Reklama

Tieto ochorenia sú prekliatím, lekári ich nevyliečia: Tak zistíte, či sa aj vaše telo ZBLÁZNILO

Vedeli ste, že v súčasnosti existuje približne sto autoimunitných chorôb?

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Imunitný systém by mal byť náš najväčší spojenec a mal by nám pomáhať „spacifikovať“ každého nepriateľa, ktorý telo ohrozuje. No nie vždy je to tak. Niekedy sa skrátka niečo pokazí a pomýlená imunita zabíja vlastných hráčov.

O autoimunitných ochoreniach sa hovorí ako o prekliatí dneška alebo dani za civilizáciu a za dobu, v ktorej žijeme. Ich zákernosť spočíva v tom, že na ne neexistujú vakcíny a medicína je na ne prikrátka – dokáže iba zmierniť príznaky, ale nie vyliečiť. Pacient tak získa spolu s autoimunitným ochorením stigmu na celý život.

Prečo sa to deje

Pri autoimunitnom ochorení sa telo v podstate zblázni a vyhodnotí aj vlastné bunky ako nepriateľov. Začne na ne útočiť cez imunitný systém protilátkami. Vedci sú zatiaľ bezradní a nedokážu s úplnou presnosťou povedať, prečo sa to deje. Podľa niektorých teórií na to môže mať vplyv nadmerné užívanie antibiotík, očkovanie, ale aj hormóny, napríklad pri reumatoidnej artritíde, či užívanie hormonálnej antikoncepcie. Dôležitú úlohu zohráva genetika a životný štýl s nadmerným stresom a námahou.

Lupienka (psoriáza)

Psoriáza je nevyliečiteľné kožné zápalové ochorenie, ktoré môže postihovať celé telo alebo konkrétne oblasti. Vážna psoriáza môže viesť až k poruchám vnútorných orgánov a kĺbov (psoriatická artritída).

Ako sa prejavuje: Lupienka postihuje najmä lakte, kolená, chodidlá, vlasovú časť kože a nechty. Typické sú šupinaté a začervenané či biele ložiská na pokožke, ktoré môžu svrbieť.

Celiakia

Alergia na lepok je chronické autoimunitné ochorenie tenkého čreva. Telo pri ňom neznesie bielkoviny z pšenice, jačmeňa, raži a z ovsa, teda glutén alebo lepok. Veľkú úlohu pri vzniku ochorenia zohráva dedičnosť, no spúšťať ho môže aj stres. Najlepšou liečbou je dodržiavanie bezlepkovej diéty.

Ako sa prejavuje: Iba 10 % pacientov má typické prejavy ochorenia a až 90 % je bez klinických príznakov. Medzi najčastejšie patrí hnačka, riedke svetlé stolice s kyslým zápachom, nafukovanie, zvýšená plynatosť, tlak v bruchu, celková slabosť, chudnutie...

Zdroj: Shutterstock

Bezlepkovú diétu musia držať celiatici.

Alergie

Počet alergikov stále rastie. Podľa najnovších prieskumov má až 25 % ľudí vo vyspelých krajinách alergiu na nejakú látku. Alergia je sčasti dedičná a môže vás prekvapiť kedykoľvek počas života. Vzniká, keď telo spustí neprimeranú obrannú reakciu na alergén, ktorý inému organizmu neškodí (peľ, roztoče, konkrétna potravina).

Ako sa prejavuje: Kýchanie, kašľanie, opuchnuté oči, začervenanie, nadúvanie, bolesti brucha...

Crohnova choroba

Je to síce ojedinelá, ale zato vážna diagnóza, ktorej výskyt sa neustále zvyšuje. Postihuje tenké črevo aj ostatné časti tráviaceho traktu od úst až po konečník. Pri liečbe sa musí dodržiavať bezlepková diéta.

Ako sa prejavuje: Bolesti brucha, nepravidelná stolica (riedka s krvou alebo hlienom až po ťažké hnačky), časté nutkanie na stolicu a pocit nedostatočného vyprázdnenia, únava, malátnosť, horúčka, málokrvnosť, úbytok hmotnosti.

Roztrúsená skleróza

Postihuje centrálny nervový systém a u každého pacienta sa môže prejavovať odlišne. Týka sa mladších ľudí medzi 20. a 40. rokom veku.

Ako sa prejavuje: Nadmerná únava, depresia, triaška, poruchy videnia, dočasné ochrnutie... Odporúča sa pomôcť si prírodnými prostriedkami, ako je rybí olej či ginko dvojlaločné, a zvýšením príjmu vitamínov C, E, D a B-komplexu.

Zdroj: Shutterstock

Pri skleróze si viete pomôcť aj ginkom.

Chronická lymfoidná tyreoiditída

Ide o autoimunitné orgánové ochorenie štítnej žľazy, ktoré postihuje najmä ženy, a to 4- až 6-krát častejšie. Nazýva sa aj Hašimotova choroba. Vzniká tak, že telo začne imunitnými mechanizmami napádať štítnu žľazu a tá potom nedokáže produkovať dostatok životne dôležitých hormónov.

Ako sa prejavuje: Únava, letargia, zvýšená citlivosť na chlad a zimu, zápcha, suchá bledá koža, priberanie, bolestivé svaly, bolesti kĺbov, svalová slabosť...

Reumatoidná artritída

Hoci si to väčšina ľudí myslí, reuma nie je ochorenie kĺbov, ale imunitného systému. Postihnuté bunky napádajú kĺbovú výstelku a tým vzniká chronický zápalový proces. Voľnopredajné doplnky na bolesti kĺbov problém neriešia, iba zmierňujú príznaky.

