniku vredov a novotvarov.
Tráviace problémy
Zdroj: Shutterstock
Za častým čkaním sa môžu skrývať aj žalúdočné problémy, ktoré treba liečiť.
Nielen problémy v pažeráku, ale aj zápalové ochorenia žalúdka a čriev môžu viesť k častému čkaniu. To je potom upozornením, aby sme opakované stavy nevoľnosti a návaly na vracanie nebrali na ľahkú váhu. Ak je poškodené črevo, pridávajú sa hnačky a bolesti brucha. Časté čkanie však môže mať na svedomí aj zažívanie narušené ochorením pečene a žlčníka, čo sa prejavuje neznášanlivosťou ťažkých a korenistých jedál, ale aj náročným trávením niektorých druhov surovej zeleniny a ovocia. Mechanickou príčinou štikútania zase môže byť gastroskopia, keď sa do žalúdka počas vyšetrenia dostáva príliš veľké množstvo vzduchu.
Cukrovka
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Prístroj na meranie cukru v krvi - glukomer
Tu nie je príčinou trávenie, ale poškodenie nervov dlhodobo zvýšenou hladinou cukru v krvi. A, bohužiaľ, naznačuje, že nepozorovane dochádza k ďalšiemu poškodzovaniu nervov a iných častí organizmu. Namieste je teda spytovanie svedomia, čo sa týka dodržiavania diéty, a konzultácie s diabetológom o úprave liečby.
Porucha štítnej žľazy
Zdroj: Shutterstock
Biele alebo žlté škvrny s masívnym povlakom veštia zníženú funkciu štítnej žľazy.
Ak štítna žľaza produkuje hormóny v nadmernom množstve, potom urýchľuje rozmanité deje v tele. Zrýchlený metabolizmus vedie k chudnutiu a zrýchlené reakcie nervovej sústavy zvyšujú sklon k podráždeniu. A práve z tohto dôvodu môže vzniknúť aj štikútanie. A čo by vás ešte mohlo varovať, že ide práve o túto poruchu? Vnútorný nepokoj, tras, ale aj ochabnutosť svalov, ktoré sú vyčerpané. Zrýchľuje sa aj srdcový tep.
Neurologické ochorenia
Zdroj: Shutterstock
Štikútka môže byť predzvesťou neurologických ťažkostí...
Štikútanie je vlastne prejavom chybnej nervovej reakcie, takže prirodzene k nemu majú väčší sklon ľudia s neurologickými chorobami. Vtedy môže sprevádzať akútne stavy ako mozgovú mŕtvicu, meningitídu alebo úrazy hlavy, ale aj chronické problémy pri roztrúsenej skleróze alebo nádorových ochoreniach.
Anketa
Mávate štikútku často?
- ÁNO80%
- NIE20%
Hlasovanie bolo ukončené