Ako sa prejavuje: Príznaky sú najvýraznejšie v zime a na jar. Patria medzi ne bolesti kĺbov (hlavne ranné), ranná stuhnutosť kĺbov (opuch sa nahromadí v zápalovom tkanive počas spánku), celková slabosť, únava, apatia, zvýšená telesná teplota, poruchy spánku, no často aj psychické poruchy.

Zdroj: Shutterstock

Artritída nie je ochorenie kĺbov, ale imunitného systému.

 Vysiela vám telo tieto signály?

1. Zahmlený mozog
Poznáte ten stav, keď málo spíte a celý deň sa cítite akoby v hmle alebo v nejakom opare? Ak sa vám to stáva pomerne často aj napriek dostatočnému spánku a robí vám problém sústrediť sa na bežné činnosti počas dňa, môže byť za tým autoimunitné ochorenie.

2. Chronická únava
Budíte sa s tým, že ste unavená a zásoby energie sú zúfalo nízke až vyčerpané? Mali by ste si to rovno namieriť k doktorovi. Chronickú únava sprevádza takmer každé autoimunitné ochorenie.

3. Problémy s trávením
Autoimunitné ochorenia ako Crohnova choroba alebo celiakia narušia zdravé trávenie a objavujú sa symptómy ako nadúvanie, plynatosť, hnačka, bolesti brucha či nevoľnosť.

4. Kožné problémy
Koža je najväčší orgán, ktorý je viditeľný zvonka, a zároveň mapa zdravotných problémov. Zdravie kože a pokožky dokonale naznačuje, ako to vyzerá vnútri tela. Ak máte suchú, podráždenú kožu, ktorá svrbí aj bez zjavného dôvodu, vaše telo sa vám snaží naznačiť, že niečo nie je v poriadku. Napríklad symetrické vyrážky a sčervenanie v tvare motýľa na lícach bývajú príznakom lupusu.

5. Vypadávanie vlasov
Vlasy vypadávajú aj vtedy, keď prechádzame stresovým obdobím, alebo nemáme v strave dostatok živín. Ak vám však vypadávajú dramaticky vo veľkých množstvách, môže to naznačovať oslabenú činnosť štítnej žľazy.

6. Citlivosť na teplotu
Ak ste začali byť extrémne citlivá na chlad alebo teplo, čo predtým nebývalo, môže byť za tým štítna žľaza.

7. Výrazné chudnutie alebo priberanie
Nevysvetliteľný úbytok na váhe nie je nikdy dobrým znamením. Ak nemáte rakovinu, môže byť za tým problém so štítnou žľazou. Nedostatočná činnosť štítnej žľazy zase môže spôsobiť priberanie.

8. Bolesť kĺbov
Ak ste neprekonali zranenie a bolia vás kĺby, môže ísť o autoimunitné ochorenie. Ak sú pre vás bolestivé každodenné aktivity ako umývanie zubov či zaväzovanie šnúrok, môže ísť o reumatoidnú artritídu.

9. Tŕpnutie končatín
Slabé prekrvovanie je dôsledkom narušených nervov a ciev. Ľudia ho pociťujú ako necitlivosť či tŕpnutie, alebo iné nepríjemné pocity v rukách a nohách. Takto sa prejavuje napríklad diabetes 1, lupus alebo roztrúsená skleróza.

10. Svalová bolesť alebo slabosť
Svaly prirodzene bolievajú po namáhavom pohybe (svalovka), ale ak máte problém zodvihnúť aj ľahké predmety, môže byť za tým autoimunitné ochorenie, napríklad fibromyalgia (nezápalové, reumatické ochorenie mäkkých tkanív).

Zdroj: Shuttershock

Trpíte autoimunitným ochorením?

Možnosti liečby

Na autoimunitné ochorenia sa síce bežne nezomiera, ale ich zákernosť spočíva v tom, že sa nedajú úplne vyliečiť a väčšinou je z toho trápenie na celý život alebo znížená kvalita života. Príznaky sa potláčajú pomocou nesteroidných antireumatík, kortikosteroidov alebo imunosupresív. Možnosťou je aj prírodná liečba, teda zdravý životný štýl, veľa pohybu v prírode a čo najmenej stresu, ktorý býva spúšťačom. Zvýšte tiež príjem vitamínu D – doprajte si mastné ryby, vaječné žĺtky a dosť slniečka.

Kto bojuje s autoimunitným ochorením?

Kim Kardashian (38), hviezda reality šou
Je krásna, je úspešná, ale aj ju trápi zdravie. Hviezda reality šou už niekoľkokrát ukázala na Instagrame psoriázu na nohách aj na tvári, ktorá sa striedavo zlepšuje a zhoršuje. Kim sa snaží liečiť prevažne prírodnými prostriedkami a bylinkami.

Zdroj: Instagram/Kim Kardashian

Kim na selfie s dcérkou North.

Bruno Ciberej (41), moderátor, redaktor
Už roky ho trápi alopécia, čo je autoimunitná choroba, ktorú sprevádza vypadávanie vlasov aj chlpov. „Nikto mi nikdy nepovedal, z čoho to vzniklo. Skúšam rôzne veci, a preto som si dal operovať oči či vybrať krčné mandle. Všetky výsledky mám však dobré, väčšina lekárov to teda pripisuje stresu,“ povedal Bruno pre Šarm.